• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ TÜMOSAN'ın Tarihçesi. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ Erkunt Hasret 125 Tanıtımı. İzlemek için tıklayınız.

İncir ABD'lilere, kuru üzüm İngilizlere

Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya

Kuru kayısı ve inciri ABD ' liler, kuru üzümü ise İngilizler seviyor
AA
9 Temmuz 2014
İncir ABD ' lilere, kuru üzüm İngilizlere

Türkiye ' nin kuru incir ihracatında ilk sıradaki ABD ' ye eylül-haziran döneminde 9 bin 360 ton ürün gönderildi. Bu ülke, 15 bin tona ulaşan kuru kayısı dış satımında da önde yer aldı. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının yüzde 28 ' inin yapıldığı İngiltere ' ye ise aynı dönemde bu ürünün 42 bin tonluk dış satımı gerçekleştirildi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türkiye ' nin kuru incir ihracatı, sezonun başladığı eylül ayından haziran sonuna kadar geçen dönemde, 2013 senesine göre yüzde 21 artış kaydedip 70 bin 865 tona, değer olarak ise yüzde 28 yükselerek 233 milyon dolara çıktı.

Bu üründe en fazla ihracat 9 bin 360 tonla ABD ' ye yapıldı. Miktar olarak yüzde 48 artışın yaşandığı ABD ' ye yapılan ihracattan elde edilen gelir, yüzde 88 yükselerek 28 milyon dolara ulaştı. Bu ülkeyi 8 bin 758 tonla Fransa, 7 bin 576 tonla Almanya ve 4 bin 72 tonla Rusya izledi.

Kuru kayısıyı da en fazla ABD alıyor

Türkiye ' nin kuru kayısı dış satımı ise ağustos-haziran döneminde miktar olarak geçen yıla göre fazla değişmeden 107 bin ton olarak gerçekleşti. Elde edilen gelir, yüzde 11 artıp 317 milyon 880 bin dolara yükseldi.

Kuru kayısı ihracatında da ilk sırada 15 bin tonla ABD geliyor. Bu ülkeye yapılan ihracattan elde edilen gelir yüzde 29 ' luk artışla 53 milyon dolara ulaştı. Bu ülkeyi, 12 bin 532 tonla Rusya, 8 bin 784 tonla Almanya, 7 bin 610 tonla Fransa, 6 bin 650 tonla İngiltere ve 5 bin tonla Avustralya takip etti.

Kuru üzümün yüzde 28 ' ini İngilizler tüketiyor

Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı ise eylül-haziran döneminde, geçen yıla göre miktar olarak yüzde 29 azalarak 150 bin tona, değer bakımından da yüzde 16 ' lık düşüşle 385 milyon dolara geriledi.

Bu üründen fazla talep eden ülke ise 42 bin tonla İngiltere oldu. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının yüzde 28 ' ini alan İngiltere ' ye gönderilen üründen elde edilen gelir, geçen yıla göre yüzde 18 düşse de 106,7 milyon dolarla ilk sıradaki yerini korudu.

İngilizlerden sonra çekirdeksiz kuru üzümü en fazla Almanlar aldı. İhracat miktarı 23 bin ton olan bu ülkeyi, 17 bin tonla Hollanda, 12 bin tonla İtalya, 8 bin tonla Avustralya izledi. Bu ülkelere ihracatlar, değişen oranlarda azalma gösterdi.
 
Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya
Ynt: İncir ABD'lilere, kuru üzüm İngilizlere

'Bursa siyah inciri'nde ihracat hedefi yükseldi
UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Çalı, '2014 yılında 18 bin ton ile 40 milyon dolarlık bir ihracat bekliyoruz. Hatta bu yüzde 10 ' luk artış, daha fazla da olabilir' dedi

Ana Sayfa» Ekonomi» Dış Ticaret
05.08.2014 15:20

BURSA - Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, 'Bursa siyah inciri' ihracatında bu yıl, geçen seneye göre yüzde 10 artış öngördüklerini bildirdi.

Çalı, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) binasında düzenlenen sektör toplantısında yaptığı konuşmada, siyah incirde geçen yıl 16 bin 400 ton üretim ve 35 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Bu yıl ihracatta yüzde 10 artış öngördüklerini belirten Çalı, '2014 yılında 18 bin ton ile 40 milyon dolarlık bir ihracat bekliyoruz. Hatta bu yüzde 10 ' luk artış, daha fazla da olabilir' değerlendirmesinde bulundu.

Bursa ' da 40 mahallede incir üretildiğine işaret eden Çalı, bu ürünün, ihracatçılar aracılığıyla 30 dolayında ülkeye gönderildiğini aktardı.

'ABD ' ye ihracat izni alınması süreci iki yıl uzadı'

Ürünün ABD pazarında da yer alması için çalışmalarının hızla sürdüğüne değinen Çalı, şunları kaydetti:

'Çalışmalarımız 2007 yılında başlamıştı. 2012 yılı eylül ayında adetleri olmamasına karşı üst düzey teknik yetkililer, arazide Bursa siyah inciriyle ilgili incelemelerde bulundu. Bir protokolle ABD ' ye incir ihraç izninin alınacağını ifade etmenlerine rağmen 2013 ' ün nisan ayında ABD ' den gelen yazılı cevapta, uluslararası geçerliliği olan ve teknik engelin aşıldığına ilişkin bir rapor beklediklerini belirtti. Bu yüzden bu süreç en az iki yıl kadar daha uzadı.'

Çalı, Bursa ' da, Aydın ' daki tesise benzer bir incir araştırma merkezi kurulabileceği ve bu kapsamda gelişmeler yaşanabileceği bilgisini verdi.

UYMSİB olarak her zaman üreticilerin yanında olduklarını vurgulayan Çalı, 'Yeni pazarlara girebilmemiz için güçlü olmamız lazım. Biliyoruz ki güçlü üretici olmadan güçlü ihracatçı olmaz, güçlü ihracatçı olmadan da güçlü üretici olmaz. Bu bilinçle hareket ediyoruz' ifadesini kullandı.
 
Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya
Ynt: İncir ABD'lilere, kuru üzüm İngilizlere

İncirde jeotermal santral korkutuyor
İncir üreticisinin son bir haftadır ağaçlardaki yaprak dökülmesinden şikayet ediliyor. Türkiye ' nin üretim ve ihracatında söz sahibi olduğu kuru incirde jeotermal yatırımların tehdit oluşturmasından endişe ediliyor

Ana Sayfa» Güncel
14.08.2014 03:39

ARZU ALP

İZMİR - Türkiye’nin dünyada üretimde ve ihracatında söz sahibi olduğu kuru incirde jeotermal yatırımların tehdit oluşturmasından endişe ediliyor. Jeotermal yatırımlarının arttığı Ege Bölgesi’nde Küçük ve Büyük Menderes havzalarında üreticilerin incir ağaçlarında meydana gelen yaprak dökülmesiyle ilgili şikayetleri bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

Geçtiğimiz yıl hem rekolte hem de kalite açısından iyi bir sezon geçirildiğini dile getiren Tariş İncir Birliği Genel Müdür Vekili Dr. Sacide Karabat, bu yıl kaliteyi etkileyebilecek bir konunun da son 1 haftadır üreticilerden gelen yaprak dökülmesi şikayeti olduğunu söyledi. Bunun aşırı sıcaklıklar, hastalık ve zararlardan kaynaklı olabileceğini ifade eden Karabat, “Bizce en önemli sebep bölgede jeotermal santral yatırımlarının artması. Jeotermal enerji nedeniyle bölgede nem oranlarının artması, bunun yanı sıra yeraltında kükürtün açığa çıkması ve o kükürtün de asit yağmuru halinde inciri olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Geçen yıl üreticilerimiz zeytin ağaçlarının da etkilendiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde Ege ve Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakülteleriyle, Erbeyli İncir Araştırma İstasyon Müdürlüğü’nün bu bölgede inciri etkileyip etkilemediği konusunda bilimsel çalışma yapmasını talep edeceğiz. Böyle bir sıkıntı varsa geç olmadan harekete geçilmesi lazım. Başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar bu konuda önlem almalı' dedi.

Şu anda kaliteyi etkileyen çok büyük kriter bulunmadığını dile getiren Karabat, şu bilgileri verdi: 'Son zamanlardaki nemli hava bölgede sabah çiği dediğimiz olayı ortaya çıkarıyor. İncir nemi sevmez. Çatlak incir diye tabir ettiğimiz durumun ortaya çıkması kalite kaybına neden olur. Nem, rekolteyi etkileyebilir. İncir sadece Ege Bölgesi’nde Küçük ve Büyük Menderes Havzası ' nda yetişiyor. Bu havzanın en önemli özelliği de doğu ve batı rüzgarlarının dönüşümlü esmesi. Devamlı nemli havanın esmesi inciri olumsuz etkiliyor.”

İncir tek ambalajla çocuklara ulaştırılacak

Geçen yıl kalite ve rekolte açısından iyi bir yıl yaşandığını, 4 bin ton civarında alım yaptıklarını belirten Karabat, Birliğin geçtiğimiz yıl bölgede bir denge unsuru oluşturarak iyi bir fiyat politikası izlediğini anlattı. Karabat, geçen yıl açıkladıkları baz fiyatın da 4.4 TL olduğunu kaydetti. Bu yıl kuru incirde Türkiye’nin 62 bin ton ihracatı olduğunu ve ülkeye yaklaşık 205 milyon dolarlık döviz kazandırdığını hatırlatan Karabat, “Birlik olarak 2 bin 500 ton ihracat yaptık. Hedef pazarlar Hindistan ve Türk Cumhuriyetleri” dedi.

Karabat, marketlerde, bakallarda, okul kantinlerinde naturel kuru inciri tek ambalajlarda satışa sunarak özellikle çocuklara ulaşmayı hedefl edikleri söyledi.

Tariş, 600 bin TL’ye soğuk hava deposu yapıyor

Dr. Sacide Karabat, 14 kooperatife bağlı 5 bine yakın ortağı olan Birliğin bu yıl yatırımlara ağırlık verdiğini belirterek, Bakanlığın kırsal kalkınma destekleri kapsamında yüzde 50 devlet desteğiyle soğuk hava deposu ve vakumik fumigasyon tesisi yatırımı yapacağız. Germencik’te 600 bin TL’ye malolacak soğuk hava deposuyla ilgili inşaat çalışmalarına başladık. İki ayda tamamlanacak bu yatırım ürünümüzün kalitesine ve muhafazasına katkı sağlayacak. 250 bin TL’ye malolacak kuru meyve zararlarının mücadelesini sağlayacak vakumik fumigasyon tesisinin de ihalesi yapıldı. Üretim kapasitesimizi artırmayı ve daha modern yeni bir tesis kurmayı planlıyoruz. Bunun için de yer arayışlarımız sürüyor”dedi.
 
Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya

Ynt: İncir ABD'lilere, kuru üzüm İngilizlere


'Bursa Siyahı' incirinin ihracat yolculuğu başladı
AA
15 Ağustos 2014
Kate Middleton ' ın inciri yola çıktı!

İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren; uzun raf ömrü, iri ve albenili dış görüntüsü, tatlı ve sulu iç yapısıyla dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen 'Bursa Siyahı' incirinin ihracatına başlandı. ' Bursa siyahı ' incirinin Cambridge Düşesi Kate Middleton ' ın tarafından tüketilmesi, büyük bir tanıtım yapılmasına imkân sağladı.

Dolu ve pas hastalığı yüzünden bu yıl yüzde 30 ' a varan rekolte kaybı beklenen, ancak hasadın başladığı bu günlerde kilogram başına 5 liradan alım yapılan incir, üreticiyi güldürdü.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, yaptığı açıklamada, 'Bursa Siyahı' incirinin, 1990 yılında dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) tarafından tescil edilen ve ildeki yaklaşık 40 köyde yetiştirilen ekonomik değeri yüksek bir ürün olduğunu kaydetti.

Çalı, Ekonomi Bakanlığı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve UYMSİB yetkilileriyle üreticilerden oluşan 5 kişilik bir komisyonun yaptığı saha incelemeleri sonucunda, yeterli olgunluğa eriştiği tespit edilen 'Bursa Siyahı' incirinin 11 Ağustos ' ta kesimine, 12 Ağustos itibarıyla da ihracatına izin verdiğini belirtti.İhracatta bu yıl yüzde 10 civarında bir artış beklediklerini ifade eden Çalı, 'Geçen yıl ihracatımız, yaklaşık miktar olarak 15 bin ton, 15 bin tonu biraz geçtik, değer olarak da 35 milyon dolar civarında. Bu yıl da bunun en az bu kadar olacağını hatta yüzde 10 civarında bir artış olacağını bekliyoruz. Herhangi bir şekilde ekonomik olsun ya da hava yönüyle herhangi bir aksama, pazarda problem olmadığı sürece 40 milyon dolar civarında olabileceğini tahmin ediyoruz' diye konuştu.

KATE MİDDLETON ETKİSİ

Çalı, bu incirin, besin değerinin son derece yüksek olduğunu, insan sağlığı için önemli vitamin ve mineraller içerdiğini belirterek, Cambridge Düşesi Kate Middleton ' ın, geçen yıl hamilelik döneminde 'Bursa Siyahı' inciri tüketmesinin, bu ürünün uluslararası düzeyde daha geniş tanıtımı ve ihracatında tarihi rekorlar kırılmasına katkı sağladığını söyledi.

Bunun çok etkili ve yararlı bir tanıtım olduğunu dile getiren Çalı, şöyle konuştu:

'Milyonlarca dolar versek böyle bir tanıtım, böyle konuyu işleme fırsatımız zor olurdu. Çünkü Kraliyet ailesi parayla vesaireyle böyle bir reklam yoluna gitmez. Ama saraydan birisinin ' Bursa Siyahı ' inciriyle ilgili söyledikleri ve bunun basın yoluyla hem Türkiye ' de hem de yurt dışında paylaşılması, bu ürüne ilgiyi daha bir artırdı, daha cazip hali getirdi ama ilgi, cazibe arttıkça, maalesef tehlike de biraz artıyor. Biz bunu sadece ihracatçı birliğinin ve yahut da bazı üretici derneklerinin, birliklerinin veya birtakım kanun maddeleriyle bunu koruma altına almaktan ziyade, üreticilerin ve özellikle ihracatçıların bilinçli bir şekilde konuya sahip çıkıp, yanlış yapanları uyarıp bunu doğru, sürdürülebilir bir hale getirmeleri çok çok önemli.'ETHEPHON İLE MÜCADELE

Çalı, meyvenin erken olgunlaşmasını sağlayan, ancak ürünün kalitesini düşüren ve birkaç yıl içinde ağacın kurumasına yol açan 'Ethephon' maddesinin kullanımının engellenmesinde büyük başarı elde ettiklerini, bu maddenin kesinlikle ruhsatsız ve yasak olduğunu vurguladı.

Buna rağmen, bazı 'çürük elma'ların olabileceğini dile getiren Çalı, Bursa Valiliğinin öncülüğünde üretimin tüm taraflarının katılımıyla 'Ethephon'nun kullanımının önlenmesi için her türlü çalışmayı, bilgilendirmeyi yaptıklarını ve önlemleri aldıklarını belirtti,

Çalı, 'Bursa Siyahı' incirinin yetiştirilmesinde herhangi bir ilaç kullanılmadığını ifade ederek, 'Bizim en büyük endişemiz, yurt dışında herhangi bir tespitte, tüm ' Bursa Siyahı ' inciri üreticileri ve ihracatçıları olumsuz etkilenmiş olacak. Bir ya da birkaç kişinin yaptığı bir hata, tüm üreticileri tüm ihracatçıları ve dolayısıyla ülke ekonomisini, Türkiye ' yi olumsuz etkiliyor, etkileyebilir. O nedenle bu konu bizim için çok çok öncelikli, olmazsa olmaz bir konu' değerlendirmesinde bulundu.Bursa Siyahı incirinde taban fiyatı uygulamasının olmadığını, fiyatın tamamen serbest piyasa koşullarında belirlendiğini anlatan Çalı, şunları kaydetti:

'İlk başladığı zaman fiyat biraz daha yüksek olur ama bu fiyat avantajından faydalanmak için maalesef o ' çürük elmalar ' dediğim, üreticiden olsun ihracatçıdan olsun hormon kullanmaya tevessül edebilenler olabilir, bunları bir şekilde fırsata çevirmek isteyenler olabilir ama bu çok çok büyük bir tehlike. Buna kesinlikle tevessül etmesinler, ettikleri taktirde hem kendileri hem de bu 40 köyün üretimi ve en az bir o kadar da ihracatçı ve ülkemiz çok büyük zarar görebilir. Bu çok çok önemli, üzerinde hassasiyetle duruyoruz ve durulmasını bekliyoruz.'

ÇIKIŞ FİYATI 5 TL

Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Sabri Akçalar da 'Bursa Siyahı' incirinin, hasadın ilk günlerinde üreticiden 5 liradan alındığını bildirdi. Akçalar, bu yıl dolu ve pas hastalığı yüzünden, yüzde 30 ' a varan rekolte düşüşü beklediklerini belirterek, fiyatların bu şekilde yüksek seyretmesi halinde rekolte kaybının telafi edilebileceğini söyledi.Dolunun vurmadığı bölgelerde, rekoltedeki düşüşe karşılık ürün kalitesinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Akçalar, 'Bugünkü fiyat 5 lira, çok iyi bir piyasa. Bu sene 2 liradan aşağı düşmemesi halinde çok iyi diyoruz biz. Geçen sene 1 liraya indi. İncirin ortalama fiyatı 1 avro olursa çiftçi, üretici için iyi' dedi.
 
Katılım
14.01.2012
Mesajlar
6,510
Konum
Konya
Ynt: İncir ABD'lilere, kuru üzüm İngilizlere

Tariş, sezonun ilk kuru incirini aldı
AA
14 Ağustos 2014
Tariş, sezonun ilk kuru incirini aldı

Germencik Tariş İncir Birliği İşletme ve Depolama Müdürlüğü, sezonun ilk kuru incirini aldı.

Aydın ' da kuru incirler Germencik ' deki Tariş depolarına getirildi.

Tariş İncir Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Eksperi Mehmet Çakmak, burada yaptığı açıklamada, sezonun ilk kuru incirinin 50 ' şer kilogram olarak Söke ve Sultanhisar ilçelerinden geldiğini, sembolik olarak kilogramının 11 liradan alındığını belirtti.

Sezonun hayırlı olması dileğinde bulunan ÇAkmak, 'Tüm ortaklarımız, çiftçilerimiz bize güvensinler. Yurt içi ve dışından hiç geri dönen incirimiz olmadı. Bu sezon da kontrol ile alımlar yapacağız. TARİŞ olarak sezondan yüz akıyla çıkarsak bu Türk çiftçisinin başarısı olacak' diye konuştu.

Germencik Tariş İncir Birliği İncir İşletme ve Depolama Müdürü Caner Işlak ise geçen yıl 3 bin 620 ton civarında kuru incir alımı gerçekleştirdiklerini, bunun 2 bin 200 tonunu ihraç ettiklerini belirtti. Bu yıl daha fazla kuru incir alımı hedeflediklerini dile getiren Işlak, ihracat kapatiseni artırmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt