Motor Ömrü

Ynt: Motor Ömrü

valla bilemem benimkiler kullandıgım gördügüm traktörlere göre konuştum ama elbette asıl mesele kullanış şekli iyi kullanımla hor kullanım arasında 2000 saat rahat degişir

sisu diesel e gelince dünyanın en iyi motoru seçildi geçen sene mi ne herhalde mf büyük traktörlerinde sisuya geçti bildigim kadarıyla valtra zaten sisu kullanıyordu eniştemgilde valtra var 7000 saatte ve hala bırakın yag yakmayı hava bile üflemiyor taş gibi duruyor boşuna volvo motoru dememişler herhalde

İnternette bir ilanda 12.000 saatte tm 120 görmüştüm :) demek ki yapabiliyo. Ama burda önemli olan sahibin temizliği, titizliği, motora davranışıdır. Şimdi adam vardır malına çok acır. Her tarladan geldiğinde yağını suyunu osunu busunu kontrol eder. Adam vardır motoru sıfır alır aldığından bu yana hiçbir şeyine dikkat etmez. Gidiyor mu gidiyor der :D Birde şöyle bir durum vardır. Makina ağır işte çalışıyodur. Mesela durmadan çeltikte , havuçta, dağda vs işlerde çalışıyodur 2000 saatte rektefe olur. Ama sadece hafif işlerde çalışıyodur oooo :D

modele göre değişir düşüncesindeyim bi üç silindir motorla 4 silindir bir gitmez üç silindir 8000 saat giderse 4 silindir 10000 saat üzerine çıkabilmelidir buna kullanım şartları vesayre eklemek gerekiyo bi de turbolu traktörler daha çabuk bitiyor eski tip düz motorlara göre

ortalama agır işte çalışmazsa 10 bin saat yapar düşüncesindeyim iveco motorların ha surekli agır işte çalışır o zaman belli olmaz. birde zamanında bakım yapılan sürekli bakımlı motorla bakım yapılmayan motor bir değildir koyumuzdeki biçok insan eski fiat kullanıyor ve genelde hiç yag filtre değiştiren gormem 2 yıla bi bakım yaptıran çok kişi vardır :) onun için koyumuzde mf ları pek sewmezler dayanmıyo yag yakıyo derler.

Gösterge devir saati tamam ama ben kaç saat çalışmış oldunu gösteren saatten bahsediyorum 10 dk lik yola gitsen bile bir iki atıyo 10 ken 11 veya 12 oluyor demek istediğim 10 dk çalışınca saat değişiyor traktörün yaptığı yolu ölçüyor
10 dkda bir atar doğru az gazda çifte yükte çalışırken kolundaki saatle aynı olur, yada yakın olur, sondaki küsürat döndümü 1 devir saati yapar, kol saati olarak bakarsan yanlış olur, senin yaptığın hesap yanlış sondaki yolu ölçğyorsa o xaman sabit yada çiftlikte çalışan motorlar , saat yapmaz.

10 dkda bir atar doğru az gazda çifte yükte çalışırken kolundaki saatle aynı olur, yada yakın olur, sondaki küsürat döndümü 1 devir saati yapar, kol saati olarak bakarsan yanlış olur, senin yaptığın hesap yanlış sondaki yolu ölçğyorsa o xaman sabit yada çiftlikte çalışan motorlar , saat yapmaz.
Örnekle anlatayım 54 c nin göstergelerini komple değiştirdik 1 ssatlik bir yolculuktan sonra yeni taktımız ve sıfır olan saat 12 oldu ben bunu anlayamadım demek istediğim arabalardaki gibi km mi ölçüyor

Her yıl 20 000 - 30000 adetler balye bağlayan 1976 model mavi gövde 640, 1998 senesinde 9000 saatte rektifiye edildi, 1989 model 7056, 2008 de 12000 saatler civarı rektifiye edildi.Kara kafa Fiat'lar düzgün bir kullanımla 15 000 saatler civarını görebilir.
Same Explorer, Landini, Mc Cormick üzerindeki motorlar 12 000 saatler civarı değişir.
Kullanan kişide bakımları iyi yaparsa tabi ki.
Sisu, eski modelleri, mekanik enjeksiyon olanlar gayet sağlam motorlar, 15000 saatleri görür.Yeni modellerin servis ihtiyaçları var.

54 c yi ilk aldığımızda 6000 küsür saateydi 7000 küsür saat gibi devir saati filan komple değiştirdik arza nedeniyle 5000 saat gibi tekrar değişti orjinal bi takım takıldı şimdi 5500 saate dahada yağ eksiltmesi filan yok arka yağını eskitemiyoruz zati traktörüde sürekli kulanıyoruz bazen ağır bazen hafif işlerde ama tahliyeden buhar (oldunu sanıyom) atıyor sordum sürekli atar dediler daha çok gider gibi

Her yıl 20 000 - 30000 adetler balye bağlayan 1976 model mavi gövde 640, 1998 senesinde 9000 saatte rektifiye edildi, 1989 model 7056, 2008 de 12000 saatler civarı rektifiye edildi.Kara kafa Fiat'lar düzgün bir kullanımla 15 000 saatler civarını görebilir.
Same Explorer, Landini, Mc Cormick üzerindeki motorlar 12 000 saatler civarı değişir.
Kullanan kişide bakımları iyi yaparsa tabi ki.
Sisu, eski modelleri, mekanik enjeksiyon olanlar gayet sağlam motorlar, 15000 saatleri görür.Yeni modellerin servis ihtiyaçları var.
eski traktörlerde kullanıma bağlı değişkenlik göstersede genelde 15.000 saat kullanım vardı ancak yeni nesil motorlar için aynısını söylemek pek mümkün değil uzun yıllar esnaflık yaptım her yıl diğerinin kalitesini aratırdı malzeme kalitesinde bunlar gerçekler eskiden bir köyün işini tek traktör görürsü şimdilerde her köyde 50-60 traktör mevcut 35 sene önce bizim köyde tek traktör bizdeydi mf 2010 da sattık kaç saat yaptı bilmem ama çoktur biköyün işine bakardı 12.000 dekar alan ortlama 1985 modeldi 2003 yılında rektefe yapmıştık unutmam! Şimdilerde ise erkunt vardı köyde 3500saatte gitti köyde nw vardı 4200saatte gitti sanırım birazda kullanıcıları hor kullandı JD nin 25.000 saat iddaaları var bende gözümle bir R serisinde 19.000 saat gördüm köyde bitane R var 11.000 saatte dediğim gibi eski ve yeni makinalar başka ayırmak gerekli birde en önemli kriter kullanıcının bakımı ve kullanımı çok şey değiştirir bence...