• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ TÜMOSAN'ın Tarihçesi. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ Erkunt Hasret 125 Tanıtımı. İzlemek için tıklayınız.

İç Anadolu Bölgesnde 2018 Sezonunun İlk Hasadı Yapıldı

Katılım
25.05.2016
Mesajlar
3,652
Yaş
23
Konum
Niğde


Kırşehir'de sezonun ilk hasadı önceki gün Irmak bucağı köylerindeki tarlalara biçerdöverlerin girmesiyle yapıldı.

Sezonun ilk hasadında bizzat tarlada çiftçinin yanında olan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin ve İl Müdürlüğü personelleri hem ürün verimini, hem de biçerdöverleri kontrol ettiler. Yılın ilk arpa hasadında arazide bulunarak bir açıklama yapan İl Müdürü Kenan Şahin ; “2018 de tarımda hububatta ciddi manada bir etkileşim oldu. İlimizde güz yağmurlarımız mükemmel oldu. Ekinlerimiz çok güzel çıktı. Bu bölge her sezon 10-15 gün erken hasada başlardı. Ancak özellikle şuanda arpa hasadının yapıldığı ırmak bucağında havaların sıcaklığının fazla olması ve yağışın 15 gün geç gelmesin den kaynaklı mikro klima iklimi haiz olduğu için, bu sezon 20 gün önceden başlamış oldu. Şu anda ekiplerimizle birlikte biçerdöverler’ in kontrollerini yaptık ve biçerdöver de herhangi bir sıkıntı görülmedi. Bilindiği gibi ilk hasatlarda verim biraz düşük olur. Şuanda arpada dekara 210 kğ arpa, çiftçinin tabiri ile 7-8 kile ürün alınıyor. İnşallah bu artarak gidecek. Yalnız 2018 yılında yaşadığımız iklim değişikliğinden kaynaklı bitkilerde ciddi manada pas hastalığı ve kök çürüklüğü yaşanabiliyor. Bununla ilgili çiftçilerimiz gerek tohum ekim sezonunda, gerek diğer sezonlarda İl ve İlçe Müdürlüklerimizle görüşerek daha az zararla bunu nasıl atlatırız, bunu nasıl telafi ederiz çalışması yapmalılar.

Şu anda Ziraat Mühendislerimiz ve Ziraat Teknikerlerimizle sahadayız. Hangi çeşit ve hangi hastalıklar var. Hangi yörede hangi hastalıklar var. Bunlara bakarak çalışmalar yapıyoruz. Ben buradan özellikle nohutla ilgili çiftçilerimizi uyarıyoruz.

Bu sene ilimiz, Türkiye’de nohut üreten iller içerisinde çok önemli bir yer aldı. İlimizde bu sene 500 bin dekara yakın nohut var. Nohut ekiminde ilimizde ciddi manada bir rekolte artışı var. İnşallah çiftçimizin yüzü bu verimli ürünlerle gülecektir. Ayrıca Vatandaşlarımız tarlalarında ekili ürünlerini mutlaka kontrol etsinler. Gördükleri her sıkıntıda mutlaka il ve ilçe müdürlüklerimize baş vursunlar. Bizlerde her daim yanlarında olarak sorunlarının çözümü için elimizden geleni yapmaya hazırız.

İlimizde başlayan hasatla birlikte tarım ve tarıma dayalı sektörlerde hareketlenme yaşanacaktır ve bu durum bölgemiz ekonomisine olumlu yansıyacaktır.

Bu vesile ilimizde ilk hasadının yapıldığı bu günlerde, yeni hasat sezonunun üreticilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni ediyorum ”dedi.

Kırşehir Irmak bucağı köylerinde başlanan hasatları kontrol eden İl Müdürlüğü teknik personelleri, biçerdöver operatörlerine mutlaka yangın söndürücü ve ilkyardım çantası bulundurmalarını, kısa zamanda fazla alan biçmek için hız yapmamalarını, dane kayıplarına neden olmayacak şekilde biçim yapmaları konusunda uyarılarda bulundular. Ayrıca anız yakmanın yasak olduğunu ve zararları konusunda ise çiftçilere bilgiler verildi.


C7BC09FA-F38A-4B5F-B48E-3F39B851C68F.jpeg


Kaynak : Tarım Pusulası
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt