Mazot 'out', karasaban 'in'

Katılım
24.11.2007
Mesajlar
1,298
Konum
Kayseri


Mazot ve gübre gibi ürünlerde maliyetler artarken ektiği ürünlerin fiyatları düşen tarım köylüsü tarlalarını karasabanla sürmeye başladı. Köylüler traktörlerini satıp öküz almaya başladılar.

Traktörle ekim yapan zarar ediyor
Traktör yardımıyla kısa sürede bitirilmesi gereken sürüm işini öküzlerle saatler süren çalışmayla tamamlayabildiklerini söyleyen Medet Öztürk isimli çiftçi, “Mazot fiyatları aldı başını gidiyor. Bir dekar tarlanın sürülme maliyeti 30 YTL. Bunun biçimi ve patosunu hesapladığımızda tarladan gelecek ürün maliyetini karşılamıyor. Ben de kendi imkanlarımla 6 ay gibi uzun süren kış döneminde bin bir emekle beslediğim öküzlerimle bu işi daha ucuza mal ediyorum. Zahmetli oluyor, ama buna bu şartlarda mecburuz. Mazotun litresi 3 YTL oldu. Çok yüksek bir rakam. Traktörle ekim yapmak zarardır. Mecburen çocukların rızkını bu yöntemlerle çıkarmaya çalışıyoruz. Bu durum karşısında teknolojiyle çiftçilik yapmak hayal oldu. Artık köylüler traktörlerini satıp öküz almaya başladılar” diye konuştu.


Umarım biz o günleri görmeyiz Allah sonumuzu hayır getire. 
Katılım
17.12.2007
Mesajlar
3,301
Konum
Konya
Ynt: Mazot 'out', karasaban 'in'

Emeklerine sağlık. güzel paylaşım. bizim burada eskiden dedelerimizde o gavur icadı onu sokmayın dermiş. oyıllarda öküzde iyi paraymış öküzler arkadaki sabanı çekecem diye topal kalırmış.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt