mısır ve ayçiçegi tohumu

Ynt: mısır ve ayçiçegi tohumu

ali_durmuş link=topic=72947.msg854249#msg854249 date=1393483679' Alıntı:
pioneer 19 21 ektik bakalım baya övdüler iyi verim veriyor diye.
hayırlı berektli olsun inşallah
biizm burada 1921den pek memnun kalmamışlar ama bu verim olayı daha öncede dedigim gibi toprak yapısı iklim vs birçok faktörden dolayı degişiyor sizin orada bizim buranın tam tersi çok yüksek verim verebilir kardeş inşallah

ooktay42 link=topic=72947.msg854251#msg854251 date=1393486429' Alıntı:
Yavuz kardes bende kvs 6565 ve korimbos cesidini aldim bakalim bu senede kvs yi deneyecegim ben cumra okcu kasabasindanim 2 yildir dekalb 5783 ekiyorum donumden 3000 gecemedim 2500mtreden kvs eken arkadaslarda 4200 e kadar alan oldu birazda famaso ekecegim famosodada iyi tonaj aldilar burada bakalim hayirlisi

hayırlı bereketli olsun inşallah
anladıgı kadarıyla sizde dekalpten pek memnun kalmamışsınız benim gibi :)

bakalım busene kws bizi sevindirecekmi üzecekmi zaman gösterecek sonuçları
bölgemdeki köyümdeki diger ekilen mısır çeşitleriyle dekar verimini kıyaslarım hasat zamanı

Hayırlı olsun..bereketin bol olur insallah...Biz cadix ekmedik ama yeni bir çeşit.. sambro, bosfora yada transol u ekmeni tavsiye ederim..
Bosfora yag oranı en yüksek cıkalardan ta bi bizim buralarda...

erdal_btn link=topic=72947.msg854870#msg854870 date=1393541297' Alıntı:
Hayırlı olsun..bereketin bol olur insallah...Biz cadix ekmedik ama yeni bir çeşit.. sambro, bosfora yada transol u ekmeni tavsiye ederim..
Bosfora yag oranı en yüksek cıkalardan ta bi bizim buralarda...
saolun inşaşah hepimizin ürünü bol ve bereketli olur
cadix yeniymiş ama kaç yıldır vr çok bilmiyorum
sambro ve bosfora ektim hatta geçen yıl ikisini ekmiştim
sambro pek iyi olmadı bosfora nın dekar verimi daha iyiydi
fakat bu yag konusunda bizde bir sıkıntı var
biizm buranın esnafı biraz uyanık çiftçiyi hiç düşünmüyorlar
hiç yag ölçmezler rutubete göre fiyat verir
yani ne ekersen ek eger verim iyiyse kazanıyorsun vede rutubeti azsa yoksa yag oranı yüksek olan bir çeşit eksende adamalr yag ölçümü yapmıyor malesef :)

YAVUZ_13 link=topic=72947.msg854865#msg854865 date=1393539940' Alıntı:
hayırlı berektli olsun inşallah
biizm burada 1921den pek memnun kalmamışlar ama bu verim olayı daha öncede dedigim gibi toprak yapısı iklim vs birçok faktörden dolayı degişiyor sizin orada bizim buranın tam tersi çok yüksek verim verebilir kardeş inşallah
19 21 genelde kumsal topraklarda daha çok verimli oluyormuş. bizim yan komşu ekti baya verim aldım diyordu. bizde deneyelim bakalım dedik.

bende bugün pıoneer 1921 aldım 325 liraya. çift ilaçlı dedi yaprak kurdu ve toprak kurduna ilaçlıymış ne kadar etkili bilemem. hep 2.ürün mısır ekiyorduk. bu yıl ilk olarak biz ekecek ve deneyeceğiz.1574 ile 1921 arasında kaldım. umarım pek fark yoktur ve pişman olmam. 16 cm ekmeyi düşünüyorum sık ekimi kaldırırmı bilemem. ama mısır tohumunda pıoneer kendini ispatlamış köklü firma her çeşidi uyum sağlayabiliyor

2.ürün için bugün Pioneer 1574 aldım. yalnız 1.ürün 1921 var eken arkadaşlar sizinkiler nasıl? tepe püskülü daha yeni söküyor oldukça boylandı bir de satan bayii koçan uçları boş kalır korkmayın demişti geçci bir çeşit sanırım 1574 içinde seyrek yapraklı uzun olur koçan yüksekte bağlar dedi eken deneyen arkadaşlar yazarsa sevinirim.

hakanvarol link=topic=72947.msg898161#msg898161 date=1402166500' Alıntı:
2.ürün için bugün Pioneer 1574 aldım. yalnız 1.ürün 1921 var eken arkadaşlar sizinkiler nasıl? tepe püskülü daha yeni söküyor oldukça boylandı bir de satan bayii koçan uçları boş kalır korkmayın demişti geçci bir çeşit sanırım 1574 içinde seyrek yapraklı uzun olur koçan yüksekte bağlar dedi eken deneyen arkadaşlar yazarsa sevinirim.

hemşo ikici ürün bende düşünüyordum fakat kurtla baş edemezsin dediler vazgeçtim bende yerfıstıgı ve susam ektim
kimse ekmedi diyebilriim bizim buralarda ikinci ürün mısır
biirnci ürünlerde köyümüzde durumu anlatayım
benim ektigim tohum kws kalumet mart başında ekmiştim şuanda püskül çıkartmış durumda koçanda çıkardı 2-3 koçan var her mısırda ve koçanlar biraz daha büyük pionere göre fakat mısırın cinsindenmidir nedir bilemem ama pioner mısır tarlalarına göre boyu kısa yaklaşık olarak 2,5 ile 3 metre arası kalumet
pioner ekenlerin mısırlarıda püskül ve koçan çıkardı gördüügüm pionerler tek koçan
ama öyle bir boy yaptıki sanırım 3 ile 4 metre arasında diyebilriim pionerler(firma yanlışlıkla slajlık mısır tohumumu yolaldı diye düşünüyorum :) )
birde benim ektigim kalumet en tepedeki 4-6 yaprak açık yeşil hatta sarı ya yakın diger alt dallar topraga kadar simsiyah yani koyu yeşil
bedenleri ne ince ne kalın orta seviye
pionerler hem bedeni kalın hem buyu uzun hemde rengi simsiyah olmasada epey koyu yeşil

bakalım harmanda durum nasıl olacak hasatta hangiisi geçecek izleyip görecegiz
pionerin çeşitleri ve kws kalumet dışında birkaç kişide dekalp ekmiş ama kayda deger bir görüntü ve verim verecek mısır tipi yok malesef

Bende susam ektim .Bu yağmurlarla çıkar mı bilmem. herkes susam yağmuru sevmez diyor. pioneerde kurt sorunu var evet önceki yıl LG helen ekmiştim 2.ürün olduğu halde kurt yoktu bu yıl devamlı yağış olduğu halde kurt var

hakanvarol link=topic=72947.msg898225#msg898225 date=1402174131' Alıntı:
Bende susam ektim .Bu yağmurlarla çıkar mı bilmem. herkes susam yağmuru sevmez diyor. pioneerde kurt sorunu var evet önceki yıl LG helen ekmiştim 2.ürün olduğu halde kurt yoktu bu yıl devamlı yağış olduğu halde kurt var
susama yagmurlar ilaç oldu çıkşlarına epe yfayda saglayacak
sadece eger susam ın gelişim döneminde yagmur çok yagarsa bitki çok gelişir sadece dal olur ürün vermez onun içinde gelişimi kontrol altına almak için pix tarzında ilaçlar kullanılabilir
buarada helen tohumu 2 sene önce birinin ricası ile adamın tarlasına ekmiştim mibzerimle
birinci ürün oldugu halde 600kg falan almıştı :) yani pekde iyi bir tohum degil aslında
ama ben söyledim okadar bilmedigin tohumu ekme tarlana dedim dinlemedi ve sonuç hüsran
ben busene pionerin çeşitleriyle kws kalumetin farkını merak ediyorum bakalım nasıl olacak
inşallah 2 markayı ekenlerde üzülmez

Burada susam için ilaç kullanan ve bilen yoktu öğrendiğimiz iyi oldu. Helen iyiydi aslında bu yıl bulamadım. seyrek çıkmıştı mibzer hatasından buna rağmen bi parça 650 diğeri 850 verdi 2.üründe helende yapraksız bedeni yeşil kalıyor hasatta ama rutubeti düşük yinede

hakanvarol link=topic=72947.msg898787#msg898787 date=1402340297' Alıntı:
Burada susam için ilaç kullanan ve bilen yoktu öğrendiğimiz iyi oldu. Helen iyiydi aslında bu yıl bulamadım. seyrek çıkmıştı mibzer hatasından buna rağmen bi parça 650 diğeri 850 verdi 2.üründe helende yapraksız bedeni yeşil kalıyor hasatta ama rutubeti düşük yinede
sizin ora tam oalrak neresi hangi köy hemşo :))
susam aşırı gelişirse illaki ilaçlama şart ziraatçilerede danışabilirisn böyle bir urumla karşılaşırsan ;)
buarda heleni boşver biirnci üründe pionerden şaşma
ikinci üründe pioner kws kermes ve varsa kalumet düşük bir ihtimalde diger tohumlardan bulamzsan dekalp öneririm :)

hakanvarol link=topic=72947.msg898790#msg898790 date=1402340421' Alıntı:
Bu yılki 1921 den korkuyorum deve çeksen gözükmez içinde :)
koçan yerleri yüksekte çoğunda yeri bile belli değil daha

hemşo pionerler boy rekoru kırıyor bziim burda 4 metreye yaklaşanalr oldu inşallah verimleride yüksek olur benim kalumet pionerlerin yanında fukara mısırı gibi kalıyor :)

vallahi benim 1921 uzuyor,1574 ben seni geçerim diye inatlaşıyor :) Bakalım sonuç ne olacak.Pioneer ' da koçan genelde 1 tane ama kenara yakın olanlar 2 hatta 3 koçan tutmuş.pazar günü ölçeyim dedim,tek koçan tutanların koçanı bilekten dirseğe kadar geliyor ki dahada uzar bu.Bakalım verim ne kadar olacak Allahtan hayırlısı :)

A.Berke ÇULHA link=topic=72947.msg898884#msg898884 date=1402359790' Alıntı:
vallahi benim 1921 uzuyor,1574 ben seni geçerim diye inatlaşıyor :) Bakalım sonuç ne olacak.Pioneer ' da koçan genelde 1 tane ama kenara yakın olanlar 2 hatta 3 koçan tutmuş.pazar günü ölçeyim dedim,tek koçan tutanların koçanı bilekten dirseğe kadar geliyor ki dahada uzar bu.Bakalım verim ne kadar olacak Allahtan hayırlısı :)

elleme uzasınlar hemşo en kötü ihtimal slaja biçersin :)
şaka biryana inşallah güzel verimli bir mısır hasat sezonu geçiririz
bugdayın telafisi olurdu enazından biraz :)

Düziçi benimki hemşo. Burada sulama sıkıntısı var.1.ürün mısır çok az bende denemelik ektım bu yıl.şimdiye kadar yağmurla idare ettik umarım susuz bırakmayız yoksa buğdaylar gibi olur sonu

Yeni mahsul mısır verimleri nasıl çukurovada? bugün 1921 i biçtirdim. 3 salma sulama tabana 20 kg 20.20 üst 30 kg üre kurt ilacı yok daha kantara vurmadım tahminim 1200 kg/da civarı

hakanvarol link=topic=72947.msg913987#msg913987 date=1408904488' Alıntı:
Yeni mahsul mısır verimleri nasıl çukurovada? bugün 1921 i biçtirdim. 3 salma sulama tabana 20 kg 20.20 üst 30 kg üre kurt ilacı yok daha kantara vurmadım tahminim 1200 kg/da civarı

şuan için ben hiç biçtirmedigimden kendi yerlerimi söyleyemem ama bir kaç güne kalmaz durum netleşir biçtirdigimde

çevrede komşularda biçtirenler oldu durum biraz farklı
900kg-1000kg alanda duydum 1650-1700 kg alanda duydum

hakanvarol link=topic=72947.msg914249#msg914249 date=1408994766' Alıntı:
pıoneer 1921 20 rutubet geldi yemcilere 67.00 kuruştan verdim
valla bu rutubetteki mısırı bu fiyata iyi vermişsin
devlet fiyat açıklamadna önce 15ve altı olan rutubetlerdeki mısırları bu fiyata alıyordu bizim burdaki esnaf
fiyat açıklandıktan sonra düşürdüler fiyatı şuanda 15 rutubet ve altını 60-62 kuruş civarı alıyorlarmış ve 15 üzerinde her 1 rutubet için yarım kuruş fiyat kırıyorlar
yani senin mısırı burda alsalar ikibuçuk kuruş fiyat kırarlar anında :)