İlkokul mezunu mucit çiftçilerin işini kolaylaştırıyor

Ankara nın Beypazarı ilçesinde yaşayan Yüksel Başaran, ilkokul mezunu olmasına rağmen tarım alanında yaptığı kullanışlı icatları ile dikkat çekiyor.
Beypazarı’nda sanayide esnaflık yapan Yüksel Başaran, elektronik ve mekanik eğitimi almamasına rağmen çiftcilerin ihtiyacı olan aletleri yapıyor. Yüksel Başaran, ilkokul mezunu olduğunu, hiçbir eğitim almadığını ve sanayide ustalık yaptığını belirtti. Başaran, özellikle çapa aletinin denenmesi sırasında tarlada çalışan işçiler tarafından çok tepki aldığını belirterek, “Amacımız insanların işsiz kalması değil, daha verimli bir tarım yapılmasıdır.” dedi.

Yüksek Ziraat Mühendisi Tayfun Aydoğan, Yüksel Başaran’nın yaptığı sebze çapalama aletinin Türkiye’de ilk olduğunu kaydetti. Aydoğan, günlük 40 dönümden fazla çapalama kapasitesi olan aletin bir ay içerisinde patentinin alınacağını ifade etti.

Yüksel Başaran’ın yaptığı icatlar arasında fide üretimlerinde kullanılan tohum yerleştirme makineleri, fidan tohumu ekim makinesi, sebze çapalama makinesi ve ceviz dizme aleti bulunuyor.
 
Ynt: İlkokul mezunu mucit çiftçilerin işini kolaylaştırıyor

helal olsun, çok güzel yetiştirmiş kendisini...
aletlerine patent aldıktan sonra fotololarını ve teknik özelliklerini paylaşır artık çiftçilerle.
 
Ynt: İlkokul mezunu mucit çiftçilerin işini kolaylaştırıyor

çiftçilerin içinde akıllılar var ama pederler tarafından sürü gösterilip kim gidecek bunları deyip okuldan oluyolar
 

Benzer Konular