Lamborghini'nin Serüveni...

Katılım
19.07.2007
Mesajlar
5,283
Konum
Eskişehir

Evet arkadaşlar, hepimizin bildiği üzere Lamborghini, aslında bu işlere traktör üreterek girdi. Peki devamı nasıl geldi hep beraber öğrenenelim. Değişik kaynaklardan okuduklarımı sizinle paylaşıyorum.

Ferruccio Lamborghini, Renazzo di Cento adında Ferrara ' nın ufak bir köyünde doğmuştur.

İkinci Dünya Savaşı ' nın öncesi ve sonrasında önemli bir traktör üreticisi olan Lamborghini ' nin bir Ferrari ' si vardı. Kısa bir zamanda fark etti ki bazı debriyaj aksamları aslında kendi traktörlerinde kullandıklarıyla aynıydı. Enzo Ferrari ile görüştü ve onu bu konuda eleştirdi. Ama Ferrari onu sadece basit bir traktör üreticisi olarak görüyordu, ve dinlemeyi reddetti. Lamborghini Ferrari ' ye rakip kendi spor arabalarını üreterek intikamını almaya yemin etti. İlk arabası olan Lamborghini 350GT, Lamborghini ' nin Ferrari ' yi eleştirdiği her konuda Ferrari ' den daha üstün bir araçtı. Üçüncü modeli olan Miura o dönemdeki rakipleri Ferrari ' nin 250 GTO ve 365 GTB/4 Daytona ' sı ile karşılaştırıldığında efsanevi ve döneme damgasını vuran bir arabaydı.

Şirketin logosunda bulunan boğa ise, Lamborghini ' nin burcu olan boğa burcundan gelmektedir. Miura adı ise güreşçi boğaları eğiten Don Eduardo Miura adında bir eğitmenin adından gelir. Meşhur Countach ' ın hikayesi ise ilginçtir: Arabanın tasarımını gördükten sonra oradakilerden biri 'Countach!' (yerel dilde kullanılan bir ünlem) diye bağırmıştır, ve bu arabanın adı olarak kalmıştır.

Ferruccio Lamborghini çok iyi bir spor araba tutkunuydu, sahip olduğu arabalar arasında bir Ferrari de vardır. Yaygın bir rivayete göre arabanın debriyajı bozulunca onu fabrikasına geri götürmüştür. Enzo Ferrari ' nin ise buna karşılık ' Bir traktör üreticisinin yüksek performanslı spor arabalardan anlaması beklenemez ' diyerek onunla görüşmeyi reddetmiştir. Bunun ardından debriyajı kendisi beklemediği kadar kolay bir biçimde tamir etmiş ve spor araba işine girmeye karar vermiştir. Hikaye kimilerince şöyle anlatılır: Feruccio günün birinde kendi traktörlerindeki debriyaj sisteminin fiyatı dışında Ferrari debriyaj sisteminden bir farkı olmadığını görüp biraz bozulmuştur, ve sonuçta işe girmeye karar vermiştir.

Başka bir rivayete göre Ferruccio Lamborghini, Ferrarilerin çok sesli çalıştığından şikayet eder, bu isteğini Enzo Ferrari ' ye iletir. Fakat Ferrari onu küçümser ve basit bir traktör üreticisinden akıl alamam der. Bunun çok kızan Ferruccio Lamborghini spor araba yapmaya karar verir. İlk spor arabısını yapıp Enzo Ferrarinin yanına gider ve kaputu açar. Motorun üzerine bir tane sigarayı dik bir şekilde koyar ve aracın marşına basar. Araç o kadar sessiz ve sarsıntısızdır ki araç çalıştığında sigara devrilmez bile. Ve Ferruccio Lamborghini, Enzo Ferrari ' ye şunları söyler. Benim senden istediğim sadece bu idi, beni bir kere dinleseydin kendi adına çok büyük bi gelişme kaydederdin. Bu olaydan sonra Ferruccio Lamborghini hayatı boyuca otomobil üretmez, daha sonra firma, Lamborghini adında spor otomobilleri üretmeye başlar ve görüldüğü gibi günümüze kadar bu üretimi sürdürmye devam eder.

Allah, hepimize birer Lamborghini Murcielago nasip etsin. ;D Gerçekten bir anlık hırs, heves insanlara neler yaptırıyor. Çok etkileyici bence...
 
Katılım
14.11.2007
Mesajlar
4,150
Konum
Ankara
Ynt: Lamborghini'nin Serüveni...

bilgilendirdiğin için saol mustafa
benim bildiğim kadarıyla lamborghini ferrariye ortaklık teklif etmiş olup ferrari tarafından dalga geçilmiştir
-ferrari: bir traktör üreticisi bana ortaklıkmı teklif ediyor
die dalga geçmiş we lamborghini ' nin araba üretimine sebeb olmuştur
we günümüzde ferrarinin en büyük rakibi olmuştur
mustafa senin ettiğin duaya aminnnnnnnnnnnnnn deriz
ferrarinin doğuşuda buna benzemektedir bi ara tv de belgeselini yapmışlar orda gördüm
ferrari ford fabrikasında işe girmeye çalışıyordu işe alınmayınca ilk kendisi atelyede işe başlıyordu
 
Katılım
19.07.2007
Mesajlar
5,283
Konum
Eskişehir
Ynt: Lamborghini'nin Serüveni...

Bu kişilerin başarı hikayeleri beni hep etkiliyor. Zaten bunların çoğu rivayet, ama insanı etkiliyor genede...
 
Katılım
19.10.2007
Mesajlar
1,388
Ynt: Lamborghini'nin Serüveni...

Abi adama bak ya bi nat uğruna neler yapmış şimdi dünyanın otomobil devlerinden biri.Şaşılacak şey ya
 
Katılım
16.11.2007
Mesajlar
2,255
Konum
İstanbul

Ynt: Lamborghini'nin Serüveni...

evet Lamborghini safkan italyandır ve hastası olduğum modeli eski de olsa diablo sv dir
 
Katılım
29.12.2008
Mesajlar
1,227
Konum
Ankara
Ynt: Lamborghini'nin Serüveni...

İşte Ferrariye inat yapılan ilk Lamborghini ! Karşınızda Lamborghini 350GT :D
İşte eski de olsa araba gibi araba :D
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt