'Narenciyeyi kuraklık değil, düşük fiyat vurdu'

'Narenciyeyi kuraklık değil, düşük fiyat vurdu'
29 Ocak 2014 Çarşamba 13:57

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Girmen, narenciye üreticilerini kuraklık değil, düşük fiyatların vurduğunu söyledi

ADANA - Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, narenciye üreticilerinin düşük fiyat nedeniyle zor günler yaşadığını belirterek 'Çiftçinin, kilogramını 30 kuruştan sattığı narenciye, büyükşehirlerdeki marketlerde 3 liraya satışa sunuluyor. Vatandaş bu fiyattaki narenciyeyi bolca tüketemediği için üreticinin satışı da olumsuz etkileniyor' dedi.

Girmen, yaptığı açıklamada, narenciye fiyatlarının son yıllarda en düşük seviyeye geldiğini söyledi.

Narenciye üreticilerinin birkaç yıldır düşük fiyat nedeniyle satış konusunda sorun yaşadığını belirten Girmen, üreticilerin, fiyatların yükselmesini beklediğini ifade etti.

Narenciyenin, 10-12 yıl önceki fiyattan satışa sunulduğunu ifade eden Girmen, 'Çiftçinin, kilogramını 30 kuruştan sattığı narenciye, büyükşehirlerdeki marketlerde kilogramı 3 liradan satışa sunuluyor. Vatandaş bu fiyattaki narenciyeyi bolca tüketemediği için üreticinin satışı da olumsuz etkileniyor. Yılbaşından sonra fiyatlarda artış olabileceği beklentisi içindeydik ama olmadı' dedi.

Girmen, yaşanan kuraklığın narenciyenin rekoltesini etkilemediğini vurguladı.

Kuraklığın, sonbahar ve kış yağışlarından önce yetişen narenciyeyi fazla etkilemediğini ifade eden Girmen, 'Narenciye, kuraklığın başladığı döneme kadar olgunlaştığı için bundan sonraki süreçte yağışa fazla ihtiyaç duymayacaktır. Kuraklık, narenciyenin rekoltesini değil, kalitesini etkiler. Narenciyedeki tehlike kuraklık değil, fiyat kaynaklı' diye konuştu.

Suriye ' deki iç savaş ihracatı olumsuz etkiledi

Adana ve yöresinde üretilen narenciyenin bir bölümünün Ortadoğu ülkelerine ihraç edildiğini, Suriye ' deki iç savaş nedeniyle ihracatın olumsuz etkilendiğini aktaran Girmen, şöyle konuştu:

'Komşumuz Suriye ' deki iç savaş, narenciye ihracatını da etkiledi. Suriye, Ortadoğu ülkelerine yaptığımız ihracatta geçiş güzergahıydı. Şimdi ihracat Irak üzerinden yapılmaya çalışılıyor. Rusya ' nın bir dönem alımı durdurması da fiyatları olumsuz etkileyen sebeplerden biri. Rakip ülkelerin fiyatları aşağı çekmesi de narenciye piyasasını etkiledi. Geldiğimiz nokta bize, Avrupa ' nın tercih edeceği yeni çeşitlerin üretilmesi, eski çeşitlerden yavaş yavaş vazgeçilmesi gerektiğini gösteriyor. Narenciye üreticileri de son derece bilinçli hareket ederek yeni narenciye bahçelerinde büyük oranda yeni çeşit yetiştiriyor.'
 

Benzer Konular