Kanola ekimi Edirne

Süper forum sayesinde birşey daha öğrenmiş olduk. Sakıncası yoksa ismini paylaşabilirsiniz forumdaki herkes faydalanmış olur teşekkürler selamlar.
Clopyralid 100 sl etken maddeli ot ilaçları kanolanin içindeki hardal hariç özellikle dikenli otlar en sikintilisi köygöçüren,baklagiller ve papatyagilleri (ayçiçeği, kekre, hakiki papatya) kesin öldürür... 1 litresi 10 dönüme gider

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Tohum çeşidi nasıl olmalı hocam intervixli, intervixsiz hardal ile aynı familyadan olduğu için hardal yapan kepirlerde intervixli tohum mu ekmek gerekiyor.
Arkadaşım en iyisi intervixli bir çok ot türü bu sayede etkisiz hale geliyor. Fakat bazı hardal çeşidini öldürmuyor. Ayrıca tarlada orabanş otu olan yerlerde kanolada zayıf kalıyor. Eğer tarlada orabanş otu alan bölge var ise bu ot kanolada çok verim kaybı yaratıyor. Dolayısı bu ot türü olan alan veya tarlanın tamamı pulluk ile sürülerek otlanmanin daha az olması sağlanabilir . Belki inci tarım ilaçları bu konuda da bize tavsiyelerde de bulunabilir. Eğer daha önce farklı denemelerde bulunan arkadaşlarda deneyimlerini paylaşabilir ise bizlerde faydalanmış oluruz. Selamlar

• Beğen
95e3bd8b-1ecc-4396-ac96-0bd390daf5fd.jpgf93de19b-b4e0-4b35-8b9d-d4957e5d92f0.jpg69c53c59-dde4-459e-b2cc-58402c3d9414.jpgbf8f4ca2-f80e-4472-824e-2527c98e4742.jpg

Kanolalarda kurt zararı

Kanola da canavar otunda mücadele de şu an tek çare yine IMI (imidazolin grubu herbisitler) ya toleranslı tohum seçmek. Safa Tarım birkaç yıl önce uygulamali ARGE merkezi kurdu belki önümüzdeki yıllarda bununla ilgili de bi alternatif ürün piyasaya sürebilir. Geçmiş de domates de canavar otu ile ilgili bazı denemeler yapılmış ve Glyphosate 5ml/da ve Chlorsulfuron 0.5 Gr/da güzel netice alınmış belki kanola dada denenebilir

• Beğen
Tepkiler: kirci02
Kanola da canavar otunda mücadele de şu an tek çare yine IMI (imidazolin grubu herbisitler) ya toleranslı tohum seçmek. Safa Tarım birkaç yıl önce uygulamali ARGE merkezi kurdu belki önümüzdeki yıllarda bununla ilgili de bi alternatif ürün piyasaya sürebilir. Geçmiş de domates de canavar otu ile ilgili bazı denemeler yapılmış ve Glyphosate 5ml/da ve Chlorsulfuron 0.5 Gr/da güzel netice alınmış belki kanola dada denenebilir
Tavsiyeniz için teşekkürler. Ufak bir alanda deneme yapacağız buradan neticeyi bildiririm. Deneme yapmakta fayda var. Selamlar

Bizde de aynı sorun oldu. Hem kurt hem de fareden dolayı bazı tarlaların sinir boylarını elle saçarak üzerine merdane çekerek tekrar ektik . Yağmurlar iyi geldi. Elle ektiklerimiz bile çıktı. Fare icin tarlanın sinir boylarinda ilaçlama yaptık. Fakat çok fare var başa çıkmak bir hayli zor.

• Beğen
Tepkiler: Samet.1473
Ekli dosyayı görüntüle 32115
Ekli dosyayı görüntüle 32116

Bu fotograftaki de deneme amacli bir goz acik bir goz kapali sekilde ekim gerceklestirdik.

Ekli dosyayı görüntüle 32117
Ekli dosyayı görüntüle 32118

Tum kanolalarimizi 15 kg dap ile 22 eylulde ektik.18 ekimde de 10 kg ure attik.
Abdul arkadaşım kanolayi ekerken kaç gram tohum kullandınız. Allah bicmeyi nasip etsin. Senin kanola tarımında yaptığın uygulamaları takip ediyorum gayet başarılı attığınız ilac markalarını ilaçların kullanım sebebini de buraya yazarsanız karşılaştırma yapabiliriz. Bizde ureleri aldık ilk yağış zamanı 10 kg üre uygulaması yapacağız. Ayrıca bizde deneme olarak 15 dekar bir tarlayı bir goz açık bir göz kapalı ektik çıkış başarılı oldu ilk fırsatta fotoğrafları buraya yükleyeceğim. Ayrıca cevremde geniş yapraklı ve dar yapraklı ot ilacı uygulamasıni 1 gün ara ile yapan arkadaşların kanolalari sarardi iki ilaç uygulamasını biraz daha uzun yapmakta fayda var kanola geriliyor. Bugün çektiğim fotoğraf dar yaprak ot uygulamasıni salı günü yapacağız. IMG_20181028_131031_AO_HDR.jpg

