HANGİ MARKA MİBZER TAVSİYE EDERSİNİZ

Selamın aleyküm abilerim kardeşlerim bu sene nasip olursa 14 lü mibzer almak istiyorum traktörümüz tt55 tek çeker. Hangi marka mibzer önerirsiniz biz genelde yulaf ekiyoruz yulafi tikamadan sorunsuz ekecek bi mibzer arıyorum. Yulaf ekiminide genelde mart nisanda yaptığımız için hafif çamur olabiliyor tarlalar bazen. Komşumuzda 14 lü özdöken marka var gayet güzel ekim yapıyo. Sizlerinde önerilerini almak istedim disk ayak olanlardan almayı düşünüyorum. Tavsiyeniz tecrübeniz nedir öğrenmek isterim.

Yulafın temizse yani yulafın arkasındaki kılçığı olmadığı sürece her türlü mibzerle ekersin yoksa akmaz
Yerlerin rampa değilse ve dar yerlerden geçme gibi bir sorunun yoksa pompalı olmak kaydıyla 16 lı özdöker güzel makine 14 lüde işini yıllarca sorunsuz görer yaklaşık 30 yıllık özdöken var mibzeri degişecem yine özdöken alacam

• Beğen
Tepkiler: HarunAkgn7468
Yulafın temizse yani yulafın arkasındaki kılçığı olmadığı sürece her türlü mibzerle ekersin yoksa akmaz
Yerlerin rampa değilse ve dar yerlerden geçme gibi bir sorunun yoksa pompalı olmak kaydıyla 16 lı özdöker güzel makine 14 lüde işini yıllarca sorunsuz görer yaklaşık 30 yıllık özdöken var mibzeri degişecem yine özdöken alacam
Yollarimizda dar yerler var tarlalarimizin bazı yerleri yamaç traktör tek çeker o yüzden 14 lü yazdım zaten teşekkür ederim cevap için. Yulaf temiz sıkıntı yok. Pompalı dediğin ne oluyo pistonlu mu.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin 58 58
Yollarimizda dar yerler var tarlalarimizin bazı yerleri yamaç traktör tek çeker o yüzden 14 lü yazdım zaten teşekkür ederim cevap için. Yulaf temiz sıkıntı yok. Pompalı dediğin ne oluyo pistonlu mu.
Aynen pistonlu tip marka fanatiği degilim ama özdöken canavar gibi mibzer parça lazim olsa fabrikayı ara hemen kargoluyorlar 2.el alacaksan iyice incele öyle al birde ekim sezonu sonu iyice yıka dişlileri sıvı gres ile yağla yayları kapalı konumda kalmasın mümkünse kapalı alanda muhafaza et

Buğdayda en çok rekolte sıra arası mesafe azaldıkça alınıyor.
Seçiminizi yaparken bunu da dikkate alın
Abi çok tecrübeli değilim ama özdöken 14 siralinin ekimi şu şekilde.
Screenshot_20231108_190405_com.android.gallery3d.jpg
8

Resimler ve ekler

• Screenshot_20231108_190401_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20231108_190401_com.android.gallery3d.jpg
    148.2 KB · Görüntüleme: 13
14-12.5 aralı galiba, güzel görünüyor.demeknistediğüö tıkanma yapmıyor diye disk arası mesafesi fazla olan bir mibzere yönelirseniz potansiyel verime uzaklaşmış olursunuz.
Bizde tarımöz var o da 14-12.5 aralı
Onun için sıralar çiftli çiftli görünür, bazı kişiler bunun sorun olduğunu düşünüyor ama sıra arası ne kadar sık ise o kadar iyi, keşke tüm diskler 12.5 aralı olsa.
Klasik diskli mibzerlerin hepsinde sistem aynı
Mibzerde dikkat edilecek en kritik nokta ekim derinliğini ayarlaması.
Geçen yine burada konusu geçti, tohum derine düşmeyecek, üzerine toprak üfelense yeterli
Bizde eskiden bozkurt mibzer vardı, derinliğini ayarlayamazdık.tabaklardaki yaylar çok sertti, ya yüzde bırakır ya çok derine atardı.markayı kötülemiş olmayayım bahsettiğim durum 90lı yıllarda yaşanıyor, belki sonradan geliştirmişlerdir.sonra onu verdik sık tip diskli güncel bir modelle yeniledik bu sorun ortadan kalktı, çıkışlarımız homojenleşti.
Şimdiden hayırlı olsun

• Beğen
Tepkiler: HarunAkgn7468

Arkadaşlar irtem marka mibzer tavsiye etmiyorum
Geçen yıl sıfır olarak satın aldığım irtem mibzerimde boya sorunu oluştu.

Resimler ve ekler

• IMG-20231108-WA0006.jpeg
    IMG-20231108-WA0006.jpeg
    70.8 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG-20231108-WA0008.jpeg
    IMG-20231108-WA0008.jpeg
    68.4 KB · Görüntüleme: 12
Sıra araları ikili ikili değil de tek düzen 13 cm atan,
Ön ve arka sıralardaki diskleri üst üste değil de, arasında mesafe olan
Bol sap kalıntılı tarlayı ekerken tıkanmayacak,
Çekisi yüksek, (en azından ayarlanabilir)
Demir kalitesi yüksek,
Depo kapasitesi yüksek
Babayiğit bir makine arıyorum.
Bulan olursa söylesin 😁

Sıra araları ikili ikili değil de tek düzen 13 cm atan,
Ön ve arka sıralardaki diskleri üst üste değil de, arasında mesafe olan
Bol sap kalıntılı tarlayı ekerken tıkanmayacak,
Çekisi yüksek, (en azından ayarlanabilir)
Demir kalitesi yüksek,
Depo kapasitesi yüksek
Babayiğit bir makine arıyorum.
Bulan olursa söylesin 😁
Ekermak depo kapasitesi harcı diğer dediklerinin hepsini yapıyor. Bi incelemeni tavsiye ederim.