İşte kuraklık tehlikesindeki 34 şehir

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Şehir
Isparta
DSİ raporuna göre susuzluk 40 milyon kişiyi tehdit edecek. 2013 ' e kadar önlem alın-mazsa Türkiye ' nin yarısı su sıkıntısı çekecek. 11 kentte su açığı bulunurken, 34 il topun ağzında.

Hükümet ' in hazırladığı Su Eylem Planı, Türkiye ' nin su kaynakları bakımından zengin, kullanılabilir su miktarı bakımından ise fakir bir ülke olduğunu gözler önüne serdi. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu ' na sunulan 2008-2013 Su Eylem Planı ' na göre, 11 il merkezinde hâlihazırda su açığı olduğu ve su teminine ihtiyaç duyulduğu, 34 ilde ise yaklaşık olarak 2010 yılından itibaren su açığının ortaya çıkacağı, 40 ilde ise temin edilen su miktarının yaklaşık olarak 2023 yılına kadar yeterli olacağı belirtildi.

Eylem planında, il merkezlerinde içme, kullanma ve endüstri suyu temininde çok ciddi bir problem olmadığı görüldüğünün, ancak nüfusun ve şehirleşmenin artışına paralel olarak su ihtiyacının hızla arttığı, su kaynaklarımızın ise artmadığı gibi tersine kirlenme sebebiyle azaldığına dikkat çekildi.

S.O.S VEREN İLLER

2008-2013 Eylem Planı ' na göre su konusunda S.O.S veren illerin başında Türkiye ' nin en kalabalık iki kenti İstanbul ve Ankara yer alıyor. Türkiye genelinde acil içmesuyu temini gereken il sıralamasında üçüncü sırada ise Aydın yer alıyor. Acil su ihtiyacı bulunan diğer iller ise Şırnak, Sinop, Nevşehir, Erzurum, Çorum, Bursa, Mardin, Siirt şeklinde sıralanıyor. Bu illere acil olarak içmesuyu temin edilmesi gerekiyor. Aksi halde, bu illerde yaşayan milyonlarca insanı zor günler bekliyor.

ORTA VADEDE ALARM VEREN İLLER

Türkiye ' de 34 ilde ise içme suyu için alarm zilleri çalıyor. Orta vadede su açığı yaşayacak ve bu yüzden şimdiden önlem alınması gereken iller arasında, Afyon, Adıyaman, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Ordu, Sakarya, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Bayburt, Batman, Iğdır ve Osmaniye yer alıyor. Bu illerde orta vadede ilave içme suyu temin edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu illerde de su sıkıntısı patlak verecek.

2023 ' E KADAR RAHAT OLAN KENTLER

Türkiye ' de Cumhuriyet ' in 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılına kadar içme suyu konusunda sıkıntı çekmeyecek 36 il bulunuyor. Su bakımından Türkiye ' nin en şanslı illeri olarak nitelendirilen bu iller, Adana, Ağrı, Amasya (2030 ' a kadar), Artvin (2025 ' e kadar), Balıkesir (2025 ' e kadar), Bilecik (2040 ' a kadar), Bingöl (2040 ' a kadar), Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Erzincan (2035 ' e kadar), Eskişehir (2040 ' a kadar), Gümüşhane (2030 ' a kadar), Kırklareli (2040 ' a kadar), Kırşehir, Konya, Kütahya (2040 ' a kadar), Malatya (2034 ' e kadar), Muş (2035 ' e kadar), Niğde, Rize, Samsun, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Yalova, Karabük, Kilis ve Düzce. Bu illerde ilave suya 2023 yılından sonra ihtiyaç bulunabileceği belirtiliyor.

KITLIK YOK AMA ZENGİN DE DEĞİLİZ

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise Eylem Planı ' na yazdığı yazıda, vatandaşların ‘sudan ucuz ' kavramının yanlış olduğunu ve suyun çok değerli bir meta olduğunu unutmaması gerektiğini vurguladı. Eroğlu, 'Genel hatlarıyla ortaya konulan değerlerden, Türkiye ' nin su kıtlığı çeken su fakiri bir ülke olmadığı ama aynı zamanda da zengini bir ülke de olmadığı sonucu ortaya çıkmaktadır' bilgisini verdi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN HERKEZİ UYARDI

DSİ tarafından hazırlanan 81 il merkezinin içme, kullanma ve endüstri suyu temini eylem planı kitapçığına önsöz yazan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin su kaynakları bakımından zengin, kullanılabilir su miktarı bakımından ise fakir bir ülke olduğuna dikkat çekerek, 'Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile kuraklık baskısı da mevcut sıkıntıları daha da artırmaktadır. Kişi başına kullanılan su miktarında dünya ortalaması 7 000 metreküp civarında iken, ülkemizde bu miktar bin 730 metreküptür' uyarısında bulundu.

İSTANBUL 151, İZMİR 160 GÜN DAYANIR

Geçen yıl mayıs sonunda, İstanbul ' daki barajlarda doluluk oranı yüzde 46.63 olurken dün itibariyle 10 barajın doluluk oranı yüzde 38.42 seviyesine geriledi. Kentin su ihtiyacının karşılandığı Terkos, Ömerli, Büyükçekmece, Darlık, Elmalı, Alibey, Sazlıdere, Pabuçdere, Kazandere ve Istrancalar barajlarında toplam 333 milyon 733 bin metreküp su bulunuyor. Yaz aylarında günlük su tüketimi 2 milyon 200 bin metreküpe çıkan İstanbul ' un sadece 151 günlük suyu kaldığı anlamına geliyor. DSİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ' nin büyük önem verdiği Melen Projesi ' nin boğaz geçişi tamamlanmadığı için kısa vadede İstanbul ' un su sorununa çözüm olamıyor.

İZMİR KURAKLIĞIN ESİRİ

Geçtiğimiz yıl düzenlenen kampanya ile suda yüzde 10 tasarruf sağlayan İzmir, bu yıl kuraklığın esiri olacak. Kente su veren Tahtalı Barajı ' ndaki seviye, 2007 yılına göre yüzde 40 oranında düştü. İzmir ' in sadece 160 günlük suyu kaldı.

KALİTE DÜŞÜYOR

Su Eylem Planı ' nda, özellikle 40 ilde, nüfusun ve şehirleşmenin artışına paralel olarak içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının hızla arttığı, su kaynaklarımızın ise artmadığı tersine kirlenme sebebiyle azaldığı vurgulandı. Eylem Planı ' nda, yalnız suyun azalması değil, kirlenmeye bağlı olarak su kalitesinde de düşüş yaşandığına dikkat çekildi. Eylem Planı ' nda, birçok il merkezinin şebeke işletme sistemi yüzünden yüzde 70 ' lere varan kayıp-kaçak yaşandığını ve bu yüzden suyun telef olduğu veya suyun kalitesinin şebeke şartları nedeniyle bozulduğu ve ekonomik olarak çok ağır kayıplara neden olduğunun altı kalın çizgilerle çizildi
 
trakkulup.net

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst