Küçük Ölçekli (20 - 30 Baş) İşletmeler İçin Kilit Sistemi Gerekli Mi?

Modern çiftliklerde kilit sistemi büyük ölçüde kullanılsa da bazı işletmelerde altlı üstlü borularla iş hallediliyor. Özellikle küçük ölçekli yerler için kilit sistemi maliyet düşürme adına yapılmasa getirisi götürüsü ne olur? Teşekkürler...

Kilit sistemide neymiş, bırakın hayvanlar serbetçe yesin-içsin. Masrafı da ayrı bir dert zaten. Yalnız mümkünse hayvanları yaşlarına, küçüklük-büyüklüklerine göre ayrı-ayrı padoklarda tutmakta fayda var. Zira büyük olan her zaman ilk önce yeme-içme de diğerleriğni engelleyebiliyor.

Modern çiftliklerde kilit sistemi büyük ölçüde kullanılsa da bazı işletmelerde altlı üstlü borularla iş hallediliyor. Özellikle küçük ölçekli yerler için kilit sistemi maliyet düşürme adına yapılmasa getirisi götürüsü ne olur? Teşekkürler...

Bende çiftlik yapma arifesindeyim. Açıkçası kilit sistemi olmazsa hayvana tohum atma, koruyucu hekimlik gibi aşı uygulamaları, sağım yaparken en az 30 dk ayakta kalmasını sağlayarak mastit olmasını da önleyebilirsin. Benim baya bir çiftlik gezilerinde edindiğim artılar bunlar.

Kendim yaptım [emoji6]
Kilitlerin yarısını aldım diğer yarısını kendim yaptım
Kilit olmasa gerçekten serbest sistemde hayvana tohum aşı vs işlemleri yapmak büyük sıkıntı oluyor kesinlikle tavsiye ediyorum.
Aldığım kilitler çok kaliteli kilit resim yada video isteyen olursa atarım

Bencede gerekli eşit miktarda yemleme tohumlama ayakta tutma gibi birçok şey kilit sayesinde mümkün
369d92e99ab6fe3539ee7ccef886e071.jpg

eaae352dd0ed05050e2f6d620b57966b.jpg

8d7ead09269ce9a58973e25eeb8ddaf5.jpg