• Erkunt Traktör Yedek Parça'dan yapacağınız alışverişlerde %5 indirim kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklayarak size özel indirim kodunu almak ve ödeme esnasında ilgili bölüme girmek. Keyifli alışverişler.

Kurak geçen bu yılda septorya yada pas var sanki...

Katılım
26.04.2014
Mesajlar
1,637
Şehir
Balıkesir
Bugün buğdayları gezdim toprak beton gibi olmuş çatlamış.Ama buğdayların yapraklarda sararma var.Sararma alt yapraklarda çok onu geçtimde üst yapraklarda uçtan aşşa doğru bir sararma var.Yaprakların uçlarından kuruma şeklide olan sararma ve nekrozlar tüm yaprağa ilerleyecek şekilde.Benim bildiğim şu kurak yılda pas olmaz.Septorya olabilirmi bilmiyorum.Kurak geçen bu yılda septorya yada pas olma ihtimali varmıdır?Yoksa Bitki kuraklıktan dolayı stresemi girdi.Yada şu an soğuk giden havalardanmı?Bu sararmalar arpalardada var buğdaylardada.Yarın pas ilacı atmayı düşünüyorum yorumlarınızı alayım rahat olayım..Pas ilacı olarak broader 30 ec - Agrobest bu ilacı atıcam.Opera max ve düet gibi kaliteli ilaçların fiyatları uçmuş yanına yaklaşılacak gibi değil.
 
Katılım
07.11.2015
Mesajlar
102
Şehir
EDİRNE
Hem kurak hemde gece ile gündüz arasındaki ısı farkının fazlalığından buğdaylar strese girmiş durumda.Havaların daha dengeli seyretmesi ve yağışların gelmesiyle birlikte bu sorunun ortadan kalkacağı kanısındayım.Değerli üreticilerimiz bu konuda ne düşünüyorlar bilemiyorum.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst