Mibzer ile Ekim ve Serpme Yöntemi ile Erkim arasındaki farklar verim açısından neler

Arkadaşlar buğdayı peki mibzerle derin veya yuka (derin olmayan) şekilde ekmenin fayda ve zararları nedir.
Biz gelnelde derin ekleriz.
Sebebi baharda yağmur olmazsa derindeki tohum suya daralmasin.
 
Bence serpme yöntemi ile ekilen buğday ve arpa tanelerinin enaz %10 u sadece toprağa çok gömüldüğü, yeryüzünde kaldığı için ziyan oluyordur belkide bu verimin düşmesi sadece %10 değildir daha fazladır. Çünkü serpme yöntemi ile ekilen tarlalarda gözlem yapıldığında bazı yerlerin çok sık bazı yerlerin de çok seyrek olduğu olduğu açıkça bellidir düşünün sık ekilen yere daha da sık ekilmiş ve o kadar çıkmış ise seyrek olan yerlerde eğer derine giden tohum taneleri varsa verim düşüklüğü genel toplamda kg/dekar olarak hesaplandığında açıkça görülecektir. Benim fikrim bu :)
aynen dediğin gibi maximum yüzde 10 olur ve oluyor bize saçma ekiyoruz saçma ekimde toprak fazla tavlı olmaması bence daha iyi tırmıkta traktör iz yapıyorsa lastiğin bastığı yerdeki tohumlar derine kaçıyor illa ekilecekse kazayağı yada tırmıkla iyice oturtulmalı toprak
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt