Gübre fiyatları hk.

Buğdayda dönüme verim olarak Trakya sayılı bölgelerden olmasına rağmen bu şekilde düşünebiliyoruz. Anadolu'nun çok yerinde dönüme 300 kg verimleri geçemeyenlerin durumları nasıl olacak acaba? Allah tüm çiftçilerimizin yardımcısı olsun.
Evet otr 600kg bictim fakat 70-80kg gubre kullaniyorum bu fiyatlarda bu gubreyi kullanamam gubreyi azaltigimda verim dusecektir extra kuraklik veya hastalik olursa zarar ederiz aycicegi 7tl 200kg verim aldigimizda iyi para birakir
 
Şu anda köyün içinde bayiye ait bir kamyon 20 - 20 gübre gelmiş dağıtılıyordu. Fiyatını 4700 dediler. Bu sıralar gübre fiyatlarından dolayı buğday ekiminin karlılığını sorgular olduk. Kuvvetli olan tarlalarımıza tekrardan ayçiçeğimi eksek diye ciddi olarak düşünmeye başladık. Ayçiçeği ekiminde gübreyi hiç kullanmayanlar var, verim sıkıntısı olmadığını, sadece hasatın biraz geçe kaldığını söylüyorlar. Hayvanları olanlar ihtiyaçları kadar buğdayı tabiki ekecektir.
Ikinci ye ektim komsuya uymak icin evvelki sene 210kg 47 yag gelmisti bu yil bende 50dekar bugday yerini ikinci aycicegi ekicem gubre ilac masrafi bir yana bugday duruyo satmak istemiyosun 2.75 fiyatla ne kaldi ki aycicegi 7olur enaz 150kg verse yinede karli olur
 
Nedense ülkede mısır diğer ürünlere göre iyi para yapıyor bu yıl, sebebi ne olaki? halbuki ABD de falan fiyatı düşen tarım ürünü oldu?İyi para yapıyor dediğim diğer ürünlere kıyasla demek istiyorum, yoksa verimleri bilmiyorum bölgelere göre nasıl oldu oluyor bilmiyorum, sadece fiyat tek başına bişey değil, ama diğer ürünlerde fiyatlama geçen yıla göre az olşurken mısırda oransal olarak geçen seneye göre iyi, sebebi ne olaki?
 
Nedense ülkede mısır diğer ürünlere göre iyi para yapıyor bu yıl, sebebi ne ola ki? halbuki ABD de falan fiyatı düşen tarım ürünü oldu? İyi para yapıyor dediğim diğer ürünlere kıyasla demek istiyorum, yoksa verimleri bilmiyorum bölgelere göre nasıl oldu oluyor bilmiyorum, sadece fiyat tek başına bişey değil, ama diğer ürünlerde fiyatlama geçen yıla göre az oluşurken mısırda oransal olarak geçen seneye göre iyi, sebebi ne ola ki?
Mısır, yağlı mahsuldür.
 
Çiftçiyi ezmek için Madagaskar'dan börülce , Çin'den Ayşekadın Fasulye , Sarımsak,Çekirdek ,Kanada'dan Mercimek , Meksika'dan Nohut , Suriye'den Çörekotu getirenler.Bir kere de çiftçi için Gübre nerede uygun fiyatlı ise getirsin , lafla olmuyor artık.

Konuya dönersek benim işimde Salgın döneminde devam edenler iyi para kazandı , üreten ve dayanma gücü olan tarımda önümüzdeki sene kazanacak.(benim görüşüm seneye unutmazsak bu konuya yazalım)
 
Süt yemi fiyatı 3 tl/kg ortalamalarında,
20 kg süt verimi için 10-12 kg yem mi kullanalım ,
5 kg süt yemi verip 25 kg mısır silajı mı kullanalım.
ama bu dediğin silajlık mısır başka değilmi?

silaj hiç yapmadım hayvan besi yapmadım anlamam, ama borsalarda oluşan mısır fiyatı başka silajlık mısır ve fiyatı başka diye biliyorum,

yoksa fiyatta birbirini etkileyen bilmediğim bir durummu var?
 
Hayvancılık hiç yapmadım ama çiftçi olduğum için sektörün içindeyim buğday, arpa, ayçiçeği gibi ürünler bir nebze olsa da arttı ama bu süt fiyatları ile hayvancılık yapanlar arkadaşlar işin içinden nasıl çıkacak onlarında girdi maliyetleri çok arttı Allah yardımcımız olsun.
Küçükbaş kuzu hayvancılığı ondan daha da sıkıntıda. Yem fiyatları zaten uçuyor, kendi yemimizi üretelim arpa ekelim diyoruz gübre 8000 TL Olmuş
 

1634510108151.pngZarar eden çiftçi yok ya güya, zarar eden makam koltuk sahibide yok her ay maaş tıkır yatıyor

o zaman ben zarar etmiyom napayım şimdi koltuk makam sahibine bir çuval gübre vereyim, madem üreticiye 1 çuval gübre alınmayacak desteği makul görüyorsunuz 1 çuval tutarı bile destek veremiyorsunuz, gel ben destek verecem bir çuval gübre vereyim, üretim yapmasanızda olur 1 çuval gübre verecem diyorum, koltuğunuzda oturun 1 çuval gübreyle, 1 çuval gübreyle ben ne artarım ne eksilirim sıkıntı yok verecem.
 
Son düzenleme:

Benzer Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt