Kac kg bugday ile ekim yapmaliyiz

• Konbuyu başlatan Eege
  • Başlangıç tarihi

Slm arkadaslar ilk defa bugday tohumlugunu 550 adet sayip ayirdim acaba kac kg atip ekmeliyiz diye,hassas terazide tarttik 185gram geldi yani 18.5 kg olarak mi ekecez bugdayi dogrumudur.

Slm arkadaslar ilk defa bugday tohumlugunu 550 adet sayip ayirdim acaba kac kg atip ekmeliyiz diye,hassas terazide tarttik 185gram geldi yani 18.5 kg olarak mi ekecez bugdayi dogrumudur.
Arazi bölge durumuna gore degisir
Daban arazi 16 kg dekar attim 750 kg aldim
Kirac arazi 25 kg attim 200 kg aldim daban arazide 20 22 kg idealdir bilmiyosan ektir birine

• Beğen
Tepkiler: Eege
Yok biliyorum yaklasik bikac yildir ciftcilik yapiyorum tarim sitelerinde boyle bir ibare var acaba dogrumu diye merak ettim saydim tarttim 185Gram cikti oyuzden dogrumu die.polatlida bizda 20,21kg tohumluk kullaniyoruzda acaba fazlami atiyoruz diye.

Yok biliyorum yaklasik bikac yildir ciftcilik yapiyorum tarim sitelerinde boyle bir ibare var acaba dogrumu diye merak ettim saydim tarttim 185Gram cikti oyuzden dogrumu die.polatlida bizda 20,21kg tohumluk kullaniyoruzda acaba fazlami atiyoruz diye.
Toprak yapısına,araziyi hazırlamaya göre değişir.Toprak iyi değilse veya araziyi iyi hazırlayamadıysanız biraz daha arttırmakta fayda var.Formül şu şekildedir
Mt 2 deki bitki sayısı*bin dane ağırlığı/safiyet*biyolojik değer
Çıkan sonucuda 10 ile çarparsanız uygun şartlarda atılacak tohum miktarını bulursunuz.Sertifikalı tohum alıysanız safiyet ve biyolojik değeri üstünden okursunuz.Yok kendi tohumlugunuz ise ev ortamindada kısmen hesaplayabilirsiniz.

Sivasta esperia enola odeska yi ortlama 24 25 kg kiziltani ortlama 27 28 kg ile ekiyoruz arpa 28 30 kg arasinda soguk vs oldugunda biraz fazla atiyoruz 20 22 kg lara dustugumuzde seyrek oluyor

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Eğer 185 gram çıkarsa o zaman bu hesaba göre bir dönüme 185 kg buğday tohumu girecek ki, bu da bazı kurak bölgelerde dekardan alınan verimdir.

Arpada 1000 dane ağırlığı genellikle 30-50 gram, buğdayda da 40-60 gram civarı olur.
-Düzeltme-
Buğdayda 23 gr olan çeşitler de var 55 gr olan çeşitler de var.

Arpada iki sıralı çeşitler daha ağır oluyor. Genellikle 30 gr ve 50 gr arası oluyor. Arpa, daha çok kardeşlenme yaptığı için tohum miktarı buğdaya göre düşük tutulur.

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı