Koyuncuk Hakkında Pratik Bilgiler.

İyi akşamlar arkadaslar bir konuda fikrinizi alacaktım. Kuzuların bazılarında sert kabuklu yara benzeri bir sertlik var. Fotoğrafları veterinerlere yolladım bazı mantar bazısı uyuz olabilir dedi. Yarın ilaç alacağım ondan önce sizlerede sormak istedim tecrübesi olan vardır belki. diğerlerine serpmesinden korkuyoruz. Belki sizlerin bir tecrübesi olmustur bu konuda. İç dış parazit, ivomec vs hepsini eksiksiz yaptık ancak yinede bu sorunlar oluyor anlam veremiyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 50644Ekli dosyayı görüntüle 50645
evde varsa beşeri ilaçlarıda kullanabilirsiniz,
aşısı var diye biliyorum ama tüm sürüye uygulanmalı.benzer bir şey bizdede oldu.aşıladık evdeki mantar merhemlerinden sürdük geçti gitti,önce hastalık gördüklerinizi karantinaya ayırın,

sürünüzü takip edin küçükbaşta bulaşıxı hastalıklar çok çabuk yayılıyor,

necdet ,
fotoğrafın başına bin maşallah bıraktım alıver kardeşim, :love:
yapıyorsun bu işi :love:
koçluk kuzu poyraz 8 aylık oldu :) bir maşallah alırım dostlar konuyu güncel tutalımEkli dosyayı görüntüle 71963

• Beğen
Tepkiler: necdetdemiral
evde varsa beşeri ilaçlarıda kullanabilirsiniz,
aşısı var diye biliyorum ama tüm sürüye uygulanmalı.benzer bir şey bizdede oldu.aşıladık evdeki mantar merhemlerinden sürdük geçti gitti,önce hastalık gördüklerinizi karantinaya ayırın,

sürünüzü takip edin küçükbaşta bulaşıxı hastalıklar çok çabuk yayılıyor,

necdet ,
fotoğrafın başına bin maşallah bıraktım alıver kardeşim, :love:
yapıyorsun bu işi :love:
Öncelikle veterinerden alacağınız aşı iş görecektir 1 hafta sonra geçiriyor tahmini. Bulaşıcı bi hastalık bu dikkat edin.
Abla teşekkür ederim bugün ayırdım koçları dün öğlende 9 lu karma aşılarını yaptım. Önümüzdeki ay doğumlar başlıyor kuzulukları yapmaya başladık iş çok bu aralar :)

• Beğen
Tepkiler: filizma
Öncelikle veterinerden alacağınız aşı iş görecektir 1 hafta sonra geçiriyor tahmini. Bulaşıcı bi hastalık bu dikkat edin.
Abla teşekkür ederim bugün ayırdım koçları dün öğlende 9 lu karma aşılarını yaptım. Önümüzdeki ay doğumlar başlıyor kuzulukları yapmaya başladık iş çok bu aralar :)
Bizde çadır karıştı.
yakın bölgede çiçek çıkmış tüm sürülere istisnasız aşı yapılıyor ağır gebeler dediysekte dinletemedik,
bizimkiler ağır gebeydi erken doğumlar oluyor ,birkaç kuzu atan oldu.gençlerden koç tutmayan yada çözen olmuş herhal bir kaç tane koç alan toklu var.doğuran acemilerden kuzu yanında olduğu halde sabaha kadar susmayan koyun var.aynı anda doğuran kuzuları paylaşamayan kokonalar var :)var da var :)

• Beğen
Tepkiler: necdetdemiral
Bizde çadır karıştı.
yakın bölgede çiçek çıkmış tüm sürülere istisnasız aşı yapılıyor ağır gebeler dediysekte dinletemedik,
bizimkiler ağır gebeydi erken doğumlar oluyor ,birkaç kuzu atan oldu.gençlerden koç tutmayan yada çözen olmuş herhal bir kaç tane koç alan toklu var.doğuran acemilerden kuzu yanında olduğu halde sabaha kadar susmayan koyun var.aynı anda doğuran kuzuları paylaşamayan kokonalar var :)var da var :)
damızlıkçının çilesi :) Allah kolaylık versin :D

• Beğen
Tepkiler: filizma
Doğumlar arazide devam ediyor 🙂 iki yılda üç kuzu hedefimize yerli ve milli Kangal ırkımızla devam ediyoruz. Yurt dışından getirilip el kadar koyunları yılda iki kuzu alınıyor yerli koyunlardan verimli diyenlere gelsin 🙂
Bereketli olsun herkese
FE6DB0A4-3DC2-441D-90CD-706823A4EDD3.jpeg

Ynt: Koyuncuk Hakkında Pratik Bilgiler.

ismail_17 abi senede kaç doğum yaptırıyorsunuz ve rasyonunuzu nasıl beslediğinizi anlatabilirmisiniz.

Ayrıca Yilmaz abinin anlattıklarına ek koyunculukta şuna dikkat edin dediğiniz bişey varmı ?
Yılmaz beyin anlattıklarına ilave olarak:

Koyun ırkına göre değişmekle birlikte ağılın ısı ortalaması ve her koyun için yeterli genişlikte alan sağlanması büyük önem arz eder. Ayrıca belirli periyotta yalama taşı veya kaya tuzu vermek gebeliğin en önemli etkenidir ve kuzu sağlığı için önemlidir. Bir de aşı takvimini dikkatle uygulamak çok önemli. Sadece beslenme yeterli olmayacaktır küçükbaş hayvancılıkta önemli olan şey hayvanın mera görmesidir. Mera yoksa bile küçükbaşta sulama için pınara götürmek bile faydalıdır. Çocukluktan beri koyunculuk yapmış biri olarak önerilerim bunlar.