Kredi konusunda çiftçiyi zor bir yıl bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Ziraat Bankasının sıfır faizli yatırım kredilerine başvurunun çok fazla olması nedeniyle başvuruları değerlendiremediğini, çiftçileri zor bir sürecin beklediğini söyledi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, çiftçilerin 2004 yılından itibaren Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatiflerinden kullandıkları kredinin faiz oranlarının devletçe sübvanse edilerek indirildiğini, üreticilerin düşük faizle daha rahat kredi kullanma imkanına kavuştuğunu hatırlattı.

Düşük faizli kredi uygulaması için ayrılan kaynağın 2011 yılında bir önceki yıla göre yüzde 46 oranında artırılarak 776 milyon liraya çıkarıldığını vurgulayan Bayraktar, kredi faiz oranlarının indirilmesine yönelik bütçeden ayrılan kaynağın yükseltilmesiyle kullandırılan kredi limitlerinin de yükseltildiğini, 2011 yılında çiftçilerin yüzde 0-5 faiz oranlarıyla kredi kullanabildiklerini ifade etti.

2011 yılının Ağustos ayından itibaren Ziraat Bankasından yatırım kredisi kullanımında sorun yaşandığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
“Ziraat Bankası, sıfır faizli yatırım kredilerine başvurunun çok fazla olması nedeniyle kaynağı yetersiz kaldığından başvuruları 2011 yılı Ağustos ayından itibaren değerlendiremedi. Bu durum kullanacağı krediye güvenerek yatırıma başlayan üreticilerimizi mağdur etti. Çiftçilerimiz, geçen yılın Ağustos ayından bu yana düşük faizli kredi kullanabilmek için bekliyor. Bu yılı kapsayacak Bakanlar Kurulu kararı henüz yayımlanmadı. Kararın yayımlanmasının ardından Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi kullandırabilmesi için uygulama tebliği yayımlanacak. Bu durum kredi kullanabilme süresini daha da uzatıyor. Bu sürenin uzamasıyla çiftçilerimiz diğer bankalardan yüksek faizli kredi kullanmak zorunda kalıyorlar.”

“Destek 2012 yılında artırılmalı, diğer kamu bankalarını da kapsamalı”

Düşük faizli kredi kullanımına yönelik diğer konunun faiz desteğinin sadece Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerini kapsaması olduğunu bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:
“2011 yılında geçmiş yıllarda çeşitli nedenlerle borcunu ödeyememiş üreticilerle krediye karşılık istenen teminatları bulamayan üreticiler, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan düşük faizli krediden faydalanamadı. Ayrıca talep fazlalığı nedeniyle çoğu zaman kurumlar yetişememekte, kredinin sonuçlanması uzun zaman almaktadır. Bu nedenlerle 2011 yılında üreticilerimizin yüzde 34 ' ü yüksek faiz oranlarını kabul ederek, diğer bankalara yönelmek zorunda kaldı.Düşük faizli kredi kullanımı için ayrılan desteğin amacına ulaşabilmesi, üretimin devamı için daha rahat kredi kullanabilme imkanı sağlanması için ayrılan destek 2012 yılında artırılmalı, diğer kamu bankalarını da kapsayan Bakanlar Kurulu kararı ve ardından uygulama tebliği bir an önce yayımlanmalıdır.”


Kredi konusunda çiftçiyi zor bir yıl bekliyor
 

Benzer Konular

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt