Kac kg bugday ile ekim yapmaliyiz

• Konbuyu başlatan Eege
  • Başlangıç tarihi

Arpaya 20 kg , Buğdaya 25 kg dap atarak ekim yapmayı düşünüyorum .
Kuru tarim. Taban ve yarı taban yerler.
Yagislarimiz mevsim normallerinde.
Üst gübreleme tavsiyenizi alabilirmiyim.

Mehmet bey,
Tohum firmaları 450-500 adetin bin dane ağırlığı kadar ekim yapılması öneriliyor. Ben 550 adeti saydım. Yani %10 artırdım. Siz 550 adetinde %10 artırılmış halini tavsiye ediyorsunuz.
Rumeli 25 kg normal. Arpa 29 kg çok olmaz mi?
Firmanın verisi şu şekilde Rumeli buğdayının bin dane ağrılığı 44-46 gram Arcanda arpa bin dane ağırlığı ise 50-54 gram arada %15den fazla yakın kütle farkı var.Haliyle arpanın biraz daha fazla atılması lazım.Ayrıca 550 dane saymak pek doğru bir yöntem sayılmaz.Mesela tarım 92 arpa çeşidinin bin dane ağırlığı 40 gram civarında geliyor.Haliyle bu çeşitten daha az tohum atılması lazım.Tohumluk miktarı hesaplanırken tohumun bin dane ağırlığınada dikkat etmek lazım.Arpaya ve buğdaya 18 kg dapı geçmeyin.Gereksiz yere fazla atmış olursunuz.Çinkoyu bağlarsanız verimde kayıplar bile oluşur.5 kg dap parasına yaprak gübresi atarsınız.

Dekar başına kaç kg tohum ekileceği bölgeye, toprak yapısına, tohumunun sertifikalı alındıktan sonra kaç yıl kullanıldığına, ekilen mibzerin hata oranına kadar bir çok faktör sayesinde değişebilir.

Neyse, ben şahsen bu yıl esperia cinsi buğdayı dekar başına 28-30 kilo atmayı düşünüyorum, tohum 2 yıllık elenip kullanıldı, bu yıl buğday ekilen tarlalar az miktarda tohum kullanıldığı takdirde seyrek çıkıyor, tecrübe ile sabittir..

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
41451
41452

Mehmet bey,
Tohum firmaları 450-500 adetin bin dane ağırlığı kadar ekim yapılması öneriliyor. Ben 550 adeti saydım. Yani %10 artırdım. Siz 550 adetinde %10 artırılmış halini tavsiye ediyorsunuz.
Rumeli 25 kg normal. Arpa 29 kg çok olmaz mi?
Evet siz halkıymışsınız.Kardeşlenmesi fazla olduğu için 29 kg çok olurmuş.25-26 kg arcanda kullanabilirsiniz.Benim yine içim sinmiyor ama öyleymiş demekki.Çünkü bin dane ağırlığı oldukça yüksek.25 kg arcandada 480.000 adet tohum bulunurken 25 kg rumelide 555.000 adet tohum bulunuyor.Demekki çeşit özelliğinden dolayı bu farkı kapatıyor.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Sivasta esperia enola odeska yi ortlama 24 25 kg kiziltani ortlama 27 28 kg ile ekiyoruz arpa 28 30 kg arasinda soguk vs oldugunda biraz fazla atiyoruz 20 22 kg lara dustugumuzde seyrek oluyor

Ben de Sivas da çiftçilik yapıyorum ben kendi adıma konuşayım buğday olarak kızıltan ekerim 23-24 kg arpa olarak tarm92 ve arcanda ekerim 25-26 kg. Tritikale ise 25 kg ekmeyi planlıyorum. İlk kez ekicez. Tabana 20.20 kükürtlü kullanıyorum. Üst gübrelemeyide mevsim el verirse 2 kez yapıp ot ve pas ilacı atıp hasatı bekleyecez.

• Beğen
Tepkiler: baran705