GÜNCEL BUĞDAY MALİYETİ

545E980A-A3E7-4FB9-8783-310638DA2358.jpeg

Bu konuyu yayınlarken şunları söylemek istedim. Bu sene diğer yıllar gibi değil üretim çok zor. Yukarıdaki girdileri uygulamaları yapmadan 500 kg ve üstü buğday almayı hayal bile etmeyin hele ki kuru tarım da yani buğday ekecek olduğunuz Tarlaya yaz mahsülü ekilmediyse. Çiftçilik az yaparım az Gübre atarım olurversinle olacak iş değil.

Amortisman.. motor yağı, lastikler, ekipman sarf malzemeleri. Kör demirle sürüm yapılmıyor. İklim değişti, sigorta şart. Varsa kira eklenmeli. Sizin hesabı güncelleme yaparak ,desek 1200/2.75tl(bugünkü bürüt fiyat)=436 kg maliyet. Seneye 3 e satsak kurtarmaz...(Edirne)
Buğdayın önümüzdeki sene 3 - 3.50 TL arasında olacağını herkes tahmin ediyor. Lakin 3.5 TL bile kurtarmaz. En az 4 TL olmalı ki süreklilik devam etsin. Bu girdileri bizler çıkarmadık bu seviyelere

Hocam Allah kerim ya,işimiz hep hesap olmuş. Geçen bugdayi ekmeden 550 tane saydım 21 gr geldi.Dedimki 150 danede benden olsun 24 gr oldu.Mibzerle eken arkadaşa kaç kg ekiyorsun dekera,oda 28 dedi.24 yap dedim,25 olsun dedi.Gubre kac ayar dedim 25 dedi,onuda 16-17 yap dedim,tamam dedi.Günün sonunda hesapladim 25 dekara 300 kg tohum,500 kg gübre atmışız. Ne hesaplar yaptik,ne işler ettik,artik hayırlısı...

Kira maliyetine ek neler var neler kömür var odun var elektrik var su var ilçede yaşarsak doğalgaz var mutfağa giren tencereyi kaynatacak malzemeler var çocuğun okul masrafı var kısacası geçim için o kadar çok kalem var ki bu girdi maliyetleri ve bu hayat masrafları ile en az 500 kg verim ve 5 liradan buğday satmak lazım ki yaşaya bilelim basimizdakiler ihracatın peşine düşmüş üretip yurt dışına satacağız ki döviz girsin bizler üretip yurt içine satıyoruz peki biz nolacagiz ölelim mi