Kaç hayvan kaç dönüm?

50 bıçaklık erkek bir yaş civarı 50 gebe düve 100 tane bir yaş altı sadece yiyici dişili erkekli.
200 anaç bu 200 boş yiyiciyede bakmak zorunda merak etme kar edecez.[emoji38]
ırk bence doğru seçim.
şimdi sana ödev.
farklı dönemlerde farklı yaş gruplarında bu hayvanlara gerekli olan rasyonları güzelce bu başlık altına yaz bölgesel fiyatlara göre yem maliyetin çıksın.
bıçaklık erkek kart buzağılı inek vs satışlarında olacak süt ile çiftlik döner sermayesi bi dönsün.
boş yiyicileri göz ardı ederek hayvancılık düşünülemez.

ilhan seni sahalarda görmekten şeref duyuyorum :))))

bu cahil şehirliyle mucadele hususunda cıddı emek veriyorsun :)))

önce bi anlamadığım deyımler var ben anladığım gıbı bir yazıyım sen yanlışsam duzelt

demişsinki =200 anaç bu 200 boş yiyiciyede bakmak zorunda merak etme kar edecez.

bundan anladığım 400 adet hayvan olması lazım hani ben 200 demişim ya sende dıyorsunki 400 adet düşün .

demişsinki =biraz net rakamlarla konuşmak gerekirse yemlemeyi şöyle düşün 140 sağmal 60 kuru dönem anaç
50 bıçaklık erkek bir yaş civarı 50 gebe düve 100 tane bir yaş altı sadece yiyici dişili erkekli.

buradaki 140 sağmaldan kasıt =holstein süt veren inek ?
60 kuru dönem anaç anlıyamadım kurufasulye değil heralde :))) ?
50 bıçaklık erkek anladım bildimiz dana ve 1 yaşında .
gebe duve hamile inek daha önce hiç hamıle kalmamaış olan hayvan ilkkez hamıle olan .

100 tane bir yaş altı sadece yiyici dişili erkekli = anladığım 1 yaşına varmamış olaucak ama sadece yiyiciden kasıt ne anlıyamadım.

ırk bence doğru seçim. =bununla nedemek isdtedin yani övdunmu beni holstein inek için doğru seçmişsinmi dedin ?

demişsinki

bıçaklık erkek kart buzağılı inek vs satışlarında olacak süt ile çiftlik döner sermayesi bi dönsün.

bu kelimeden hiç bişi anlamadım .

demişsinki

farklı dönemlerde farklı yaş gruplarında bu hayvanlara gerekli olan rasyonları güzelce bu başlık altına yaz bölgesel fiyatlara göre yem maliyetin çıksın.

bu bana ağır gelir ailhan el insaf =intikjammı alıyon napıyon :))))))))))))[/QUOTE]intikam yok.
ben zaten sahada elektronik işleri yapıyom.
öncelikle ben çok mikro düzeyde ve yardım şeklinde hayvancılık yaptım.
imeklerin hepsi aynı dönemde buzağılı sağılır olmaz.

140 olanı sağılan buzağılı inek sayın.

60 kuru olan anaçlar daha önce doğurmuş şimdi süt vermeyen sadece yiyen ineklerin.

50 tane erkek bir yaş bildiğin dana kasaba gidip dana kuşbaşı dediğinde verilen etin kaynağı bu hayvanlar.
onlara iyi bak [emoji2]
gebe kalabilecek yaşa gelip doğurmamış bütün dişiler düve oluyor.
kızgınlık gösterip gebe kalmamış olanlar boğa altı düve.
gebe düve bildiğin gebe düve.

bir yaşının altında çok fazla buzağı yemi besi başlangıç yemi yiyen buzağı ve düve veya dana statüsüne kavuşmamış hayvan olur.

bunlar senin 200 hayvanından doğan hayvanlar olur onlara bakman gerekir.
rakamlar orantısız olabilir yetiştiriciye göre çok değişkenlik gösterir.

Merhabalar
Biz 300 adet Anadolu merinosu koyun sürüsü sahibiyiz.

-100 dekar yonca
-12 dekar civarıda silajımız var

Bize yeterli oluyor ama meramız mükemmel bunuda belirteyim.

Benim ise merak ettiğim şudur bu pelet makineleri var yem için kocamaz makine falan yapıyor 85 bin tl civarı yemi kendim üretsem olmazmı arazim var ekebileceğim bi arazimi bölüp yem üretmek için ekime kullanabilirim ama daha kârlı olur mu ? Bilen yapan varsa yardımcı olursa sevinirim :))
usta buluşmada alpertunga diye bir abi vardı.
o yem firmasında çalışyor olabilir.
yem üretimi konusunda bilgili.
pellet yemlerin en büyük esprisi vitamin mineral katılıyor olmaları.

ilhan seni sahalarda görmekten şeref duyuyorum :))))

bu cahil şehirliyle mucadele hususunda cıddı emek veriyorsun :)))

önce bi anlamadığım deyımler var ben anladığım gıbı bir yazıyım sen yanlışsam duzelt

demişsinki =200 anaç bu 200 boş yiyiciyede bakmak zorunda merak etme kar edecez.

bundan anladığım 400 adet hayvan olması lazım hani ben 200 demişim ya sende dıyorsunki 400 adet düşün .

demişsinki =biraz net rakamlarla konuşmak gerekirse yemlemeyi şöyle düşün 140 sağmal 60 kuru dönem anaç

buradaki 140 sağmaldan kasıt =holstein süt veren inek ?
60 kuru dönem anaç anlıyamadım kurufasulye değil heralde :))) ?
50 bıçaklık erkek anladım bildimiz dana ve 1 yaşında .
gebe duve hamile inek daha önce hiç hamıle kalmamaış olan hayvan ilkkez hamıle olan .

100 tane bir yaş altı sadece yiyici dişili erkekli = anladığım 1 yaşına varmamış olaucak ama sadece yiyiciden kasıt ne anlıyamadım.

ırk bence doğru seçim. =bununla nedemek isdtedin yani övdunmu beni holstein inek için doğru seçmişsinmi dedin ?

demişsinki

bu kelimeden hiç bişi anlamadım .

demişsinki

bu bana ağır gelir ailhan el insaf =intikjammı alıyon napıyon :))))))))))))
intikam yok.
ben zaten sahada elektronik işleri yapıyom.
öncelikle ben çok mikro düzeyde ve yardım şeklinde hayvancılık yaptım.
imeklerin hepsi aynı dönemde buzağılı sağılır olmaz.

140 olanı sağılan buzağılı inek sayın.

60 kuru olan anaçlar daha önce doğurmuş şimdi süt vermeyen sadece yiyen ineklerin.

50 tane erkek bir yaş bildiğin dana kasaba gidip dana kuşbaşı dediğinde verilen etin kaynağı bu hayvanlar.
onlara iyi bak [emoji2]
gebe kalabilecek yaşa gelip doğurmamış bütün dişiler düve oluyor.
kızgınlık gösterip gebe kalmamış olanlar boğa altı düve.
gebe düve bildiğin gebe düve.

bir yaşının altında çok fazla buzağı yemi besi başlangıç yemi yiyen buzağı ve düve veya dana statüsüne kavuşmamış hayvan olur.

bunlar senin 200 hayvanından doğan hayvanlar olur onlara bakman gerekir.
rakamlar orantısız olabilir yetiştiriciye göre çok değişkenlik gösterir.[/QUOTE]

ilhan çok saolsın kardeşim ya verdığın mesaj için

bu şapkalı olan benim daha askere gitmeden önce çekilmiş bir foto.
bu gün kitapları ayırırken buldum bu fotoyu.
söylediklerim sana ana hatları göstermesi için bende detay pek bilmiyorum. 20180228_165912.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
işte aradığım cevaplardan bırısı teşekkürler cemalede çok teşekkür ama sabahdan beri bulmaca çözdürüyo bana :)))))))))))))))

25 civari büyükbasimiz var sayiyi arttirmayiz en iyilerini seceriz gerisini sut inegi veya kesime veririz.
Yıllık 25 dönüm slaj yetiyor ama bizim inekler hazirandan sonra cok slaj yemez otlaga veya ektigimiz yonca ve sudan sorgumu yer 25 büyük bas yilda 800 civari saman balyasi tuketiyor ve 6-7 ton pamuk kuspesi ,4 ton ezme bugdayunu kirma degil ezme tuketir.
Simental danalar 16-18 ayda 380-450 kg kargas olarak kesime gider.

işte aradığım cevaplardan bırısı teşekkürler cemalede çok teşekkür ama sabahdan beri bulmaca çözdürüyo bana :)))))))))))))))

Cemal hakkını helal et.
Muhammed kardeşim ,
Ahırı yapacağın yerine göre 200 sağmal inek için , açık ahır için inek başı 4 m2 yer, kapalı ahır için 8 m2 yer gerekli,
Danaları için 2 m2 açık, 4 m2 kapalı alan gerekli,
Kuruya çıkan inekler için ayrı yer, hastalık için revir, doğumhane, tohumlama yeri, bakıcı odası, veteriner odası, yemekhane,
Bir yıl içerisinde 305 gün sağım yapılır. Minimum 2*20 sağımhane
150sağılan inek 20kg süt verdiğini düşünürsek 6 tonluk min süt soğutma tankı, süt verimim fazla olsun diyorsan sağımı 3 defadan az yapmayacaksın.
40 adet dana külübesi, dana mama hazırlama yeri,
Yem karma makinası, traktör kepçeli olmalı
Slaj çukuru en az 400 m2 lik
Yem deposu 500 m2 kaba yem deposu 1000 m2
Bu yukarıda yazılan binaların toplam metre kare / 0,2 = bulunan m2 den az olmamak kaydı ile yolu olan tarla tercihen meraya sınır olmalı yayılım yapacaksan
2 milyon paran varsa senin sıkıntıya girmemek için max alacağın inek miktarı 40 adet 50 alırsan sıkıntıya girersin.
Fabrika yemi kullanacaksan pelet yem kullanmalısın, toz yem kullanırsan yemi kendin yap..
Ayrıca ineklerde sıcak ve soğuk stresine girer, ayrıca ahır içine girdiğin zaman gözlerin yanmıyacak yani temiz havalı olacak,
Ben hayvancılık yapmadım, yazdıklarım yalnızca gözlem..

• Beğen
Tepkiler: muhammed6
Cemal hakkını helal et.
Muhammed kardeşim ,
Ahırı yapacağın yerine göre 200 sağmal inek için , açık ahır için inek başı 4 m2 yer, kapalı ahır için 8 m2 yer gerekli,
Kuruya çıkan inekler için ayrı yer, hastalık için revir, doğumhane, tohumlama yeri, bakıcı odası, veteriner odası, yemekhane,
150sağılan inek 20kg süt verdiğini düşünürsek 6 tonluk min süt soğutma tankı, süt verimim fazla olsun diyorsan sağımı 3 defadan az yapmayacaksın.
Bu yukarıda yazılan binaların toplam metre kare / 0,2 = bulunan m2 den az olmamak kaydı ile yolu olan tarla tercihen meraya sınır olmalı yayılım yapacaksan
2 milyon paran varsa senin sıkıntıya girmemek için max alacağın inek miktarı 40 adet 50 alırsan sıkıntıya girersin.
Fabrika yemi kullanacaksan pelet yem kullanmalısın, toz yem kullanırsan yemi kendin yap..
Ayrıca ineklerde sıcak ve soğuk stresine girer, ayrıca ahır içine girdiğin zaman gözlerin yanmıyacak yani temiz havalı olacak,

az önce bu sitede bi arkadaşa bir yazı yazdım onu paylaşayım dedim yanllış yonlerim varmı acaba ?

arkadaşlar geçenlerde süt ineği için tavsiyelerde bulundular aklım almıyor şimdi 300 gebe süt ineğimiz olsa bunların bir tanesi gunde 20 kg mısır sılajı yiyyorlar

bunu kaba hesaplamayla senede 8 ton yıyyor tek bir hayvan

1 ton =1000 kg eşittir

300 inek * 8000 kg mısır slajı =2.400.000

yani harfle yazıyorum iki milyon dört yüz bin kilo gram mısır slajı yer

peki internette sahıbınden sitesinde 1 ton mısır slajı nekadar minimum 250 tl maximum 300 tl dikkat edin 1 ton yani 1000 kilo gramı 250 tl .

2.400.000 * 250 tl=600.000.000 tl tutuyor

peki biz kendimiz eksek ne olur 1 dekardan 8 ton mısır sılajı çıkar

300 hayvanımız vardı tabı unutmayın bunlar gebe yani doğuracak buda başka bir bela ki hem yer olarak hem ahır aolarak hemde yem olarak bikat buyemeniz demek . ama sadece para olarak buyudukçe küçülüyoruz.battıkca dibe batıyoruz.tıpkı borçla dukkan açan bakkal hesabı kredi borcunu ödiyemeyınce tekrar kredi çekiyor sonra tekrar ve ıyıce batıyor onun gibi bu işde dibe sokuyor ınsanı

neyse 300 hayvan vardı bir dekardan 8 ton mısır sılajı çıkıyordu

yani bizim en kötünün kötüsü 300 dönüm araziye ihtiyacı var

e bunun seneye doğum sonrası var hayvan sayısı 600 olucak

yani seneye en kötünün kötüsü 600 dönüm ekim yapılıcak tarlaya ihtiyacın olucak peki sonraki sene ya sonraki sene . bu ülkede kimin bukadar tarlası varki yani babadan tarlası olanlar haricinde kim bukadar yarla alabiliyorki

Cemal hakkını helal et.
Muhammed kardeşim ,

kardeşim yazdıkların için çok saol bi kızım kafamı kurcaladı 40 adet hayvan al dedin ya neden yani hep 40 adettemi kalıcam nıye 40 adet 50 de neden sıkıntıya giricem birde yuıkarıda verdiğin rakamlar 40 adet içinmiydi

kardeşim yazdıkların için çok saol bi kızım kafamı kurcaladı 40 adet hayvan al dedin ya neden yani hep 40 adettemi kalıcam nıye 40 adet 50 de neden sıkıntıya giricem birde yuıkarıda verdiğin rakamlar 40 adet içinmiydi

iki milyon TL sermayen var diye 200 başlık için bina ve makina için harcadıktan sonra elinde kalan sermaye ile 40 veya 50 baş inek alabilirsin.

bir inek 8 ton slaj yerse diye yaptığın hesapta 8 ton*300 baş =2400 ton yapar . 2400 * 300 tl/ton = 720000 TL yapar. yonca , sap balyası, keşif yemleri ve veterinerlik hizmetlerinide hesap et.
kolay gelsin.

iki milyon TL sermayen var diye 200 başlık için bina ve makina için harcadıktan sonra elinde kalan sermaye ile 40 veya 50 baş inek alabilirsin.

bir inek 8 ton slaj yerse diye yaptığın hesapta 8 ton*300 baş =2400 ton yapar . 2400 * 300 tl/ton = 720000 TL yapar. yonca , sap balyası, keşif yemleri ve veterinerlik hizmetlerinide hesap et.
kolay gelsin.

sayılarla ilgili bi anlaşmazlıkmı yaşıyoruzx . şimdi 8 ton diyoruz değilmi

1 ton =1000 kg ise

8 ton =8000 kg ye eşittir.

300 adet 8000 kg etmezmi

8000 * 100 =800.000 eder

yani bu 800.000 kg eder.

bunu 3 ile çarpalım 2.400.000 yani benmi yanlış hesaplıyorum.

hesaba göre iki milyon dört yüz bin kilo gram çıkıyoor

bu rakamlar nerden nasıl çıkıyor bilmiyorum ama 2 milyon TL harcayıp 40 inek bakmaya kararlı olan varsa bizim köyde o inekleri o paraya ikiz yaylı yatakta yatırıp kaşıyıcı falan tehlikeli olur bizzat tarar tımar eder masaj bile yaparız [emoji23]

ilhan gulmekten öldüm ya ilhan ben bi hesap yatım yukarda arkadaşada yazdım yanlışım varmı ohesapda

kısaca özet geçiyorum .

300 hayvan var işte her hayvan yılda 8 ton mısır sılajı yer .

1 ton 1000 kg eşit .

8 ton 8000 kg eşit .

300 * 8000=2.400.000 kg etmezmi

yani iki milyon dört yüz bin kilogram mısıdr sılajı yıllık .