Gübre fiyatları hk.

Dünya genelnde gıda ve enerji krizi kapıda, üreticiler dikkatli olmalı.

Dünya genelnde gıda ve enerji krizi kapıda, üreticiler dikkatli olmalı.

Sağlık Pandemi Krizi 📉

Gıda Krizi 📈

İklim Krizi 📈

Uydurma krizlerle dünyanın ekonomik sosyal sistemleri yeniden tasarlanıyor.

Biz milyonlarca gocmeni beslemesek bugday konusu daha rahat hallolurdu. Ata tohumu yasaklamasak daha iyi olabirdi. NBS serbest olmasa pancar para ederdi. Devlet arazilerini gercek ciftciye ucuza kiralasak ekilecek yer cogalir tarla kirasi ucuzlardi. Mazot ve gubrede hakedene dogru tesvik verilse ciftci daha iyi durumda olurdu. Sutcu ve besici tuccara esir edilmese fiyatlar duser koylu de kazanirdi. Cektiklerimiz kendi hatalarimizdan hem de cok basit halledilebilecek hatalardan.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Satıyor musunuz Hocam?
TKK dan fiyat bilgisi aldık,
20.20.0 gübre bitmiş, Ocak ayından öncede yeni gübre gelmez, dediler.
Hocam hiç suni gübre kullanılmadan, hayvan gübresi İle yapılsa tüm is ,ne olur? Yani suni gübre ile buğday verimi ne olur diğer turlu ne olur, kurtarma şansı , kar etme ihtimali var mi?
Hiç suni gübre kullanmadan sadece tavuk gübresiyle ekim yaptığımızda 450 kg/dk verim aldık.
Buğdayın sapı yatıyor, yağmurunu bulursa tane kavrulma yapmaz.
Suni gübre kullanarak , 30 kg 20.20.0 + 10 kg üre + 10 kg üre + 15 kg nitrat ile 700 kg/dk verim aldığımızda tarla oldu.
Taban arazide bu verimler olabiliyor, kayran arazide değerler daha düşük olacaktır.

• Beğen
TKK dan fiyat bilgisi aldık,
20.20.0 gübre bitmiş, Ocak ayından öncede yeni gübre gelmez, dediler.

Hiç suni gübre kullanmadan sadece tavuk gübresiyle ekim yaptığımızda 450 kg/dk verim aldık.
Buğdayın sapı yatıyor, yağmurunu bulursa tane kavrulma yapmaz.
Suni gübre kullanarak , 30 kg 20.20.0 + 10 kg üre + 10 kg üre + 15 kg nitrat ile 700 kg/dk verim aldığımızda tarla oldu.
Taban arazide bu verimler olabiliyor, kayran arazide değerler daha düşük olacaktır.
250 kg verim farki varmis. Peki suni gubre Ile tavuk gubresi farki dekara ne kadar? Yani gelir farki var mi ?

• Beğen
Hocam hic suni gubre kullanilmadan, hayvan gubresi Ile yapilsa tum is ,ne olur? Yani suni gubre Ile bugday verimi ne olur diger turlu ne olur, kurtarma sansi , kar etme ihtimali var mi?
Hayvan gübresi ile elbette çok iyi olur. Ancak bazı şartları var. Güzel bir münavebe yapmak ve 2 yılda bir baklagil bitkisi yetiştirerek toprağa organik azot sağlamak lazım. Bunu sağlarsanız diğer sorunda "fosfor" hayvan gübresinde az bulunur. O yüzden az miktarda da olsa DAP gibi fosfor oranı yüksek gübre kullanmak şart. Bunları yapmak hem toprağın zenginleşmesine ve uzun vadede verimin artmasına yardımcı olur. Ama yeterli hayvan gübresini nereden bulacağız. Onunda değeri artacak maliyet yine de oluşturacaktır.

Kazanmanın tek formülü verimlilik, verimlilik fazla gübre ile değil bilinçli gübreleme ile mümkün. Topraklarımız uzun yıllardır kimyasal gübrelere maruz kaldı. Organik gübreleme veya analiz doğrultusunda gübreleme yapan çok az bir kesim var, üreticiler bu konuda bilgilendirme amaçlı tarım müdürlüklerinden eğitim almalı.
Analiz şart ama hepside doğru değil. Ben Malatya'da maskiye yaptırdım adamlar bana hiç güven vermedi sanki kafalarına göre yorum yapmışlar.

Analiz şart ama hepside doğru değil. Ben Malatya'da maskiye yaptırdım adamlar bana hiç güven vermedi sanki kafalarına göre yorum yapmışlar.
Katılıyorum, ben Adana da yaptırdım belediyenin toprak su diye bir bölümü var.Adamlar Bugdaya 100 kg gübre onerisi yazmışlardı.Kuru tarimda Oyle bir miktar yok ...Özel sektörde guven vermedigini duymuştum...

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
Bu yazilanlar dogru mu?

Resimler ve ekler

• Screenshot_20211027-212321.png
    Screenshot_20211027-212321.png
    299.8 KB · Görüntüleme: 33

Bu yazilanlar dogru mu?
Doğru abi

Haberin detayı. Devletimiz bize 1750+100 TL prim veriyor. Ele 3200 TL veriyor liman teslim... Ve bu 3200 e aldığını 1950 TL ye piyasaya sürüyor.

Doğru abi

Haberin detayı. Devletimiz bize 1750+100 TL prim veriyor. Ele 3200 TL veriyor liman teslim... Ve bu 3200 e aldığını 1950 TL ye piyasaya sürüyor.
Bunu neden yapiyor sizce? Ciftciye 3000 vermesinde 2500 versin bari.