HANGİ MARKA MİBZER TAVSİYE EDERSİNİZ

Burdan hiçbir markayı karalamak istemiyorum.
Tarimoz, Özdoken, oztunc,sakalak, Alparslan marka mibzerleri kullandım. Şimdi ise Bozkurt ve ekermak kullanıyorum. Bir daha yeni makina alırsam kesinlikle ekermak alırım.

• Beğen
Tepkiler: HarunAkgn7468
Özdöken çamurlu yada ağır tavlı tarlada güzel ekim yapıyor.Aynı tarlada özduman ve ekermakla beraber ekim yaptık.Digerleri tıkama yaptı.Özdöken de hiçbir sorun yoktu.
Özdökenle geçen sene çamurda ekim yaptık hıç zorlanmadık daha önce tarım özle hafif nemli yerde hemen diskler tıkanıyirdu

Ülkemizde ki bu tarımsal makinazasyondaki kalite sorunu ne zaman aşılacak çok merak ediyorum. Arge desen hiç yok yapıyorum diyen Avrupa makinayı kopyalıyor. Hadi kopyaladın bari sağlam yapın. Aynısını yapsa boyasından çalıyor. İş paraya geldi mi Avrupa makinadan pahalıya satıyor neredeyse. Merak ediyorum bu firmalar yurt dışına nasıl mal satıyorlar. Avrupa alıyor mu bunları yada bize sattıkları paradan daha mı ucaza veriyorlar?
Bizim çiftçimizde traktör konusunda Avrupa traktör kullanmakta tabiri caizse birbiriyle yarışıyor. Günümüz parasıyla milyonlar veriyor. Ama iş ekipmana gelince yerliden şaşmıyor. Ama gel gör tarlada verimliliğe katkısı olan ekipmandır. Güzel toprak işçiliği yapan ekipman traktörü az tutan alet yakıta olumlu etki yapar, hassas ve düzgün ekim yapan alet verime katkı sağlar, düzgün homejen gübreleme ve ilaçlama verime etkisi büyüktür.

Ben bahar ekimi yaptığım için önemli olan tavda camurda ekmesi cemal abi bunu başarabilende özdöken ve bozkurt gibi görünüyo.
Bugün tarımöz mibzerle ağır tav ekimi yaptım.
Tarlaya ilk girdiğimde bir iki boy gittim geldim tekerlekler çamur sardı, mecburen biraz bekledim.
Sonra devam ettiğimde zorlanarak ekim yaptım, 20 dekar yerde iki üç kez bazı tabakları temizlemem gerekti, belli bir hızın altına düşünce tabaklar çalışmadı, 10 km üzeri gitmek gerekti.
Tabaklardaki sıyırıcılarla tabak arasında sıfır mesafe olması lazım ki tabak çamur sarmasın. Bendeki mibzerin bazı tabakları sıfır gibi bazıları yarım veya bir cm gibi aralı, o tabaklar sarma yaptı.
Ağır tav ekimi için daha iyi iş çıkarabilecek bir makine kesin vardır.makinelerde iyileşmeler devam ediyor, elimdeki mibzer 8 yaşında falan olmalı.eminim sıfır tarımözde iyileştirmeler yapılmıştır.
Bozkurt, özdöken, ekermak, tarımöz vs gibi markalar yıllardır mibzer üretiyorlar.rakiplerinden geri kalmamak için hepsi de yeteri kadar sorunsuzdur.
Ekermak ekinoks mibzer dikkatimi çekiyor, layıkıyla geliştirilmiş bir makineye benziyor

Son düzenleme:
Ülkemizde ki bu tarımsal mekanizasyondaki kalite sorunu ne zaman aşılacak çok merak ediyorum. Arge desen hiç yok yapıyorum diyen Avrupa makinayı kopyalıyor. Hadi kopyaladın bari sağlam yapın. Aynısını yapsa boyasından çalıyor. İş paraya geldi mi Avrupa makinadan pahalıya satıyor neredeyse. Merak ediyorum bu firmalar yurt dışına nasıl mal satıyorlar. Avrupa alıyor mu bunları yada bize sattıkları paradan daha mı ucaza veriyorlar?
Bizim çiftçimizde traktör konusunda Avrupa traktör kullanmakta tabiri caizse birbiriyle yarışıyor. Günümüz parasıyla milyonlar veriyor. Ama iş ekipmana gelince yerliden şaşmıyor. Ama gel gör tarlada verimliliğe katkısı olan ekipmandır. Güzel toprak işçiliği yapan ekipman traktörü az tutan alet yakıta olumlu etki yapar, hassas ve düzgün ekim yapan alet verime katkı sağlar, düzgün homojen gübreleme ve ilaçlama verime etkisi büyüktür.
Türk Traktör , 4 soklu 12" , inch ayarlı , 10-12-14 , dönerli pulluğu bir kaç yıl önce 20 000 TL ye almıştık , yaklaşık 4000 euro diyelim.
Kuhn 4 soklu 20" , pulluk , 2018 yılında 25 000 euro idi.
Hatta forumda amortismanı çıkarabilir miyiz muhabbeti yapmıştık.

Bugün tarımöz mibzerle ağır tav ekimi yaptım.
Tarlaya ilk girdiğimde bir iki boy gittim geldim tekerlekler çamur sardı, mecburen biraz bekledim.
Sonra devam ettiğimde zorlanarak ekim yaptım, 20 dekar yerde iki üç kez bazı tabakları temizlemem gerekti, belli bir hızın altına düşünce tabaklar çalışmadı, 10 km üzeri gitmek gerekti.
Tabaklardaki sıyırıcılarla tabak arasında sıfır mesafe olması lazım ki tabak çamur sarmasın. Bendeki mibzerin bazı tabakları sıfır gibi bazıları yarım veya bir cm gibi aralı, o tabaklar sarma yaptı.
Ağır tav ekimi için daha iyi iş çıkarabilecek bir makine kesin vardır.makinelerde iyileşmeler devam ediyor, elimdeki mibzer 8 yaşında falan olmalı.eminim sıfır tarımözde iyileştirmeler yapılmıştır.
Bozkurt, özdöken, ekermak, tarımöz vs gibi markalar yıllardır mibzer üretiyorlar.rakiplerinden geri kalmamak için hepsi de yeteri kadar sorunsuzdur.
Ekermak ekinoks mibzer dikkatimi çekiyor, layıkıyla geliştirilmiş bir makineye benziyor
Tarım özle 4 bin dekar ekim yaptım
Cok iyi diyordum
İlk makinamdı
Sonra bozkurt la ekim yaptım tarlalar tavlı olunca bişe anlamadım
Şimdi 3 sezondur özdöken var traktor yeterki yürüsün çamurda kesinlikle tıkanma yapmıyor 1000 dönüm ekim yaptım hic tav sıkıntısı yaşamadım
Tarım öz sabah ciğ de bile tıkama yapıyordu

Şimdi öyle bir durum var, herkes çamur diyor ama pullukla sürülüp ekilen tarlada kolay kolay hiçbir mibzer tıkanmaz. Yüzü iki parmak kurusa yetiyor. Tıkanması için mibzerin gömülüp sürüklenmesi lazım. Çamurda zaten tarlaya girmek hata hele ki herg ise. Mesele sap kalıntısıyla tıkanmadan ekmesi. Çünkü tolerans çok daha az oluyor, sabah 10 dan önce çiğ kalkmadan ekemiyoruz diskler tıkanıp sapları sürüklediği için. Saplar toprağı nemli tutuyor. Aynı saatte herge giriyoruz toz kalkıyor mesela.

14-12.5 aralı galiba, güzel görünüyor.demeknistediğüö tıkanma yapmıyor diye disk arası mesafesi fazla olan bir mibzere yönelirseniz potansiyel verime uzaklaşmış olursunuz.
Bizde tarımöz var o da 14-12.5 aralı
Onun için sıralar çiftli çiftli görünür, bazı kişiler bunun sorun olduğunu düşünüyor ama sıra arası ne kadar sık ise o kadar iyi, keşke tüm diskler 12.5 aralı olsa.
Klasik diskli mibzerlerin hepsinde sistem aynı
Mibzerde dikkat edilecek en kritik nokta ekim derinliğini ayarlaması.
Geçen yine burada konusu geçti, tohum derine düşmeyecek, üzerine toprak üfelense yeterli
Bizde eskiden bozkurt mibzer vardı, derinliğini ayarlayamazdık.tabaklardaki yaylar çok sertti, ya yüzde bırakır ya çok derine atardı.markayı kötülemiş olmayayım bahsettiğim durum 90lı yıllarda yaşanıyor, belki sonradan geliştirmişlerdir.sonra onu verdik sık tip diskli güncel bir modelle yeniledik bu sorun ortadan kalktı, çıkışlarımız homojenleşti.
Şimdiden hayırlı olsun
Doğru ama biz bu yıl mecbur çamurda ektik. 12.5 Öztunç kazayağı gibi önüne yığma yaptı. Aralar derine düştü. Sonuç olarak yine potansiyel verime uzaklaştık ayrıca tıkanma da cabası. Komşu bu sebepten 12.5 şakalak verip aynının 14 ara olanını aldı. Üniversal tip en iyisi ama taşlı ve kesekli toprakta iş yapar mı ağırlığı nedir bilmiyoruz.

Resimler ve ekler

• inbound4697262920434122887.jpg
    inbound4697262920434122887.jpg
    260.6 KB · Görüntüleme: 5