• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

Mibzer ile Ekim ve Serpme Yöntemi ile Erkim arasındaki farklar verim açısından neler

Bence serpme yöntemi ile ekilen buğday ve arpa tanelerinin enaz %10 u sadece toprağa çok gömüldüğü, yeryüzünde kaldığı için ziyan oluyordur belkide bu verimin düşmesi sadece %10 değildir daha fazladır. Çünkü serpme yöntemi ile ekilen tarlalarda gözlem yapıldığında bazı yerlerin çok sık bazı yerlerin de çok seyrek olduğu olduğu açıkça bellidir düşünün sık ekilen yere daha da sık ekilmiş ve o kadar çıkmış ise seyrek olan yerlerde eğer derine giden tohum taneleri varsa verim düşüklüğü genel toplamda kg/dekar olarak hesaplandığında açıkça görülecektir. Benim fikrim bu :)

O nasıl oluyor anlamadım ?
Biçilmiş boş tarlaya buğdayı serptiniz, sonra onu pullukla mi karıştırdınız ?
Eskiden sikca yapilirdi.Şimdilerde iklim şartları bu yönteme zorlarsa yapiliyor.
Yağışın tarlayi önceden normal sürerek kadar yeterli olmadigi,5-10cm derinlige kadar yağmurun tavlandirdigi, daha sonraki işlemlerle hazırlanmaya ve zamanin ,yetmediği yillarda
Bu yöntem uygulaniyor.1 vitesle sürülen tarla bu yöntemle 2. vitesle sürülür ekim yapılmış olur.Ardindan sürgü işlemi ile tarla tesviyeleştiriliyor.. Çevremde son 1-2 yildir bu yöntemle ekim yapanlar, uygulayan gördüm.

Bence serpme yöntemi ile ekilen buğday ve arpa tanelerinin enaz %10 u sadece toprağa çok gömüldüğü, yeryüzünde kaldığı için ziyan oluyordur belkide bu verimin düşmesi sadece %10 değildir daha fazladır. Çünkü serpme yöntemi ile ekilen tarlalarda gözlem yapıldığında bazı yerlerin çok sık bazı yerlerin de çok seyrek olduğu olduğu açıkça bellidir düşünün sık ekilen yere daha da sık ekilmiş ve o kadar çıkmış ise seyrek olan yerlerde eğer derine giden tohum taneleri varsa verim düşüklüğü genel toplamda kg/dekar olarak hesaplandığında açıkça görülecektir. Benim fikrim bu :)
Bu yöntemin tercih edilmesi.Mibzerle ekimin mümkün olamamasindan kaynaklaniyor.
Tarlanin tavinin çok ağır olmasi,
Tarlanin yüzeyinin bitki artıklarının mibzerin işleyişini etkileyecek olmasi,ekipman eksikliği,her türlü zaman kisiti vb.
Verim düşüklüğü kesin olmamakla beraber olur .
Bunu duzeltmek icin.Mibzerle dekara atilacak 20 kg./da. Tohumluk miktari.25/ kg._da.olarak uygulanir.

Bu şekilde tohumdan tassarruf yapılmış olmaktadir. Küçük alanlarda bu kayip önemsenmemektedir.Büyük alanlarda 5kg/da tohum israf olacaktir.

Üst Alt