Fransaya Karşı Yaptırımlara Ne Zaman Başlanacak?


E-pasaport çipleri ihalesi ' güvensiz ' Fransız şirketinin

Fransa Senatosu ' nun, inkâr yasasını kabul etmesinin ardından Türkiye ' nin tavrı merak edilirken, en stratejik ihalelerden biri Fransız devlet şirketine verildi.


Süreç sessiz sedasız devam ederken, sözleşmenin önümüzdeki günlerde imzalanacağı öğrenildi. Fransız Ulusal Meclisi ile Cumhurbaşkanlığı ' nın da ana hissedar olduğu Gemalto şirketinin e-pasaport çipleri için geliştirdiği sistemin güvenilir olmadığı, ABD ' de yapılan uluslararası bir konferansta ispatlanmıştı.

Söz konusu ihaleyle ilgili süreç şöyle gelişti: Elektronik pasaport projesinin yürütülmesinde iki adım bulunuyor. Bunlardan ilki boş pasaport kitapçıklarının üretilmesi, diğeri bu kitapçıkların pasaport haline getirilmesi, kişi bilgilerinin ve fotoğraflarının girilmesi. Kitapçıkların üretilmesi aşaması, arka kapaklara çip (yonga) yerleştirilmesini de içerdiği için stratejik öneme sahip. Bu işlem, Darphane Genel Müdürlüğü tarafından ihale yoluyla yapılıyor. Üretimi, 2005 yılından bugüne kadar Malezya firması IRIS ile Türk ortağı Kunt sağlıyordu. 22 Aralık 2011 tarihinde yeni ihale açıldı. 12 Ocak 2012 ' de açıklanan sonuçlara göre, 5 teklif arasından Fransız Gemalto firması birinci oldu. İhale sonuçlarına itirazların ardından değişiklik olmazsa sözleşme imzalanacak. Firma, 5 milyon adet çipli kapak üretimi karşılığında yaklaşık 7,7 milyon Euro alacak.

Teknik şartnamede, önerilecek çipin dışarıdan müdahaleye karşı koruma sağlaması (hack edilememesi) isteniyor. Fakat Gemalto ' nun önerdiği proje, bu şartı taşımıyor. İhaleyi kazanan firma, ' Infineon SLE 66 serisi ' çip teklif etti. Bu çipin güvenlik zaafı olduğu 2010 yılında ortaya konuldu. Çipin şifresinin kırıldığı açıklandı. İki ihaleden birincisi, kitapçıkların üretimi safhasıyla ilgili, diğeri ise pasaportların kişiselleştirilmesiyle. Satın alma işlemi ile yetkili olan Dışişleri Bakanlığı, sistemi herhangi bir ihale mevzuatına tabi olmadan doğrudan teklif yoluyla yine Fransız Gemalto firması ile ilişkili Türk şirketi Proline ' a verdi. Proline, Gemalto ' nun yazılımlarını kullanıyor. Gemalto, ilginç bağlantıları ile dikkat çeken bir şirket. Ana hissedarı Fond Strategique d ' Investissement (FSI) isimli bir kamu kuruluşu. 160 milyon Euro ' luk yüzde 8,4 ' lük ' bir numaralı ' hissenin sahibi. FSI ' nın hisselerinin yüzde 51 ' i, ' inkâr yasasını ' onaylayan Fransız Ulusal Meclisi ' nin kontrolü altındaki kamu bankası CDC ' nin. Geriye kalan yüzde 49 ise direkt Fransa Cumhurbaşkanlığı ' nın kontrolünde. Avrupa ' nın değişik ülkelerinde halka açık işlem gören şirketin web sitesinde, bu bilgiler açık olarak yer alıyor. Aynı şekilde Gemalto firmasının 2010 yılı faaliyet kitapçığında da bu bilgileri doğrulayan veriler yer alıyor.(zaman)
 
Ynt: Fransaya Karşı Yaptırımlara Ne Zaman Başlanacak?

bizde burda trakkulup üyeleri olarak vay şunu yapalım vay bunu yapalım..fıransız mallarını almayalım diye konu acıyoruz...paylaşım için kocaman teşekkürler kardeş..biz ne desek ne yapsak boş devlet devletliğini yapmadıktan sonra bu üç beş gariban çiftciyle olacakiş deyil..bol kazançlı yıllar...
 
Ynt: Fransaya Karşı Yaptırımlara Ne Zaman Başlanacak?

fransızları güya boykot edecegiz forumda bile bir diger konuda sınıf massey ferguson herkes tavsiye ediyor bi başkasına nasıl boykot anlamış degilim.. öbür ürünlerde düşünemiyorum...
 
Ynt: Fransaya Karşı Yaptırımlara Ne Zaman Başlanacak?

ceya023 link=topic=51493.msg522251#msg522251 date=1327736107' Alıntı:
fransızları güya boykot edecegiz forumda bile bir diger konuda sınıf massey ferguson herkes tavsiye ediyor bi başkasına nasıl boykot anlamış degilim.. öbür ürünlerde düşünemiyorum...

Çağrı link=topic=51493.msg522093#msg522093 date=1327699738' Alıntı:

Konuya bir bakmanı tavsiye ederim abi :)
 
Ynt: Fransaya Karşı Yaptırımlara Ne Zaman Başlanacak?

Fıransanın elçisi gazetecilerin sorusunu cevaplarken bir soru üzerine TÜRKLER en uzun üç buçuk ay tepki gösterirler , araştırmamız bunu gösteriyor demiş. Güneri civaoğlunun yalancısıyım.
 

Benzer Konular