Hayvan varlığında azalma olunca et ve süt fiyatları yükseldi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin hayvan varlığında azalma meydana geldiğini, bu nedenle et ve süt fiyatların arttığını söyledi. Ahlat ziyareti sırasında gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Bayraktar, ülkeye geçmiş yıllarda sokulan kaçak hayvanların, hayvancılığı olumsuz yönde etkilediğini ve et fiyatlarının düşmesinde etkili olduğunu ifade etti. Bayraktar, şöyle konuştu:

“İnsanlarımız para kazanamadığı için hayvancılığı bıraktı. Bu nedenle günümüzde et fiyatları artmaya başladı. Dolayısıyla sınırlarımıza hakim olmak gerek. Sınırlardan gelen şeker, hayvan ve diğer kaçak mallar, Türkiye’deki üreticiye darbe vuruyor. Üretimin sekteye uğramasına neden oluyor.

Dolayısıyla muhakkak suretle kaçakçılığı önlemek gerekiyor. Bu da devletin işidir. Jandarmasıyla, emniyetiyle, valisiyle her kesim, üzerine düşen görevi yapmalı. Taviz vermediğimizde, cezai müeyyideleri artırdığımızda, kaçakçılık önlendiğinde hep beraber göreceğiz ki, Türkiye’de üretim alanlarında gelişme sağlamış olacağız.”

Geçmiş yıllarda yurda kaçak yollarla sokulan hayvanların, en başta hayvan sağlığı konusunda problem yarattığını anımsatan Bayraktar, gelen hayvanların çoğunun hastalıklı olduğunu da ifade etti. Bayraktar, “Et fiyatlarının pahalı olması bizim maliyetlerimizle ilgili olduğu kadar, hayvancılığın Türkiye’de azalmasına da bağlı. Hayvan popülasyonunun varlığı azaldı.

Çünkü Türk çiftçisi para kazandığı alanda üretim yapar” diye konuştu. Süt fiyatlarının da arttığını belirten Bayraktar, şöyle konuştu: “Süt hayvancılığı da gerilemeye başladı. Yani hayvan varlığında azalma başladı. Hayvanlar kesime gitti. Hayvan varlığında azalma meydana geldi. Şimdi süt fiyatları yükseldi.

Koyunlarımız çok azaldı. Bu bölgede koyun kalmadı. Eskiden gezerken bakıyordunuz merada kırsalda koyun vardı. Şimdi göremiyorsunuz.

Besi hayvanı da azaldı. Para kazanamayan çiftçimiz bunları elden çıkarmaya başladı.” Bölge ülkelerine yapılan ihracatın da et fiyatlarının artmasında etken olduğunu ifade eden Bayraktar, Kurban Bayramından sonra, et fiyatının biraz daha geriye gideceğini kaydetti.

Bayraktar, “Bu meselenin çözümü, hayvan varlığının ve hayvancılık yapan üreticilerin desteklemesiyle çok yakın alakalıdır. Bu destekleri sağladığımızda ve hayvan varlığı arttığında, fiyatlar makul seviyeye gelecektir” dedi.
 

Benzer Konular