Macar Fiğ Verimi Ve Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi Edinmek İstiyorum.

İyi günler mısır silajı ekimi öncesinde Macar fiğ ekmek istiyorum. Dekarda kaç kg yada kaç balya kuru ot elde ediliyor. (sulama imkanım var) Bilgi veren tüm arkadaşalara şimdiden teşekkür ederim.
kuruya hiç biçmedik fakat yeşil biçim mayıs ayında bitki çiçeklendiğinde yapıyoruz biz.
4 dönüm yerden(öyle çok iyi bir tarla değildi)85 balya yeşil ot çıktı,balyacının ilk yılı olduğundan acemiliği oldu
balyayıda yapana göre değişiyor sanırım geçen senekiler okadar sıkıydıki iki kişi zor kaldırıyorduk.
hayvanı olana harika bir ürün.kuru tarlalarda bile yeşil biçim sonrası yöresine göre 2. ekim yapılabiliyor.

Bu yıl ekmeyi düşünüyorum ama satma konusunda sıkıntı yaşarım gibime geliyor. Büyük çiftlikler almıyor. Nedenini sordum , devamı yoktur diye rasyonu değiştirip hayvanı sitrese sokmak istemiyorum dediler..
Ekmek istediğim yer 80 dönüm. Bakalım olmassa boş bırakıp Nisan'da silajlık mısır ekerim

• Beğen
Tepkiler: filizma
Yeşili biçip kurutup balya yapacağınızı varsayarak yazıyorum. Dönümden(1000m2) 40-60 balya(25kg tanesi) alınabiliyor. Genelde 40 balya gibi hesap yapılır ama dönümden 1 ton kuru otu iyi bi verimle kesin alırsınız gibi. Mayıs 15 e kadar yeri hazırlabilirseniz yerine tekrardan fao 500-600 danelik bile mısır ekseniz gayet güzel yetişiyor.

Fiğ güzel ama tek başına ekince çok fazla yatma yapıyor. Fiğ yulaf arpayı karıştırabilirsiniz mesela. Ya da yulafla direkt fiği karıştırabilirsiniz. İnternette bunun denemelerini yapan bir sürü makale mevcut bi bakarsanız en iyi karışımı bölgenize göre yapıp ekebilirsiniz.

Yeşili biçip kurutup balya yapacağınızı varsayarak yazıyorum. Dönümden(1000m2) 40-60 balya(25kg tanesi) alınabiliyor. Genelde 40 balya gibi hesap yapılır ama dönümden 1 ton kuru otu iyi bi verimle kesin alırsınız gibi. Mayıs 15 e kadar yeri hazırlabilirseniz yerine tekrardan fao 500-600 danelik bile mısır ekseniz gayet güzel yetişiyor.

Fiğ güzel ama tek başına ekince çok fazla yatma yapıyor. Fiğ yulaf arpayı karıştırabilirsiniz mesela. Ya da yulafla direkt fiği karıştırabilirsiniz. İnternette bunun denemelerini yapan bir sürü makale mevcut bi bakarsanız en iyi karışımı bölgenize göre yapıp ekebilirsiniz.
Araştırdım nasıl ekeceğimi, karışım oranını felan ama bakalım . Bir kaç çiftliğe daha soracam alırım derlerse ekerim

• Beğen
Araştırdım nasıl ekeceğimi, karışım oranını felan ama bakalım . Bir kaç çiftliğe daha soracam alırım derlerse ekerim

Kuru balya fiğ in protein enerji oranları mesela yonca ya bile çok yakın. İyi bakılmış sadece fiğ otunda protein 15-16 çıkabiliyor enerjisi de yoncayla hemen hemen aynıydı diye hatırlıyorum. Hayvancılık yapanlara karlı bi ürün fiğ bulabiliyorlarsa bence.

• Beğen
Kuru balya fiğ in protein enerji oranları mesela yonca ya bile çok yakın. İyi bakılmış sadece fiğ otunda protein 15-16 çıkabiliyor enerjisi de yoncayla hemen hemen aynıydı diye hatırlıyorum. Hayvancılık yapanlara karlı bi ürün fiğ bulabiliyorlarsa bence.
Fiğ ekenler genelde kendilerine ekiyorlar. Bu yüzden çiflikler fazla bulamıyor lar ve rasyonlarına katmıyorlar

• Beğen

Dediğiniz verim sulu, sulanan yoksa kıraç tarladan mı alınabiliyor ve yer neresi

Macar fiği yerine karışım olanlardan ekmek daha mantıklı değil mi?Ben bu yıl zobarmix ektim,öncedende ekmiştim zaten.içinde macar fiği,yem bezelyesi,yulaf ve yunus buğdayı var.ilk ektiğimde 45 balya almıştım dekara.Balyada balya ama 20 kg fln değil.

• Beğen
Macar fiği yerine karışım olanlardan ekmek daha mantıklı değil mi?Ben bu yıl zobarmix ektim,öncedende ekmiştim zaten.içinde macar fiği,yem bezelyesi,yulaf ve yunus buğdayı var.ilk ektiğimde 45 balya almıştım dekara.Balyada balya ama 20 kg fln değil.
Zobarmix inbende gördümde fiyatı kaç lira dönüme kaç kg ekiliyor.

• Beğen
günaydın,
bizim komşu geçen sene 2 çeşit karışık fiğ ekti,tarlası evin dibinde olduğu için koyunun bütün gübresini yaz kış o tarlaya çekiyor,
bizim kıraçta diz boyu olan fiğ adamın tarlasında 1 buçuk metre boy yaptı,yattığı için traktörle biçemedide mecburen elle biçtik,
elle biçtik derken tabiri caizse mücadele ettik:)14 dönüm yeri 4 kişi 6 günde bitirebildik.720 balya olmuştu.

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
Kuru ot olarak 500 600 kg yapıyor yeşil biçimde 900 1000kg gibi macar fiğ elde ediliyor süt işletmeleri sever pazarda sıkıntı yaşanmaz genelde çift ürün olarak ekeriz (2.ürün 90günlük mısır)
Bende ikinci üründe sıkıntı yaşamamak için Macar fiği ekeyim diyorum. Malatya'da ki çifliklere soracam alan biri olursa ekerim yoksa boş bırakır Nisan'da ilk ürün silajlık ekerim

Bende ikinci üründe sıkıntı yaşamamak için Macar fiği ekeyim diyorum. Malatya'da ki çifliklere soracam alan biri olursa ekerim yoksa boş bırakır Nisan'da ilk ürün silajlık ekerim
ikinci ekimede faydası oluyormuş,azot bakımından sanırım,
talep varsa boş duracağına balyayı taşıyıp yerleştirmek dışında el işçiliği yok nasılsa,
koyunculuk yapanlar daha çok kullanıyor

Dediğiniz verim sulu, sulanan yoksa kıraç tarladan mı alınabiliyor ve yer neresi
Bursa Karacabey şartları için diyorum. Sulama yok sadece yağmur ne kadar yağarsa işte. Yıllık Karacabey de 700 mm yağış var. Kasım 10 gibi ekilip Mayıs başı biçilir 4-5 gün tarlada serilir en geç Mayıs 15-20 gibi 2. Ürün ekilir.