• Beğen
Bereketli olsun kanola ekim öncesi derin toprak işleme gerekli mi. Yaz sonu tam kurak zamanda ekiliyor dolayısıyla kesekleri eritmek hayli zor olmalı pulluk çizel kullanmadan tavlı zamanda disk tiller, goble gibi 2-3 kere hafif işlem yapılarak ekilse ileriki dönemde kök gelişimi ve sağlığı açısından nasıl olur merak ediyorum herkese kolay gelsin.

Bereketli olsun kanola ekim öncesi derin toprak işleme gerekli mi. Yaz sonu tam kurak zamanda ekiliyor dolayısıyla kesekleri eritmek hayli zor olmalı pulluk çizel kullanmadan tavlı zamanda disk tiller, goble gibi 2-3 kere hafif işlem yapılarak ekilse ileriki dönemde kök gelişimi ve sağlığı açısından nasıl olur merak ediyorum herkese kolay gelsin.
Arkadaşım aslında benim fikrim ne olursa olsun kanola yeri hazırlarken derin olmasa bile pulluk ile sürmek ot ile mücadele de çok önemli. 70 dekar bir tarlam var tarlanın yarısını pulluk ile sürdüm yarısını tekli dip kazan çekip üzerine 2 defa pottinger yani disktiller ekmeden öncede merdane çekerek hazırladım. Pulluk ile sürülen yer tertemiz hatta dar yapraklı ot ilacını kısmı atsak olacak. Pulluk ile sürdüğümüz bolumude 15 dekar alanı mibzerin bir göz açık bir göz kapalı ektik. Pulluk ile hazırladığımız yeri sürdükten sonra yağan ilk yağmurdan sonra döşemen çektik. Ardından ekime yakın gübre atip bir disk tiller çektik gayet iyi oldu. Ekim günü tarlaya önden bir merdane çekip ektik. Ekim sonrasında da merdane çektik. Havalar güzel gitti ne kadar tohum atıldı ise hepsi çıktı. Biz genel ortalamada 250 Gr tohum attık . Seyrek gibi duruyor ama bu civarda atılan tohumun iyi olduğunu düşünüyorum.

• Beğen
Hangi marka ilacı attınız arkadaşim bu yıl maliyetler fazla. Bazı arkadaşlar Kerb attı ama maliyet fazla olunca araştırma yapıyoruz. Biz de 2-3 gün içinde atacağız. Bu yıl çiftçinin işi zor ümitleri ektik toprağa sonumuz hayır olsun. Siyaset için söylemiyorum ama tarım bakanlığı çiftçi batarsa batsın ben dışarıdan getiririm mantığı hala devam ediyor. Her gün bir destekleme açıklıyorlar ama hepsi şaka gibi.

• Beğen
Hangi marka ilacı attınız arkadaşim bu yıl maliyetler fazla. Bazı arkadaşlar Kerb attı ama maliyet fazla olunca araştırma yapıyoruz. Biz de 2-3 gün içinde atacağız. Bu yıl çiftçinin işi zor ümitleri ektik toprağa sonumuz hayır olsun. Siyaset için söylemiyorum ama tarım bakanlığı çiftçi batarsa batsın ben dışarıdan getiririm mantığı hala devam ediyor. Her gün bir destekleme açıklıyorlar ama hepsi şaka gibi.

Ben formula 5ec attim yerlerim temiz.. kerb cok maliyetli bence en son care kerb olmali..herkesin durumu ayni hersey aldi basini gitti

Seyrek olan kısım tahmini 10-15 dekar arasında makinanın 1 göz açık bir göz kapalı olarak ekilen bölüm sık olan bölüm aynı tarlanın alt bölümü makinanın tüm gözleri açık olarak ekilen kısım. Tarla 70 dekar 1ve 2 fotoğraftaki bölüm 4 lu 14 numara pulluk ile 25-27 cm derinlikte sürüm yapıldı. Ot neredeyse yok denecek kadar az 3 fotoğraf 35 dekar alana tekli patlatma ve disk tiller çektik iyi ot var. Belli alanda karaçim de mevcut. IMG-20181030-WA0020.jpgIMG-20181030-WA0019.jpgIMG_20181028_131031_AO_HDR.jpg

• Beğen