Güncel Saman Fiyatları

Ynt: Güncel Saman Fiyatları

buğday hasadina basladik verim düşük hayvan için olmasa inanki buğday ekip para kazanmayi düşünmek boş güncel saman fiyatlari tarlada 5 tarladan disarida ise 10 civari tüccarlar topluyor ic bölgelere artik kaca satabilirse

körsaban link=topic=65699.msg748465#msg748465 date=1369772682' Alıntı:
buğday hasadina basladik verim düşük hayvan için olmasa inanki buğday ekip para kazanmayi düşünmek boş güncel saman fiyatlari tarlada 5 tarladan disarida ise 10 civari tüccarlar topluyor ic bölgelere artik kaca satabilirse
memleket neresi ? verimler genel düşük gelen haberlere bakılırsa ama internette durmadan ziraat odası başkanları açıklama yapıyor rekolte cok yüksek diye .. çiftçiden duyamadık daha rekoltenin yüksekliğini .. cukurova 650 750 kg ortalama biçiyormuş bugdayı .. da çiftçiden duysak bide ..

Ali SARAÇ link=topic=65699.msg748466#msg748466 date=1369772840' Alıntı:
memleket neresi ? verimler genel düşük gelen haberlere bakılırsa ama internette durmadan ziraat odası başkanları açıklama yapıyor rekolte cok yüksek diye .. çiftçiden duyamadık daha rekoltenin yüksekliğini .. cukurova 650 750 kg ortalama biçiyormuş bugdayı .. da çiftçiden duysak bide ..
bizide 400-450 kg arasi A nta lyada cevrede dahada düşükler var 300 kgler duydum aşırı yağıslar yaramadi bozdu 35 taban 20 kg 46lik ure 20 kgda nitrat attık oysaki

Ali SARAÇ link=topic=65699.msg748466#msg748466 date=1369772840' Alıntı:

çukurovada 650-700 imkansız
neden dersen çukurovada yani adana osmaniye gibi illerde bugdayı sulamazlar allah ne yagmur yagdırırısa şansa kalmış
sulanmayan bugdaydada ortalama 650-700 kg verim almak imkansıza yakın ama birkaç tarlada isisna bu verimler alınmış olabilir
benim hasad işleri bitti mesela 450 ile 550kg arası verim aldım dekara tarlasına göre buşekilde degişti
ben pas ilacını falan atıştım atmayanlar 350-400kg arası aldı

Dün Okuduğum Bir Haber Yavuz Abi .. %20 %30 ekim alanı daralmasına ragmen rekoltedeki yükseklik geçen yılki verimi yakalatmış .. bu haberlere göre .. ilginc ..

Türkiye ' nin en erkenci buğdayının hasat edildiği Çukurova yöresinde geçen yıla oranla bu yıl ekim alanı yüzde 20 daralmasına rağmen rekoltenin geçen yıla yakın olacağı belirtildi.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Türkiye ' nin en erkence ve en kaliteli buğday hasadının Çukurova yöresinde başladığını söyledi. Türkiye ' nin buğday üretiminin yüzde 10 ' una yakın bölümünün Çukurova yöresinden karşılandığını ve yörede hasat edilen buğdayın 2013 yılının ilk buğdayı olduğunu belirterek, Çukurova ' da geçen yıl yaklaşık 2,5 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken, bu yıl yüzde 25-30 oranında daralmayla ekim alanının 2 milyon dekara düştüğünü kaydetti.

Tezcan, üreticilerin buğdayın maliyetinin artması nedeniyle kaçmaya başladığını ancak Çukurova yöresinin buğdayının kaliteli olması nedeniyle buğdaytan kaçılmaması gerektiğini ifade etti. Tezcan çiftçinin bu yıl nisan ayının sonunda başlayan aşırı sıcaklar nedeniyle buğdayını erken hasat etmeye başladığını ve hasadın Haziran ayının 10 ' nu kadar devam edeceğini belirterek, 'Bu yıl ekim alanları daralmasına rağmen geçen yıla yakın bir rekolte bekliyoruz. Çünkü bu yıl buğday hem başağın dolma döneminde sıcağını aldı hem de yağmur gerekliği olduğu dönemde yağmur yağdı. [size=14pt][size=12pt]Bu nedenle hasat edilen yerlerden aldığımız bilgilere göre dekar başına 650 kilo rekolte haberleri geliyor. Bu çok iyi bir rakam[/size][/size]. Ancak bazı bölgelerde ise dolu yağdığı için dekar başına 250 kilo rekolte haberleri geliyor. Bu durum rekolteyi biraz aşağı çekiyor ancak bu yıl ekim alanlarının da azalmasına rağmen rekolteyi geçen yılın rakamı olan 21 milyon tona yakın bekliyoruz' dedi.

Çukurova buğdayının yüzde 10 ' luk bir kısmının hasat edilmesine rağmen hala TMO ' nun fiyat açıklamamasının belirsizlik oluşturduğuna dikkat çeken Tezcan şöyle devam etti:
'Buğdayın şuan üreticiye maliyeti 55 kuruş, şu anki fiyatı kilosu 65 ile 70 kuruştan gidiyor. Ancak bu fiyat çiftçi dekar başına 650 kilo buğday rekoltesi elde edebilirse çiftçiyi kurtarıyor. Rekoltesi düşük olan bölgelerdeki buğdaylarda çiftçiyi bu fiyat bile kurtaramıyor. TMO ' nun fiyat açıklamaması da ortamda bir belirsizlik yaratıyor. Bu nedenle TMO ' nun biran önce fiyat belirlemesi gerekiyor. Çukurova yöresinin buğdayı en erkenci buğday olduğu için her yıl bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Halbuki Çukurova ' da buğdayın ne zaman hasat edileceği bellidir. Buna göre fiyat açıklaması yapılmalıdır.'

Ali SARAÇ link=topic=65699.msg748525#msg748525 date=1369778696' Alıntı:
Dün Okuduğum Bir Haber Yavuz Abi .. %20 %30 ekim alanı daralmasına ragmen rekoltedeki yükseklik geçen yılki verimi yakalatmış .. bu haberlere göre .. ilginc ..

Türkiye ' nin en erkenci buğdayının hasat edildiği Çukurova yöresinde geçen yıla oranla bu yıl ekim alanı yüzde 20 daralmasına rağmen rekoltenin geçen yıla yakın olacağı belirtildi.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Türkiye ' nin en erkence ve en kaliteli buğday hasadının Çukurova yöresinde başladığını söyledi. Türkiye ' nin buğday üretiminin yüzde 10 ' una yakın bölümünün Çukurova yöresinden karşılandığını ve yörede hasat edilen buğdayın 2013 yılının ilk buğdayı olduğunu belirterek, Çukurova ' da geçen yıl yaklaşık 2,5 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken, bu yıl yüzde 25-30 oranında daralmayla ekim alanının 2 milyon dekara düştüğünü kaydetti.

Tezcan, üreticilerin buğdayın maliyetinin artması nedeniyle kaçmaya başladığını ancak Çukurova yöresinin buğdayının kaliteli olması nedeniyle buğdaytan kaçılmaması gerektiğini ifade etti. Tezcan çiftçinin bu yıl nisan ayının sonunda başlayan aşırı sıcaklar nedeniyle buğdayını erken hasat etmeye başladığını ve hasadın Haziran ayının 10 ' nu kadar devam edeceğini belirterek, 'Bu yıl ekim alanları daralmasına rağmen geçen yıla yakın bir rekolte bekliyoruz. Çünkü bu yıl buğday hem başağın dolma döneminde sıcağını aldı hem de yağmur gerekliği olduğu dönemde yağmur yağdı. [size=14pt][size=12pt]Bu nedenle hasat edilen yerlerden aldığımız bilgilere göre dekar başına 650 kilo rekolte haberleri geliyor. Bu çok iyi bir rakam[/size][/size]. Ancak bazı bölgelerde ise dolu yağdığı için dekar başına 250 kilo rekolte haberleri geliyor. Bu durum rekolteyi biraz aşağı çekiyor ancak bu yıl ekim alanlarının da azalmasına rağmen rekolteyi geçen yılın rakamı olan 21 milyon tona yakın bekliyoruz' dedi.

Çukurova buğdayının yüzde 10 ' luk bir kısmının hasat edilmesine rağmen hala TMO ' nun fiyat açıklamamasının belirsizlik oluşturduğuna dikkat çeken Tezcan şöyle devam etti:
'Buğdayın şuan üreticiye maliyeti 55 kuruş, şu anki fiyatı kilosu 65 ile 70 kuruştan gidiyor. Ancak bu fiyat çiftçi dekar başına 650 kilo buğday rekoltesi elde edebilirse çiftçiyi kurtarıyor. Rekoltesi düşük olan bölgelerdeki buğdaylarda çiftçiyi bu fiyat bile kurtaramıyor. TMO ' nun fiyat açıklamaması da ortamda bir belirsizlik yaratıyor. Bu nedenle TMO ' nun biran önce fiyat belirlemesi gerekiyor. Çukurova yöresinin buğdayı en erkenci buğday olduğu için her yıl bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Halbuki Çukurova ' da buğdayın ne zaman hasat edileceği bellidir. Buna göre fiyat açıklaması yapılmalıdır.'

bu haberde dogru tesbitler var aslında
bunlar neler derseniz sayayım
ekim alanı azaldı bugday fiyatlarının düşük olması ve verimdeki azalmalar etkiledi bunu
sulu araziler uzun yıllardır mısır ekimine dönmüştü kuru arazilerde son birkaç yıldır ayçiçegine döndü busene biizm buralarda ayçiçegi patlaması yaşandı desem yeridir
ayırca fiat konsuundada dogru demiş piyasa şuanda 65-70 kuruş civarı oda geçen yılki fiyatlar
sebebide çukurova hernekadar bugdayı erken hasat etsede devlet fiyatları haziran sonu gibi açıkladıgı için esnaf heryıl böyle yapıyor ve bir önceki yılın fiyatından alıyor bugdayı
ben satmadım birazını kendi depomo birazını dostum olan tüccarın deposuna döktüm açıga

bir dogru tesbitide rekolte konusu gerçekten geçen yıl bugdaylar çok verimsizdi en çok alan 400kg almıştı ortalama ise 350kg civarıydı hatta daha düşük alanlarda vardı busene ortalama tahminim geçen yıldan 100kg falan fazla olur buda toplam rekolteye etki eder olumlu yönde
fakat hernekadar verimli olsada sap fiyatları yüksek olsada bugday eski bugday degil ve benim tahminim yllargeçtikçe ekim alanı çukurovada iyiye azalır tıpkı pamukta oldugu gibi eskiden pamuk cennetiydi buralar şimdi eken yok yüksek maliyet düşük satış fiyatı pamugu bu duruma getirdi bugdayında sonu aynı malesef
belki pamuk gibi sıfırlanmaz insan ve hayvan gıdası oalrak kullanıldıgıiçin ama birhayli azalacagı kesin

YAVUZ_13 link=topic=65699.msg748533#msg748533 date=1369781128' Alıntı:
bu haberde dogru tesbitler var aslında
bunlar neler derseniz sayayım
ekim alanı azaldı bugday fiyatlarının düşük olması ve verimdeki azalmalar etkiledi bunu
sulu araziler uzun yıllardır mısır ekimine dönmüştü kuru arazilerde son birkaç yıldır ayçiçegine döndü busene biizm buralarda ayçiçegi patlaması yaşandı desem yeridir
ayırca fiat konsuundada dogru demiş piyasa şuanda 65-70 kuruş civarı oda geçen yılki fiyatlar
sebebide çukurova hernekadar bugdayı erken hasat etsede devlet fiyatları haziran sonu gibi açıkladıgı için esnaf heryıl böyle yapıyor ve bir önceki yılın fiyatından alıyor bugdayı
ben satmadım birazını kendi depomo birazını dostum olan tüccarın deposuna döktüm açıga

bir dogru tesbitide rekolte konusu gerçekten geçen yıl bugdaylar çok verimsizdi en çok alan 400kg almıştı ortalama ise 350kg civarıydı hatta daha düşük alanlarda vardı busene ortalama tahminim geçen yıldan 100kg falan fazla olur buda toplam rekolteye etki eder olumlu yönde
fakat hernekadar verimli olsada sap fiyatları yüksek olsada bugday eski bugday degil ve benim tahminim yllargeçtikçe ekim alanı çukurovada iyiye azalır tıpkı pamukta oldugu gibi eskiden pamuk cennetiydi buralar şimdi eken yok yüksek maliyet düşük satış fiyatı pamugu bu duruma getirdi bugdayında sonu aynı malesef
belki pamuk gibi sıfırlanmaz insan ve hayvan gıdası oalrak kullanıldıgıiçin ama birhayli azalacagı kesin
anladım .. katılıyorum abi buğday konusunda bende bu yıldan itibaren buğday ekimini bitirip ilk ürün mısıra dönecem .. ha para kazanıyormuyuz kazanıyoruzda maliyetler yükseldi hernekadar yüksek verimde alsak tatmin edici paralar kalmamaya başladı malesef .. girdi maliyetleri yükseldi .. ayrıca katma değeri daha yüksek ürünler yetiştirme imkanımızda var .. şahsım adına bundan sonra bugday zor ekerim .. bide bu uydu bazlı destek modeli 250 kg dekarda kırptı .. verim alıpta prim alamamak kötü .. neyse bugdaydada samanı eti inegi danayı pamugu mısırı ithal ettiğimiz gibi ithalatcı oluruz %100 olur biter .. ithalat nasıl yapılır iyi biliyor tarım bakanı sorun yok

Daha biçilen yer yok. Saman fiyatları da bu yüzden muallaklı bir bekleyişde. Ama bazı şeyler belli olmaya başladı:

Kilogram bazında tarla teslim fiyatlarıdır. (yükleme / nakliye dahil değil)

Yonca:0,55 tl
Fiğ: 0,65 tl
Hayvan bezelyesi: 0,55 tl
Çayır / keleme otu: 0,50 tl
Ota biçilmiş arpa / buğday / yulaf: 0,60 tl
Fiğ / buğday otu: 0,60 tl

Balya bazında da aşağı yukarı hepsinin fiyatı (balya büyüklüğüne göre) 13-15 Lira aralığında.

sebazios link=topic=65699.msg748538#msg748538 date=1369784378' Alıntı:
Daha biçilen yer yok. Saman fiyatları da bu yüzden muallaklı bir bekleyişde. Ama bazı şeyler belli olmaya başladı:

Kilogram bazında tarla teslim fiyatlarıdır. (yükleme / nakliye dahil değil)

Yonca:0,55 tl
Fiğ: 0,65 tl
Hayvan bezelyesi: 0,55 tl
Çayır / keleme otu: 0,50 tl
Ota biçilmiş arpa / buğday / yulaf: 0,60 tl
Fiğ / buğday otu: 0,60 tl

Balya bazında da aşağı yukarı hepsinin fiyatı (balya büyüklüğüne göre) 13-15 Lira aralığında.
55 kuruş tarlada yonca anlaşmaları yapılmıştı sezon boyunca .. ama samanın bu ani çıkışı işleri bozabilir .. yonca durmaz 55 lerde biraz daha tırmanır .. bundan 1 ay önce 50 kuruşa satılırmı yonca deniyordu .. şimdi olaya bak nerelere geldi .. şunu söyliyim .. fiyatlar daha cok cıkarmı bilmiyorum ama şu kesinleşti bu rakamların altına bu sene düşmez alana satana hayırlı olsun ..

İmkanı olan bütün bölgeler buğdaydan kaçıyor maalesef, ve inanın ben rekolte açıklamalarına inanmıyorum, 21 milyon ton buğdayı geçen sene bizim ülke rüyasında gördü bu senede lafla görür, bu açıklamaları fiyatlar yükselmesin diye yaptıklarını biliyorum, hani ülkenin ihtiyacı 22 milyon ton işte o civarda üretim oldu hesabı yapılsın diye bu açıklamalar yapılmakta,

Ben içanadolu bölgesindeyim ve geçen hafta nadasa bıraktığımız kıraçta tarlaları yağışlardan mütevellit otlanmaya başladı diyerek sürdüm, bölgeyi hakim gören bi yerimiz vardı onu sürerken kafayı kaldırdım şöyle dörtbirtarafa baktım, 20 yıl önce tek komşumda olan derinkuyu olayı çevreyi olduğu gibi sarmış, sadece 3 adet nadas tarla yani toprak parçası gördüm benimkiyle birlikte, hertaraf yemyeşil, millet ekmiş pancar ayçiçeği aspir mısır yonca korunga fiğ soğan nohut fasulye say say bitmez her taraf yemyeşil, tabi arada az arpa ve yulaf, eskiden ekilenin yarısı kadar olmayacak miktarda buğday tarlası.

20 yıl önce kupkuru ve sadece nadas ve hububat olan bölgedeki tarlalar gözalabildiğine yerini çeşitliliğe bırakmış, şöyle geçmişle günümüzü kıyasladığımda dedimki, 20 yıl önce nüfus 50 milyondu %50 arttı 75 milyon oldu, haliyle ihtiyaçlar arttı, özellikle yağlık ürünler ve diğer ürünlere olan talep artışı haliyle ekilişide beraberinde artırdı, nadas tarla kalmamış desen yeri, eee buğday ekimi azalmış arpa yulaf neredeyse yok.

Sözü şuraya bağlıycam, anadolunun bozkırlarından daha fazlasını beklemek için daha fazla masraf, yani daha çok gübre daha kaliteli tohum daha bol su vs..vs... gerekmekte, bunlar gerek destekleme ile gereksede üreticimizin kazanma için başka alternatifi olmaması sebebiyle bi şekilde sağlanmakta, umutla çeşitli ürünler ekilmekte, her ne kadar buğdayla münavebeli yapılsada bu işler, arada buğday ekilişini azaltmakta.

Zaten kimsede buğdaya aman para eder vay kazanırız umudunda değil, bereket olursa oda dekara fazla ürün almanın getirdiği kazançlı durum olduğundan sevinecek, değilse 250-300 kg alarak çarkı bile döndürmeyeceğini biliyor, 400 kg ve üzeri kurtarırı sayılıyor, ki bu yıl gördüğüm kadarıyla pekde kurtarıra ulaşmayacak ve yine çoğu bölge ekinleri yanmış durumda, iyi yerlerde var tabiki, fakat bu iyi yerlerin çoğunluğu sulanabilir hale getirilmiş ve çeşitliliğe bürünerek buğday ekimi azalmış bölgelerdir, çoğunluk düzen bu şekilde değişincede tahmin edersinizki değişime uğramamış verimsiz yerler zaten her yıl verimsiz yani rekolteyi artıracak bir durum sözkonusu olduğunu düşünmüyorum, görünen köy kılavuz istemez hesabı oluyor biyerde bu benim yaptığım hesap.

Sap saman olayında ülkemizde son sözü söyleyen yer hep içanadoludur, Konya Ankara Polatlı Eskişehir Çankırı Yozgat gibi bölgeler harmana girsin bu yılı belirler.

Sap saman olayı ülkede önce hasat yapılan yerlerde hızlı başlamış, bu hızınıda birazda yukarda bahsettiğim sebeplerden ötürü kaybetmez, haaa bazı kesimler bu hızı fazla bulup fiyat politikası oluşturulmasını isteyecektir, özelliklede hükümet kendine zamcı hükümet dedirtmemek için bunu yapacaktır, fakat fiyatı daima piyasa söyler piyasa belirler, müdahale ile piyasa yapılırsa ve ardından tutup yine sap saman yetmedi diye dışardan pahalıya getirirseler işte o zaman tersliğin dikalası olur.

Şimdi kışın samanın kilosunu dışardan sap saman tüketicisine kilosu kaçtan evine alabiliyordu? ilk önce baz alınacak fiyat bu olmalıdır, şu anda satın alanlarda bu fiyatı fazla geçemeyecek şekilde alım yaparsa, satan üretici çiftçi kardeşlerimizde bu fiyata tüketicinin eline geçecek şekilde hesaplı vermeye bakarsa iyi olur, denge olur, aracınında arada acaiplikler yapmasının önüne geçilir, değilse haliyle denge için ithalat gündeme gelecektir, haa sen ithali beğenmezsin 5 kuruş fazla verir alırım diyorsan onun zaten çokda etkisi olmaz piyasaya, ama ithalinde çok üzerinde iki katı fiyata satan aracıdan sap saman almamalıdır.

Burada hem üreticiye, hem sapı ve samanın son tüketicisine büyük görevler düşmekte, piyasanın fazla gaz vermesine aldanmamalıdır, bu gaz verme olayı hem artış hemde olursaki sanmıyorum bu yıl için, hemde fiyatlarda düşüş için geçerlidir.

Bu anlamda sanırım geçen yıl ithal balyanın kilosu 50 krş dan son tüketiciye maloldu, ee bu durumda hesap buna göre yapılmalı, yanlış biliyorsam düzeltin, 50 krş olup olmadığından pek emin değilim çünkü, eğer 50 krş baz alınırsa, 24 kg lık bir balyaya son tüketicinin ödeyeceği para 12 TL olmalıdır gibi bir hesap çıkıyor.

aynı durum b izim bölgemizde de geçerli. burda sulak tarlası olan kolay kolay bugday arpa ekmez. son yıllarda bu şekilde gelişmeye basladı. bizim bölgemizde sulak yerler güzel ama bikaç sene öncesine bakarsanız onun yarısı kadar bile ekin yok. herkes yeşile döndü. 1 kişi eskiden 50 dekar yerle ugrasabilirken şimdi 450-500 dekarı sulayabiliyo hal böyle olunca para kazandırmayan arpa bugdaya kimse bakmıyo. konya ovası tahıl ambarı diye geçerdi şimdi ise geneli ayçiçeği mısır pancar. bunun sonucunu yine biz çekicez. devlet bugdaya zam yapmak yerine kuyulara sayaç takıcak mecbur bugday ektiricek üreticiye.

pahedon link=topic=65699.msg748670#msg748670 date=1369837479' Alıntı:
sokede paketi tarlada 12 TL. samani satamadim diyen yok. bugdaylarda 68-70 krs arasi
burdada an meselesi 12 lira olması 10 lira gidiyor .. şimdi tavaslı okanla konuştum ordada 10 liraymış .. 2 güne kalmaz 12 lirayı bulur 10 güne 15 lira saman .. çıkımlar az .. konya trakya başlasın düşer diyorlarda ordanda gelen haberler hiç samanı düşürecek gibi değil .. bugday iyi paraymış burda 60 kuruştan alıyorlar acık döken var fiyat belli değil ..