Gübre fiyatları hk.

Bende bayılmıyorum ama aklı başında insan görüyor kim kime sırnaşıyor ortada .
Ondan sonra adım kavgacıya çıkıyor.
Yinede senden daha guzel yazılar beklerim
Insanin gözü insanı yanıltabiliyor insan yanlış algiliyabiliyor
Hele sinirli olduğu zaman insan kendine cok dikkat etmeli
Ben sinirliyim şu an hata yapabilirim diye düşünmeli bu çok önemli
Yoksa öfke pişmanlık hata insanı hiç istemediği yerlere götürebilir bu hayatta sonrasi cok kötü
Yaşadığım cevremde görüyorum tansiyonu şekeri olan insanlar çabuk sinirleniyor orantısız cevap veriyor zor oluyor anlaşmak
Dediğim gibi bu konuda senden daha guzel olgun yazılar beklerim

Siz haklısınız ancak sizin bu saydığınız özel bakım ile en az alınacak rakam 500 kg biz çıkan buğdayı ektik organik gübre attık 8 lt mazot rahat yeter bizde ama amortisman az eklemiş olabilirim liste vardı da bulamadım buğday kaç TL olur abi sen onu söyle 4 olur mu
Enflasyon artışa geçti. Buğday en az 4 olur ama 4 bile biz çiftçileri kurtarmaya yetmeyecek. Bu gidişattan en çok etkilenen çiftçi oluyor ve olacak. Hükümetin enflasyonu düşürmek için ilk yüklendiği kesim çiftçi kesimi.

Gida urunlerinde ithalat hizla artiyor, kur da yukseliyor. Yani onumuzde ucuzluk yok gibi. Gelecek sezona fiyatlar yukselecek. Onemli olan mali mecburen tuccara kaptirmamak. Yavas yavas, fiyati bulunca satilabilecek fasulye, nohut gibi urunler mumkunse tercih edilebir, sanirim arpa ve bugdaya nazaran daha iyi olur bazilari icin. Mesela patates ve sogan satan Gardo elinde olsa bunlari da satabilirdi. Elbette herkese uygun olmayabilir. Bunlar Yunanistan ve Ukrayna'dan nohut ve pirinc😠

Resimler ve ekler

• 131020211111233046660.jpg
    131020211111233046660.jpg
    105 KB · Görüntüleme: 30
  • 131020211111003040376.jpg
    131020211111003040376.jpg
    185.6 KB · Görüntüleme: 30
Gida urunlerinde ithalat hizla artiyor, kur da yukseliyor. Yani onumuzde ucuzluk yok gibi. Gelecek sezona fiyatlar yukselecek. Onemli olan mali mecburen tuccara kaptirmamak. Yavas yavas, fiyati bulunca satilabilecek fasulye, nohut gibi urunler mumkunse tercih edilebir, sanirim arpa ve bugdaya nazaran daha iyi olur bazilari icin. Mesela patates ve sogan satan Gardo elinde olsa bunlari da satabilirdi. Elbette herkese uygun olmayabilir. Bunlar Yunanistan ve Ukrayna'dan nohut ve pirinc😠
Satıyorum abi merak etme de malesef onların satışı çok az

Dolar bu hızla giderse üre 10 lira olacak. Seneye de özellikle İç Anadolu da çok sert verim kayıpları olacak. Madsi durumunun çok iyi olduğunu bildiğim birisi dekara sadece 10 kg taban atıyorum yaptığım masrafa yazık diyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Buğday 4 ü geçmeli başka yolu yok.
Benim bildiğim birşey de varsa işler çok kötüye gidecek gıbı 😢😢

yapılması gereken gübrede kullanılan dışa bağımlılığı azaltarak maliyetini düşürmek olmalıdır. Bunu yapabilmek için arge çalışmaları yapılmalı, bunun için de dinamik beyinler olmalı. İşte asıl sorun burada ülkenin çoğu beyinleri yurt dışında. burdakilerde fırsatını bulsa gider. Maalesef ürettiğimiz her şey ithalata dayalı bundan dolayı da dolar yükseldiğinde çöküyoruz.Ülkede yeniden özgürlük, demokrasi ve birlik havası gelmediği müddetçe daha da geriye gideceğiz bunun için alim olmaya gerek yok dünyada gelişmiş ülkelerin nasıl geliştiği belli.

Putin, petrol fiyatı 100 dolara çıkabilir diyor. 100’ü de aşıcaktır. Tedarik zinciri en başta yakıta bağlı, gıda fiyatlarını şimdiden ikiyle çarpın. İnsanları açlıkla yoklukla terbiye edip dijital kontrol sistemine, yeni dünya düzenine geçişe ikna edecekleri bir süreç yaşanıyor tüm dünyada.

Tüm bunlar pandeminin bir sonucu olmuş olacak ama daha epey uzun süre devam edecek görünüyor, çok ileride bu olanlar tüm dünyada pandeminin oluşturduğu küresel bir tedarik zinciri kısıtlamasından kaynaklandığına bağlanacaktır, tedarik zinciri kısıtları ve mamül üretimi düşmesiyle, ticaretin daralmasının etkileriyle artan gıda, yakıt fiyatları sonucu kıtlık, aşı ölümleri ve göçmen dalgasıyla kaos yaşanması bekleniyor, dünya bu gidişin sonunda yeni küresel sisteme geçmenin hesabını yapar hale geldiğinde devletlerin bile işleyişi çok değişebilir deniyor.

Zaten şimdiden gübre fiyatları durmadan artmaya başladı, petrol ve enerji fiyatlarıda artmaya başlayınca hiçbişey eskisi gibi olmaz.Dünya her zaman değişim içinde, böyle bir duruma üreticiler olarak ayak uydurmak çok zor olur, bu yüzden gayet dikkatli olmak gerekir, batan üretici çok olur...

Tüm bunları yönetimler biliyor olmalı, fakat haliyle dile getirilmez, panik havası birden oluşsun istenmez...

Az önce gelen habere göre çiftçiye son 5 yılda desteklemelerden kesilen vergiler faizi ile birlikte geri iade edilecek deniyor.

Üretici artık üretimden düşmesin diye gereken ne varsa yapılmalı anlayışı önümüzdeki birkaç yıllık süreçte çok önemli bencede, zira petrol enerji ve gübre gibi fiyatlar uçmaya devam edecektir.

Evet hiç hoş şeyler değil ama artık sık konuşacağımız duyacağımız ve yaşayacağımız şeyler olacağından burada bahsetmeninde zamanı geldi, hiçolmazsa olabilecekleri bahsederek risk durmunuzu kontrol etmenin faydalı olacağını, gereksiz riskleri almanın zamanı olmadığını bilmemiz ve çevremize bahsetmemizde fayda var, tabiki üretim için yine çalışılacak, ama azami dikkat gösterme zamanlarındayız, riskli her hareket katlanarak geri döner, bir kaç yıl çok dikkatli olmak gerekli, gerek girdilerde gerek mal satımı nakit durumu borçlanma herşey bundan sonrası için çok daha önemli çok dikkat gerektirir.

Sonradan yaa böyle olacağı belliydi işte tüh keşke şunu şöyle yapmasaydım dememek için her adımda çok dikkat.

Hükümet zengini büyük çiftçiyi yandaşı ziya tarım vs destekler ufak çiftçi fabrikalarda sürünsün işadamları üç kruşa adam çalıştırsın istedikleri bu köylere dönüş başlasın o evleri kime stacaklar şehirler boşalır yandaş para kazanamaz işlerine gelöez çiftçiyi dahada batıracaklar tarlaları israil gibi toplamak için köylü ırgat olacak bu gidişle

Gübre pahalanıyor ama seneye çıkan üründe pahalanacak ve muhtemelen pahalı gübreye rahmen, bize para da kazandıracak. Ama sorun şu, 2.2 tl ye bi onceki sene üretip sattığımız bugday ile sonraki sene belki 4 lira olacak olan bugdayin masrafının üstesinden gelmek ve kalanlada geçinmek cok zor. hele kredisi olanlar daha da zor durumda.

Gübre pahalanıyor ama seneye çıkan üründe pahalanacak ve muhtemelen pahalı gübreye rahmen, bize para da kazandıracak. Ama sorun şu, 2.2 tl ye bi onceki sene üretip sattığımız bugday ile sonraki sene belki 4 lira olacak olan bugdayin masrafının üstesinden gelmek ve kalanlada geçinmek cok zor. hele kredisi olanlar daha da zor durumda.
Evet dediğiniz gibi ama tonunu 2500 TL'den satığımız buğdayın gübresini tonunu 2000 TL'den almıştık şimdi 2500'den sattığımız buğdayın parasıyla 5500 TL'lik gübre almak zorundayız. Yine de zarar.