Konyalı çiftçiler MEDAŞ’a borçlu

Katılım
02.04.2008
Mesajlar
0

Bu borçtan dolayı birçok çiftçinin elektriklerinin kesildiği belirtiliyor. Çok kritik bir süreçten geçerken çiftçinin borcundan dolayı elektriğinin kesilmesi tepkilere neden oldu. Konuyla ilgili taraflar borçtan dolayı kesilen elektriklerin açtırılmasını isterken, elektrik borçları konusunda da çiftçiye kolaylık sağlanmasını istedi. Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, etkili olan kuraklık nedeniyle ülke tarımının önemli bir süreçten geçtiğine işaret ederek, bu dönemde buğdayın öneminin daha da arttığını belirtti. Elektrikli sulama yapan çiftçilerin birçoğunun borçlarından dolayı elektriklerinin kesildiğini ifade eden Hasan Hüseyin Motuk, başka bölgelerde de çiftçilerin elektrik borçları olduğunu ancak kesintiye gidilmediğini anımsatarak, Konya’da neden kesinti uygulandığını sordu. Hasan Hüseyin Motuk, elektriklerin açılmasının çiftçinin ve ülke tarımının geleceği için büyük önen taşıdığına vurgu yaparak, sorunun çözümü için yetkilileri göreve çağırdı. Sulu tarım yapan çiftçilerin dekardan 8 kilo buğday aldığını anımsatan Motuk, sulu tarım yapan çiftçiler için “Bunlar Konya’nın rekoltesini etkileyecek çiftçiler. Bunun için borç sorunu çözülmeli” diye konuştu
ELEKTRİK FAİZ ORANLARI DA DÜŞÜRÜLMELİ
Çumra Ziraat Odası Başkanı Süleyman Akbaş da borçlardan dolayı birçok çiftçinin elektriğinin kesildiğini, ayrıca elektrik faiz oranlarının da yüzde 30’un üzerinde olduğunu belirtti. Süleyman Akbaş, taksitlendirme başta olmak üzere çiftçinin elektrik borcunu ödemesi için kolaylık sağlanmasını istedi.
MEDAŞ: TOPLAM ELEKTRİK BORCU 374 TRİLYON
MEDAŞ’tan yapılan açıklamada ise çiftçinin sulamada kullandığı elektrikten dolayı borcunun 374 trilyon lira olduğu belirtildi. MEDAŞ’ın çiftçinin elektrik borcunu ödemesi için çeşitli kolaylıklar sağladığının ifade edildiği açıklamada, 2007 yılından borcu olanlardan yüzde 10 peşinat alınıp 36 aya varan taksitler yapıldığı, 2007 yılı öncesi borçlar içinse yüzde 15 peşinat ve 36 aya varan taksit uygulandığı ifade edildi.
Kışın sulamada kullanılan elektriklerin kesildiği sezon başlayınca açıldığı belirtilen açıklamada, borcunu ödemeyen çiftçilerin ise sezon başlangıcında kapalı olan elektriğinin açılmadığı kaydedildi.
Alıntıdır...
 
Katılım
18.01.2008
Mesajlar
490
Ynt: Konyalı çiftçiler MEDAŞ’a borçlu

dünya nüfusu artıyor , tarım alanları sabit veya sanayiden dolayı azalıyor.artan insan sayısına gelecekte gıda temini yapılması için , tarıma çok ama çok ihtiyaç var diye düşünüyorum....
 
Katılım
15.11.2007
Mesajlar
272

Ynt: Konyalı çiftçiler MEDAŞ’a borçlu

Orası Diyarbakır olsaydı acaba aynı muamele yapılır mıydı? Yoksa aksine Tarım Bakanı üstüne vazife olmadığı halde Bu memleketin Enerji bakanı varken trafo açılışlarına mı katılırdı. Üstelik de kaçak elektriğin yüzde 65 olduğu bir yerde. Neyse derin mevzular.
 
Katılım
25.12.2008
Mesajlar
2,610
Konum
Konya
Ynt: Konyalı çiftçiler MEDAŞ’a borçlu

eskıden tarımsal sulamada kullanılan elektrıkde supvansıyon uygulanılıyordu ama sımdı geneldekacak kullanılan yerlerın faturasın cıftcıye kesmeyebasladılar de dıyım YASASIN AK ADALET
daha durun bakalım buna kadar sezonluk alınan faturalar artık aylık oldu aynen meskenlerdekı gıbı
nedenıde satacak yer kalmayınca elektrık dagıtımınıda satmıslar
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt