ne coronaymış

Bizim ürünleri hasat etmek nasip olursa nasıl bir piyasa oluşacak tahmin edemiyorum. Bu şartlarda 2021 sezonunda ek8m oranları nasıl şekillenir düşünmek bile istemiyorum. Borcunu ödeyemeyen çiftçi nasıl ayakta kalacak da üretime yönelecek? Allah bu milleti fırsatçıların eline düşürmesin inşallah ama bir kolonya 25 TL ise şu an iş temelli ciddiye binince neler olur neler

3 bin değil 300 bin ceza uygulasan yine cıkar yine cıkar
Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye genelinde 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklanmıştı. Konya il Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, kent genelinde yasağa uymayan 5 vatandaşa kişi başı 3 bin 150 TL para cezası uygulandığını açıkladı. Kahramanmaraş’ta da sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşa 392 lira cezai işlem uygulandı.

20200322_191254.jpg

Bizim burdada büyük fabrikalar durma noktasına geldi
1000 calışanı olan porlant porselen bugün itibari ile üretimi tamamen durdurdu
Diger yandan cp pilic 600 700 calısanı olan 3 vardiyeden tek vardiyeye ve hergun 15 20 kisı cıkartiyor bugun yarın üretim durabilir bi buyuk fabrikada demisaş oda 700 800 calısan var ve üretim bugün yarın durcak gibi çunku uretilen malları koycak yer kalmamış diger kücük fabrikaları saymadım
Ne çok fabrika varmış Cemal hepsini anlarımda tavukçu nıye durmuş onu anlamadım millet marketleri yağmalayacak bizim burda Bı modalıfe var oda artı mesai yapıyor

Erbilde türkmenler var, onlara yapmıştır belki , ama biz görmedik maske orası belli önce bize vereydi eyiyydi.

Fuat ustam önce kendi ülkeni bi düşün. Hastanede çalışan yakının varsa bir sor ne halde olduklarını. Ne maske ne gerekli malzemeler hiçbir yardım/önlem yok sağlık çalışanlarına dahi, bizi geçtim artık. Ben kendi paramla alırımda o çalışanlar napsın.

• Beğen
Tepkiler: ürgüplü ve Bave
Fuat ustam önce kendi ülkeni bi düşün. Hastanede çalışan yakının varsa bir sor ne halde olduklarını. Ne maske ne gerekli malzemeler hiçbir yardım/önlem yok sağlık çalışanlarına dahi, bizi geçtim artık. Ben kendi paramla alırımda o çalışanlar napsın.
Bu sabah iyi tarafımdan kalktım ağa[emoji4], deveye sormuşlar boynun neden eğri, nerem doğru ki demiş, bizimkide o misal.

Beni gece gece güldürdün ya seninde gülümsemen eksik olmasın kardeşim
gözün gördüğünü,dile getirmeyecek kadar yobaz olmayacağım söz :)
Fabrikaya giderken diken üzerinde gidiyoruz fabrika servisleri 2katina çıkardı tek oturuyoruz aralar boş yemekhanede aynı altıgen masalara 3er kişi ise girişlerde ateş ölçülüyor heryerde dezenfekte olsada işimiz bozuk dursun diye bakıyoruz Allah yardımcımız olsun millette borç dolu nasıl öder işsizlik sigortasında 130milyar yedek akçe 47milyar varlık fonu vs TOKİ nekadar olduğu belli değil hazine tıngır tingir merkez bankasının karını peain aldılar yılbaşından önce millet aç olur bu paralar Afrika sudan gibi yerlere yandaşlara peşkeş çekildi köprü otoyol Marmaray ödeniyor 5gurup ülkeyi somursomuruyor halka açlıktan ölmek düşüyor
dikkat edin,
zaten,kalabalık yerlerde sıkıntı,
Allah yardımcınız olsun.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
3 bin değil 300 bin ceza uygulasan yine cıkar yine cıkar
Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye genelinde 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklanmıştı. Konya il Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, kent genelinde yasağa uymayan 5 vatandaşa kişi başı 3 bin 150 TL para cezası uygulandığını açıkladı. Kahramanmaraş’ta da sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşa 392 lira cezai işlem uygulandı.

Ekli dosyayı görüntüle 46226
Klasik yurdum insanı ışte sokağa çıkma diyorlar yine çıkıyor millete ve kendisine risk. Yabancı ülkelerde insanlar daha bilgili sokağa çıkmıyorlar, bu gidişle korona uzun zaman sürer ve ölü sayisı daha da artar veya en son devlet sokağa çıkma yasağı ilan eder baş edemezse insanlarla

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Son Dakika...!!!

Bayburt'ta Umre’den dönen Camii İmamı, karantinadan kaçıp Camii’de Namaz kıldırıyor, yemekli mevlüt düzenliyor, yetmiyor sonra da tüm çarşıyı dolaşıp helallik istiyor!...

Şimdi kendisi hastanede, virüs testi pozitif!...

Ben de söz bitti artık...
Karantinadan kaçıp peşine cemaat edinmek istemiş , çok görmeyin, cehalet en büyük beladır, corono oldum helalleşelim kim bilir kaç kişiye bulaştırdı.

Son Dakika...!!!

Bayburt'ta Umre’den dönen Camii İmamı, karantinadan kaçıp Camii’de Namaz kıldırıyor, yemekli mevlüt düzenliyor, yetmiyor sonra da tüm çarşıyı dolaşıp helallik istiyor!...

sanki umreye gidip gelince dünyayı kurtardıya bu millet akıllanmaz tadına bakmayınca.

Son Dakika...!!!

Bazı ülkelerde yaşlıları tedavi etmedikleri gibi Allah'tan korkmayacan öyle bırakacan böylesini

Son Dakika...!!!

kaynağı paylaşır mısınız? bunu sosyal medyada okudum ama kaynak bulamadım. bu aralar sosyal medyada dini değerlere saldırı var, açıkçası buna destek olarak uydurulan olay olabilir.

sanki umreye gidip gelince dünyayı kurtardıya bu millet akıllanmaz tadına bakmayınca.

"umreye gidip gelince dünyayı kurtardı ya" nasıl bir laftır! insanların inançlarını, ibadetlerini küçümseme hakkını size kim veriyor? siz inanmayabilirsiniz ama inananlara saygı göstermek zorundasınız. karantiya girmemesini, önlem almamasını eleştirebilirsiniz ama inancını eleştirmek kimsenin haddi değildir. kimi umreye gider, kimi ineğe tapar, kimi ağlama duvarına gider.

korona bir virüs. kendisi cansız, canlı bir hücreye girerse, oradaki maddeleri kullanarak çoğalır ve hastalığa sebep olur. bu korona virüsü zatürreye sebep olmakta, bazı hastaların ölmesine sebep olmakta.

nefesle, öksürükle, havaya karışmakta, bir kişi korona virüsü kapmışsa, öksürdüğünde, ya da yakınında bulunan bir kişiye, soluk alıp-verme ile, virüsü kolayca bulaştırır. ayrıca temasla, bulaşmaktadır. ağız ve burun sıvıları ellenir ve bazı yüzeylere yüzeylere bulaştırılırsa. bu yüzeyleri, başkaları elllerse, trende, otobüste, takside vs ve ağızlarına, burunlarına, gözlerine bulaştırırsa, bu kişiler bu virusu kapmış olur.

sadece yaşlılara değil, herkese bulaşır. özellikle büyük şehirlerde, insanların yakın temesta oldukları yerlerde.. metroda, raylı taşımacılıkta, trende, otobüste, uçakta, işyerlerinde, hatta kalabalık kahvelerde, lokantalarda,sokaklarda, parklarda vs.

özellikle, büyük şehirler büyük tehlike altındadır. istanbul, izmir, ankara, mersin-adana, antalya vs.

nasıl önlenir.

malesef birçok ülkede harekete geçmekte, geç kalınmıştır. virüs yayılmasını önleme faaliyetlerinde geç kalındığında, ağır bedel ödenir.

bu iş vatandaşların tercihine bırakmadan, bilinen tedbirler (karantina, temizlik, hijyen) hemen alınmalı ve uygulanmalıdır.

şimdiye kadar alınan tedbirler, yeterli olmayabilir. hastalananların sayısı, ölenlerin sayısı hızla artacak gibi görünmektedir. bunun tersinin çıkması çok sevindirici olur.

hastalık, bazı ülkelerde hızla yayılmaktadır.

ilave tedbirler gecikmeden alınmalıdır.

nedir bu ilave tedbirler?
gerekli süre 3-5 hafta veya daha uzun olabilir

her türlü kaygı bir tarafa bırakılmalı, bu tedbirler gerekirse zorla, mecburi olarak uygulanmalıdır.

1.sınırlar kapatılmalı? yurt dışından geliş gidişler durdurulmalı ve yasaklanmalı.

2.şehirler arasında insan ulaşımı ve taşımacılık bir süre durdurulmalıdır. otobüs, tren, uçak, araba vs.

3.şehir içinde her türlü ulaşım, insan hareketi durdurulmalı

4.alınan tedbirlere ek olarak, bir süre, akraba, arkadaş ziyaretleri yapılmamalıdır. yasaklanmalıdır. görüşmeler internet kullanılarak ve telofonla yapılmalıdır.

5.bütün özel, kamu işyerleri acilen kapatılmalı. bakanlıklarda ve bağlı kuruluşlarda asgari sayıda görevli memur kalmalı
bu yerlerde bulaşma önlenmeli, çalışanların hayatı tehlikeye atılmamalıdır. üretim bir süre durdurulmalıdır. insanlar kolay yetişmez. unutulmamalı.

6.hasta(lanan)lar evlerde muayene edilmeli ve resmi araçlarla (ambulans vs) hastanelerde, toplanmalı, ayrılmalı, tedavi edilmeli. hızlı test, teşhis, tedavi önemli.

7.tarım ve hayvancılık alanında üretmeye devam edilmelidir, bu faaliyetlere yardımcı olunmalıdır. kırsal kesimde hastalık yayılmasının çok yavaş olması beklenir.

8.şehirler arasında, yiyecek, içecek taşınması ve dağıtılması, planlanmalı ve yapılmalıdır. hastalığın yenilmesinde doğru beslenme çok önemli.

9.hastalık çıkma-görülme hızı, hastalık seyri izlenmeli, halk bilgilendirilmelidir. hastalık görülmesi durduğunda, kontrollü olarak bu tedbirler azaltılmalıdır.

10.salgının ilk ortaya çıktığı Çinde, nasıl başarı elde edildiyse, biz de başarmak ve bütün dünyada salgına sebep olan bu virüsün yayılmasını durdurmak mecburiyetindeyiz.

bu işte, topyekün mücadele etmek şarttır.
bütün yurttaşların bu mücadeleye katılması, başarı için şarttır.

yöneticilere, güvenlik güçlerine her türlü kolaylık gösterilmelidir.

yöneticilerin bu işi doğru-etkili yönetmesi, bilim adamlarının doğru önerileri ile, sağlık teşkilatının fedakar çalışması ile olur.

bu mücadelede televizyonların, abartma-korkutma yerine, doğru haber-bilgilendirme yapması önemlidir.

unutulmasın,

bu savaşta, bütün ülkelerin, bu işin üstesinden gelmesi, bu büyük tehlikenin atlatılması için, şarttır.

bir ülkedeki başarısızlık diğerleri için tehlikeyi devam ettirir.

bu mücadelede, ülkelerin birbirlerine yardımcı olmaları hayatidir.

Son düzenleme: