ineklerden az süt alınmasının sebepleri nedir

ticari olmayan, geçim amaçlı, ailelerin sahip oldukları ineklerden az süt alınmasının sebepleri nelerdir?

1-ineklerin yetersiz beslenmesi, samana dayalı besleme yapılması, silaj, yonca, pancar küspesi gibi yemlerin az kullanılması ya da hiç kullanılmaması,
2-ineklerin süt verme güçlerinin az olması,
3-çevre şartlarının uygun olmaması (havasız, ıslak zeminli ahırlar), hastalıkların yaygın olması (meme hastalıkları, topallık, metabolik hastalıklar),
4-ticari SÜTYEMLERİNİN niteliksiz olması,
5-yemlerin gereken miktarlardan az verilmesi, ineklerin aç kalmaları
6-süt fiyatlarının az olması, süt satışından bir gelir düşünülmemesi

çare nedir? bu alandaki sıkıntıların üstesinden nasıl gelinir?

Ynt: ineklerden az süt alınmasının sebepleri nedir

Abicim bence ineklerdeki en büyük süt sıkıntı bağlı sistemde olmalı, aynı yem ve aynı kalitede ki inekler serbest sistemde %20 .daha fazla süt verir

Bence ineklerin cinsi iyi ise , yani süt verimi iyi olan bir ineğe hizmetini vermek gerekir. Eğer beslemez isek ve bakımını ,sağlık durumunu kontrol etmez isek süt vermiyor demeyeceğiz o zaman. Her zaman mantıklı olan ve kafamıza en iyi şekilde yatan sistemi seçmek zorundayız. Yani kaz gelecek yerden tavuğu esirgememiz gerekir mantığında hareket etmeliyiz..

Behçet bey abi güzel konular , konuşulması gereken konular.

Güzel bir mekan ve ortam sağlamalıyız, hayvanımız burada rahat ve huzurlu olmalı , yazları sıcak kışları soğuktan korunmalı, ben bunu nasıl sağlıyorum yarı açık besi sistemi ile hiç bağlı hayvan yok

Tabi ineklerin ırklarıda önemli süt ırkı hayvanlar olmalı süt için , et ırkı hayvanların diğer sütü az hayvanların sütleri özel fiyat ile değerlendirilebilir

Hayvanların doğru beslenmesi çok önemli , besleme konusunda kendi bilgimiz yoksa rasyon hakkında yardım alınmalı ben yem firmasının rasyoncusundan yardım alıyorum.

Ben; düne kadar küçük aile işletmelerine daha önem verilmesini savunuyordum. Kendimde bu işin içindeyim, fakat; bu işin para kazandırmadığı ve hatta en ufak piyasa dalgalanması sonucu zarar ettiği aşikardır.
Artık; bu işlerin daha orta ölçekli ve onun üzerinde işletmeler tarafından yapılmasını destekliyorum.
Küçük düşünceler ile büyük işler yapamazsın.
5 yıldır kullandığım 93 model binek aracı değiştirmeyi bırak, revizyon isteyen motorunu yaptıramazsam,
İşletmeye hizmet için 2002 yılında aldığımız 92 model kamyonete lastik alamıyorsam,
20 sağılır inek sayısına ulaştığımız halde; eski sistem 20 yıllık sabit sistem süt sağım makinasını 5 sağımlıya çıkarmaya işletme fertlerini ikna edemiyorsam,
Eskiden şebeke suyu yoktu neyse dedik, şu an ahırda şebeke suyu var.Yinede suluk bağlamak için ne babamı ikna edebildim nede bütçe ayırabildik ve sabah akşam 45 hayvanı 6 partide suya salıp tekrar bağlama mecburiyetinde kalıyorsam,
Tatili zaten unuttuk hatta hiç tatil yapmadım, trakkulüp buluşması dahil 24 saat içinde tekrar işletmede olmama rağmen senede gittiğim 3-4 arkadaş ziyareti çok gezdiğim anlamına geliyorsa,
Hepsinden vazgeçtim; süt parası, desteklemeler ve babamın emekli maaşı dahil hepsi hayvanların beslenmesi için kullanılmak isteniyorsa,
Kimse kusura bakmasın; küçük aile işletmesi adı altında oyalanmanın anlamı yok ve behcet arı Hocamın bahsettiği süt verim eksiklerine sebebiyet verip birde üzerimizde Hayvan Hakkı olmasın, ahirette o konuda bari rahat olalım.

nailyetek link=topic=86641.msg1038493#msg1038493 date=1448472716' Alıntı:
Ben; düne kadar küçük aile işletmelerine daha önem verilmesini savunuyordum. Kendimde bu işin içindeyim, fakat; bu işin para kazandırmadığı ve hatta en ufak piyasa dalgalanması sonucu zarar ettiği aşikardır.
Artık; bu işlerin daha orta ölçekli ve onun üzerinde işletmeler tarafından yapılmasını destekliyorum.
5 yıldır kullandığım 93 model binek aracı değiştirmeyi bırak, revizyon isteyen motorunu yaptıramazsam,
İşletmeye hizmet için 2002 yılında aldığımız 92 model kamyonete lastik alamıyorsam,
20 sağılır inek sayısına ulaştığımız halde; eski sistem 20 yıllık sabit sistem süt sağım makinasını 5 sağımlıya çıkarmaya işletme fertlerini ikna edemiyorsam,
Eskiden şebeke suyu yoktu neyse dedik, şu an ahırda şebeke suyu var.Yinede suluk bağlamak için ne babamı ikna edebildim nede bütçe ayırabildik ve sabah akşam 45 hayvanı 6 partide suya salıp tekrar bağlama mecburiyetinde kalıyorsam,
Tatili zaten unuttuk hatta hiç tatil yapmadım, trakkulüp buluşması dahil 24 saat içinde tekrar işletmede olmama rağmen senede gittiğim 3-4 arkadaş ziyareti çok gezdiğim anlamına geliyorsa,
Hepsinden vazgeçtim; süt parası, desteklemeler ve babamın emekli maaşı dahil hepsi hayvanların beslenmesi için kullanılmak isteniyorsa,
Kimse kusura bakmasın; küçük aile işletmesi adı altında oyalanmanın anlamı yok ve behcet arı Hocamın bahsettiği süt verim eksiklerine sebebiyet verip birde üzerimizde Hayvan Hakkı olmasın, ahirette o konuda bari rahat olalım.
çok içten yazmışsın nail abi benimde fikirlerimi değiştirdin
kahrolsun nail abiyi üzen küçük aile işletmeleri :D

nail abi bahsettiğin konudan bizde nasibimizi alıyoruz eski ahırı yıkıp yenisini yapamadığımızdan eski kafalara laf anlatamadığımızdan birçok hibeden desteklemeden yararlanamıyoruz atı alan herzamanki gibi geçiyor bizi

behcet arı link=topic=86641.msg1038370#msg1038370 date=1448443681' Alıntı:
ticari olmayan, geçim amaçlı, ailelerin sahip oldukları ineklerden az süt alınmasının sebepleri nelerdir?

1-ineklerin yetersiz beslenmesi, samana dayalı besleme yapılması, silaj, yonca, pancar küspesi gibi yemlerin az kullanılması ya da hiç kullanılmaması,
3-çevre şartlarının uygun olmaması (havasız, ıslak zeminli ahırlar), hastalıkların yaygın olması (meme hastalıkları, topallık, metabolik hastalıklar),

BİR İNSANIN İYİ VERİMLE ÇALIŞABİLMESİ İÇİN NE GEREKİYORSA HAYVAN İÇİNDE AYNI 24 SAATİ BİR SİMİTLE GEÇİREBİLİRMİSİNİZ HADİ GEÇİRDİNİZ YA HERGÜN AYNI ŞEKİLDE BESLENSENİZ OLMAZ TABİKİ HAYVAN İÇİNDE AYNISI STRESLİ BİR ORTAMDA ÇALIŞIYORSUNUZ VERİMİNİZ DÜŞER UYGUN OLMAYAN ŞARTLARDA SAĞLIĞINIZ BOZULABİLİR HAYVAN İÇİNDE AYNISI GEÇERLİ YILLIK İZİNDE GEÇİRDİĞİNİZ MUTLU ANLAR VARYA İŞTE ÖYLE ORTAMLAR HAZIRLAMALISINIZ HAYVANLARINIZA ONLARI İŞÇİ DEĞİLDE SİZİN PARÇANIZ OLARAK GÖRDÜĞÜNÜZDE BİRLİKTE MUTLU OLURSUNUZ TABİKİ EN ÖNEMLİ NOKTA ŞU TORPİLLİ ADAMLAR GİBİ OLURSA HAYVANLARINIZ İŞTEN ANLAMAYAN AMA O İŞİN BAŞINDA VERİM ALAMAZSINIZ HER İŞİN O İŞTEN ANLAYAN TECRÜBELİ ELEMANLARI VARDIR MİSAL ET SİMENTALİYLE SÜT İŞLETMESİ KURARSANIZ İŞİNİZ OLMAZ:) CV LERİNE BAKIP İYİ İNEKLER ALMALISINIZ YANİ ÖZ GEÇMİŞLERİNE ANASINI NİNESİNİ BABASINI DEDESİNİ BİLİNKİ GELECEĞE YATIRIM YAPIN :) UMARIM YARARLI OLUR.

Nail Abi çok içten yazmışsın, Allah sabırlar versin.

Aile işletmelerinden az süt alınmasının sebebi ile ilgili olarak, hangi konuda kim yorum yapmıştı şuan hatırlayamıyorum ama birinin yorumu şu şekilde idi ;

'Adamdan 10 litre sütü daha göremedim dediği ineği satın aldıktan sonra doğru beslenme ile 25 litre süt almaya başladık'

Demek ki kapalı ahırda tutmayacaksın, koruyucu hekimliğine dikkat edeceksin bakımını yapacaksın ve doğru besleyeceksin.

Saygılarımla.

Öncelikle her hayvan genetik potansiyeli kadar süt verir bunu yükseltme imkanın yok. Hayvanın genlerinde sütçülük karakteri düşükse zaten kolayca maksimum süt verimine ulaşırsın. Fakat bu potansiyel yüksek ise, ihtiyacı olan besin maddelerini rasyonunda tam olarak bulundurmalı ( ne eksik ne fazla), hayvanın refahını üst düzeyde tutmalısın. Yani barınakta hayvana konforlu bir ortam sunmalı, barınağı hayvanın ihtiyacına göre düzenlemelisin. Ayrıca hasta olunca tedavi etmeyi değil hayvanı hasta etmemeye çalışmalısın. Kayıt tutmalı, yılda 1 buzağı almaya çalışmalısın. Say say bitmez :) eğer yapamıyorsan verimi düşük hassas olmayan hayvanlarla ( örneğin simmental) calışman daha uygun. Ben zooteknistim. Babamın işletmesinde çok şeyi değiştirdim ve değiştiriyorum. Fakat bilgi düzeyi yeterli olmayan arkadaşlara simmental gibi kombine ırkkarla çalışmayı öneririm..

Cevap: Ynt: ineklerden az süt alınmasının sebepleri nedir

tam da bu konu hakkında bi anımı anlatayım sizlere... ben koyunla uğraşırım (300 adet ) evdede 1 tane ineğimiz vardı yaşlıydı günlük 15 kil0 felan veriyodu sütü senede bi buza alıyoduk annem bakardı ineğe sonra bu inek son doğumnda kalkamadı kesdik buzağı kaldı elimizde, komşulardan süt al felan dedim bu iş olmaz böyle arkadaşlardan ara sor felan bi tanıdıktan sütü sağılır bi inek buldum senetam bilmiyorum 3,5 liraya ineği aldım geldim eve annem söylenip duruyo bunun sütü az yaşı fazla felan babamla bana kızıyolar, yahu ineğe ne veriyonuz yarım çuval saman 2,5 kilo arpa ezmesi bumudur dedim yani... ertesi gün gittim bi çuval süt yemi aldım bi arkadaştan az biraz yonca balaysı birazıcık silaj 10 kilo veren inek 2 günde 28 ila 35 arasında gezinmeye başladı... bu seferde dolaplar doldu napacaz bukadar sütü :D diyeceğim hayvana ne verirsen onu alırsın..... saygılarla

• Beğen
Tepkiler: Ali Dmr
Cevap: Ynt: ineklerden az süt alınmasının sebepleri nedir

Ağzına sağlık abi çok doğru söyledin.

Inekten az süt alınmasının en büyük nedeni bana göre inegin cinsi inek cins olarak yüksek süt verimine sahipse iyi süt veriyor eğer cins olarak iyi verimi yoksa nasıl bakılırsa bakılsın belli bir limiti geçmiyor.Biz tarla ziraati olarak orta ölçekli işletme olsakta hayvancilik olarak küçük işletme sayılırız ama ineklerimız süt verimi olarak yüksek verime sahip holstein inekler ve çevremde başka holstein inek besleyenlere baktığımda bizim ineklerin verimine ulaşan pek yok ancak ciftliklerde bizim aldığımız ortalama sütu yakalayan veya geçen var. Bu verim düşüklüğünun en büyük sebebide her holsteinin orjinal holstein olmamasından kaynaklı yoksa her holstein inek besleyenin inegi orjinal holstein olsa az farklar haricinde çoğu işletme aynı verimlere ulaşır.

çare
MAYA ( kuru canli maya, inek başi 10 gr gunluk) ve Dogal kirec (kalsiyum karbonat, inek başi 100 gr gunluk)