Giresun'da Fındık Rekolte Tespiti Devam Ediyor

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,302
Konum
Bilecik

(İHA) Giresun ' da bir süre önce yapılan tespitlere göre 2012 yılında tahmini fındık rekoltesinin 112 bin ton civarında olduğunu belirten Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, haziran ayı içerisinde çotanak sayımı yapılacağını söyledi.

Akbaşlı 'Tarım İl Müdürlüğü Başkanlığındaki Rekolte Komisyonu, bir süre önce yaptığı incelemelerine göre Giresun ' un tahmini rekoltesini 112 bin ton olarak ifade edebiliriz. Ancak bu ayın sonuna doğru Rekolte Komisyonu dallardaki çotanak sayımı yapacaktır. Yapılacak sayımın ardından temmuz ayı başında rekolte ortaya çıkacaktır. Ancak şunu ifade etmeliyiz ki fındık çuvala girinceye kadar risk altındadır ve bakım ister.Üreticilerimiz, kendi yapacakları bakımları, alacakları önlemleri Allah ' tan beklememelidir.Çiftçilerimiz bahçelerinin bakımlarını yapmalıdır.Yılda bir kez hasat için bahçeye girilmemelidir' dedi.

Karadeniz Bölgesi ' nde son günlerde hava şartlarının fındık için olumlu geçtiğini de belirten Akbaşlı 'Bölgemizde 15 gündür

devam eden yağışlar tarım için oldukça önemli. Mart ve nisan aylarında kurak geçen hava şartlarının bugünlerde Yağmurlu olması fındığa yaramıştır.Yağmur bu dönemlerde tarımımız için gerekliydi' diye konuştu. - GİRESUN
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt