Güneş tarlası

Ynt: Güneş tarlası

Rüzgar tribünlerinde 2mW dan sonra lisans gerektiriyor siz 16 dönümde 1mW üretiyor diyorsunuz bu durumda lisans gerekiyor mu yinede
birde ürettiğiniz elektriği bir trafo merkezi kurularak ölçümlerinin yapılması burada tekniker çalışması gerekiyor diye biliyorum saatlik olarak üretilen değerler rapor ediliyor

By_eSeS link=topic=81314.msg965717#msg965717 date=1422912479' Alıntı:
48 kw 65 hp ye deng keldiginden sulamada en favori güç olacagını tahmin ediyorum 65 hp guç üreten bir traktörün kuyruk milinden 55 hp civarı bir güç elde elir gibi. 80 lik pompayla 60 fiskiyeyi cevirdigine göre en ideal fıskıye sayısı. buda bize 45 kw bir elektirik motoru gerektirir. yatırımların sabit sistem olup zaten yatırım masrafları yüksek olacagından bircok çiftci altından kalkamaz ancak hareketli tasınabılır ornegin bir remork üzerinde olsa cok kullanıslı olabilir..

Mümkün değil. Panelin bir tanesi maksimum güneşte 250 W. 45 000/250 = 180 panel. çok ciddi bir alan yapar. Zaten düşünülen güce ulaşmak için gerekli olan alan göz önüne alınınca yatırım hiç ama hiç mantıklı gelmiyor. Tek avantajı çok uzun yıllar hiç para harcamadan çalışacak bir sisteme sahip olacaksınız.

Bence bu iş yatar :-\

Vatansever87 link=topic=81314.msg965715#msg965715 date=1422912108' Alıntı:
Sanırım yapabilirler. Resimde 2 tane tesisin kurulduğu alanları belirttim. Etrafta gayet tarım yapılıyor, hatta üzüm bağları, elma bahçeleri falan vardı çok yakınlarda. Umarım bu işinde suyu çıkmaz. Şimdilik proje onaylatmak çok zor. Ya milleti yıldırıp geri adım attırıp bir tanıdıklarına parayı kırdırtacaklar yada benim ne olduğunu anlamak için kapasitem yetmiyor ;D
objektıf oldugun ıcın tesekkurler durust bı insan sın.

Vatansever87 link=topic=81314.msg965725#msg965725 date=1422913008' Alıntı:
Mümkün değil. Panelin bir tanesi maksimum güneşte 250 W. 45 000/250 = 180 panel. çok ciddi bir alan yapar. Zaten düşünülen güce ulaşmak için gerekli olan alan göz önüne alınınca yatırım hiç ama hiç mantıklı gelmiyor. Tek avantajı çok uzun yıllar hiç para harcamadan çalışacak bir sisteme sahip olacaksınız.

Bence bu iş yatar :-\

1kW lık bir römörkmüş

FatihEFE link=topic=81314.msg965719#msg965719 date=1422912766' Alıntı:
Rüzgar tribünlerinde 2mW dan sonra lisans gerektiriyor siz 16 dönümde 1mW üretiyor diyorsunuz bu durumda lisans gerekiyor mu yinede
birde ürettiğiniz elektriği bir trafo merkezi kurularak ölçümlerinin yapılması burada tekniker çalışması gerekiyor diye biliyorum saatlik olarak üretilen değerler rapor ediliyor

Tabi ki lisanslı... O nedenle proje onaylatmak için defalarca Ankara ' ya gidildiğini belirttim.

Sistem ilk olarak 22 panelin birbirine seri bağlanması ile başlıyor, 22 panel 750V civarı DC üretiyor. Bunları 3 lü inverterlere giriyorsunuz. İnverterden 380 AC çıkış alıyorsunuz. Bu çıkışları saha toplama panolarına topluyorsunuz(kaçak akım, otomat, kompakt) Bu saha toplama panolarından Ana toplama Panosuna 4x185 kablo ile gelmiştik. Ana toplamada her hattın yine kompakt şalteri var. Tiroid akım trafoları ve kaçak akım röleleri ile kaçak kontrolü yapıyorsunuz. Bu girişleri 10*100 bara ile ana çıkış kompakt şalterine aktarıyorsunuz(2000A) bu şalterden sonra trafoya girip 380 ' i 34500 ' e yükseltiyorsunuz, akabinde kesici hücresi (SF6 gazlı kullandık) arkasından da ölçü hücresine giriyorsunuz. Bu kısımla ilgili soru sormussunuz, burada çift yönlü kombine sayaç var. üretiminizi zaten kendi kaydediyor. Bu işlem için birine ihtiyaç yok. Evlerin sayacı gibi düşünün. Sistem enerji bastıkça kaydediyor. Burdan sonra xlp ile enerji nakil hattına gidiyorsunuz. Orada bir seksiyoner(ayırıcı) üzerinden şebekeye bağlanıyorsunuz. Sistem böyle birsey. Detay ilginizi çekerse özelden mesaj atabilirsiniz. Tüm aşamaların resimleri falan mevcut.

By_eSeS link=topic=81314.msg965736#msg965736 date=1422913671' Alıntı:
dunya boyle gelişmeye devam ederse bundan 15 20 yıl sonra bu remorka bugun bir kw ise ogun 100 kw sıgdırırlar güneş sonsuz bir enerji :)

Hatta teknoloji biraz gelişmiş. Şu haliyle o 14 panelden 3 kW falan alınabilir. Tabi panele çok asılmak riskli. o kısım fazla teknik...

Vatansever87 link=topic=81314.msg965744#msg965744 date=1422914158' Alıntı:
Hatta teknoloji biraz gelişmiş. Şu haliyle o 14 panelden 3 kW falan alınabilir. Tabi panele çok asılmak riskli. o kısım fazla teknik...
ben gecen yıl solar enerji sistemleri hakkında inceleme yapmıstım bir panelden cin malı yani ucuz panel den diyelim 1kw enerji 10 yıl verim elde ediliyorsa alman teknolojisinde yada pahalı panelde diyelim 1.3 kw 20 yıl verim gıbı sonuclar elde etmiştim..

By_eSeS link=topic=81314.msg965750#msg965750 date=1422914725' Alıntı:
ben gecen yıl solar enerji sistemleri hakkında inceleme yapmıstım bir panelden cin malı yani ucuz panel den diyelim 1kw enerji 10 yıl verim elde ediliyorsa alman teknolojisinde yada pahalı panelde diyelim 1.3 kw 20 yıl verim gıbı sonuclar elde etmiştim..

Avrupada öyle sistemler var ki, güneş açısını takip ederek paneli sürekli maksimum enerji üretebilecek açıda tutuyor. Çin çok göreceli. Bana göre Çin çok dandik değil. Ne kadar köfte o kadar ekmek. Çin ' de üretilen çok kaliteli ürünlerde var ama bizim gözümüzde en ucuz ürünün bulunabildiği pazar olarak yer ettiği için ucuz ürün ticareti yapıyoruz.

Vatansever87 link=topic=81314.msg965756#msg965756 date=1422915270' Alıntı:
Avrupada öyle sistemler var ki, güneş açısını takip ederek paneli sürekli maksimum enerji üretebilecek açıda tutuyor. Çin çok göreceli. Bana göre Çin çok dandik değil. Ne kadar köfte o kadar ekmek. Çin ' de üretilen çok kaliteli ürünlerde var ama bizim gözümüzde en ucuz ürünün bulunabildiği pazar olarak yer ettiği için ucuz ürün ticareti yapıyoruz.
ben ona gündöndü ciceginden esinlenerek solar döndü ismini koydum :) bircok avrupalı firma çindeki işgucu ucuzlugundan cınde kalıtelı urun uretıyor ama biz onlara çinmalı dıye bakmıyoruz.. biz dandik olan ürünlere cinmalı dıye isim koyduk milletcek. :D

arkadaşlar merhaba yeni üyeyim,. güneş konusu bir süredir benim de ilgimi çekiyor, tarım yapılamayan 80 dönüm kadar bir taşlık arazimiz var dsi den sulanmayan arazi olduğuna dair yazı aldım şimdi 'marjinal' yani tarım dışı alan olduğunun tespiti için tarım il müd.lüğüne müracaat ettim.1mw güce kadar lisans gerekmediğini söylediler üçüncü olarak çevre il müd.lüğünden çed gerekmez raporu alınıp(1 mw güce kadar çed gerekmiyor) yerel elektrik dağıtım şirketine müracaat edilecek. sonrası o bölgedeki izin verilen kapasite ile ilgili imiş kapasite fazlası başvuru var ise devletin izin verdiği kapasiteyi artırması gerekiyormuş.1 mw için 18-20 dönüm arası yer gerekiyormuş.yerli panel kullanılır ise devlet elektrik alım fiyatında sübvansiyon uyguluyormuş.yalnız yatırım aşamasında hibe teşvik olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadım.

Forumu hoş geldiniz, paylaşım için teşekkürler çok güzel bir paylaşım birçok arkadaşımızın sorularına cevap verip bilgilendireceksiniz, bende tarımsal sulama ve süt işletmesi için bu tür sistemleri araştırıyorum.