Kuyruk mili jeneratörü ile sulama yapma

Enerji dönüşümü esnasında kayıp mutlaka olur, traktörün motoru kinetik enerjiden elektrik nerjisine, elektrik enerjisi tekrar dalgicta kinetik enerjiye dönüşüyor ve su çıkıyor. 2 kez dönüşüme ugruyor.
Dik milli pompa olsa sadece kinetik enerji çeviriyor ve su çıkıyor. Fakat onun da dezavantajı 100-150 metre mil demirinin ağırlığı var, sedece onu çevirmek bile enerji kaybı.
Traktör gücü ve çalıştığı devir çok iyi ayarlanması gerekiyor.
Yan yana kıyas yapmadan şu iyidir demeye bilgim yok.

Enerji dönüşümü esnasında kayıp mutlaka olur, traktörün motoru kinetik enerjiden elektrik nerjisine, elektrik enerjisi tekrar dalgicta kinetik enerjiye dönüşüyor ve su çıkıyor. 2 kez dönüşüme ugruyor.
Dik milli pompa olsa sadece kinetik enerji çeviriyor ve su çıkıyor. Fakat onun da dezavantajı 100-150 metre mil demirinin ağırlığı var, sedece onu çevirmek bile enerji kaybı.
Traktör gücü ve çalıştığı devir çok iyi ayarlanması gerekiyor.
Yan yana kıyas yapmadan şu iyidir demeye bilgim yok.
Evet dediğiniz doğru ama benim burda asıl merak ettiğim aynı beygir de 2 sistemden hangisi daha az yakıt sarfiyatı sağlar

Evet dediğiniz doğru ama benim burda asıl merak ettiğim aynı beygir de 2 sistemden hangisi daha az yakıt sarfiyatı sağlar
Videoda 105 beygir traktör hiç duymuyor yükü, onun düşük beygirde olsa biraz zorlanarak çalışsa hararete kalkmadan , artık 85 lik, 75 lik mi olur. Yaptiran kişi ile konuşmak lazım, eskiden dik milli pompa kullanıyor muydu...

Bu konuyu daha önce arastirmistim. Çevremde bu sistemi kullanan yok.ve yine koyumuzde Derinkuyu olayida yok.yani kuru tarım yapıyoruz .80000 M2 tarlamiza sondaj vurdurup dalgic atıp sulu tarım yapmak niyetimiz.
Tabi elektrik gerekli,ama en yakın elektrik yaklaşık 3km de ve arazi dağlık,yani elektrik getirmek cook maliyetli.
Bu yüzden kuyruk milli jeneratör daha mantıklı.
Reduktorlu jeneratorlere karşı kasnak kayışlı sistem daha ekonomik olacağını düşünüyorum.
Su miktarı seviyesi basıncı vb durumlar hesap edilip fayda/maliyet oranina göre bu işe baslanabilir.

Buğday ,arpa için konuşuyorum.
Ortalama 60 yağmurlama tabancasina su basacak ve saatte 5-6 lt mazot yakacak bir kuyruk milli jeneratörün ekonomik olacağını düşünüyorum.
Tecrübesi ve fikri olanları bekliyoruz.
Hocam bununla ilgili çalışma yaptınız mı ?

Bende araştırıyorum ama yakıt fayda hesaplaması yaptığım zaman mazot ile sulama yapmak çok mantıklı gelmiyor.

cümleten hayırlı cumalar konu geçmiş ama bilgilendirme yapmak için buraya yazıyorum.
hiç bir sistem elektrik kadar mantıklı değildir onu unutmayın ama yeterli parası olmayan elektrik gelmeyecek kadar uzak olan tarlası kiralık olan arkadaşlar mecburen bu sistemlere kaymak zorunda ben uzun yıllardır bu işi yapıyorum yakıt ortalaması traktörün gücüne göre değişir ancak 2 ile 4 lt arasında oynar genelde milli pompaların yakıtı kuyruk milli jeneratöre göre fazladır kullanım kolaylığı olarak kuyruk milli jeneratör 3 kw ile 25 kw arasında çok iyidir daha büyükleri yakıt ortalaması fazla olduğu için girilmez çünkü çalıştırmak için 30 kw bir jeneratörde 100 hp traktöre ihtiyac vardır. 10 kw için 35 hp
sorularınız için 0553 609 5403 arayın yardımcı olayım

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı