ne coronaymış

Corona virüs Istanbul dan gelen bir kişi nedeniyle Uzunköprü de ilk olarak görülmüş.
Detayları haberde olmakla birlikte 15 kişi gözetim altına alınmış.

istanbulda ya da öteki büyük şehirlerde korona virüsü, muhtemelen hızla yayılmakta.
hindistan, korona virüsü ile mücadele için, 3 hafta sokağa çıkma yasağı koydu.

istanbulda benzer bir tedbir uygulansaydı,
muhtemelen bu kişi, ve varsa öteki benzer durumdaki kişiler, evinde hastalanıp sağlık ekibini çağıracaktı,
sağlık ekibi de, gerekli, tedbiri alıp, bu kişiyi ay da kişileri hastaneye götürecekti, ya da evlerinde karantinaya alacaktı.
böylece, bu 15 kişiye (akrabalarına ve sağlık personeline) korona virüsü bulaşmamış olacaktı.

soru şu:
ülkemizde, korona virüsüne karşı, yeterli, koruma tedbiri ya da önleme tedbiri alındı mı?
başka ifadeyle, alınan tedbirler yeterli mi?
alınmadı diyorsanız, ne zaman alınır?
sorumluluk kimde? ya da kimlerde?

65 ve daha yaşlı insanların evde tutulması,
insanların evlerinde kalması önerileri, tavsiyeleri
okulların kapatılması,
alışveriş merkezlerinin kapatılması,
kahve, lokanta vb yerlerin kapatılması
korona virüsüne karşı alınan bu tedbirler, bu virüsün yayılmasını durdurur mu?

belediyelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, özel sektör iş yerlerinin (fabrikalar, atölyeler vs) de, 2-3 hafta, kapatılması,
gerekir mi?

ya da, hindistan ın, ve birçok başka ülkenin yaptığı gibi, şehirlerde, en az 3 hafta süreli, sokağa çıkmanın yasaklanması,
şart mıdır?

istanbulda, izmirde, ankarada, antalyada, vanda, her birinde, 10 000 kişiye korona testi (tarama) yapılsa, kaç kişi korona virüslü çıkar?

mevcut durum nedir?
başka ülkelerden gelen, karantinada tutulan kişilerde, korona testi yapılmakta mıdır?

başka ülkelerde ve ülkemizde alınan ekonomik-mali tedbirler, virüsün yayılmasını önlemede, ne derecede etkili olur?
ekonominin canlı tutulması, muhtaçların ihtiyaçlarının karşılanması.

bahar-yaz aylarının yaklaşması (güneşli-sıcak günler), bu virüsün yayılmasını, insandan insana bulaşmasını durdurur mu?

ne yapmalı?

başta vatandaşlar olmak üzere, üniversitelerin, bilim adamlarının ve sağlık personelinin, korona tedbirleri konusunda,
etkili tedbirler alınmasında, yöneticilere yardımcı olması beklenir.

italyanların söylediği gibi, geç kaldık, geç kaldık, geç kaldık, demeyiz inşallah.

Bizim köy değil ancak hangi köy ve mahelle olduğunu ögrenemedim maalesef
İnşallah fazla kişiyle temasta bulunmamistir
Screenshot_20200325-213733.jpg

Eğerki sizn dediğiniz gibi bu hızda yayılıyor vede ortalıkta taşıyıcıçok ise geçmiş ola , sayı katlanarak artar, bi 15 günsokağa çıkılmasa baya bi önüne geçilir ama bu şeki zor gibi duruyor, süre ve vaka sayısı artıcak kontrol altınaalmak zorlaşıyor dikkat ederseniz hergün 300 kişi ekleniyor

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Eğerki sizn dediğiniz gibi bu hızda yayılıyor vede ortalıkta taşıyıcıçok ise geçmiş ola , sayı katlanarak artar, bi 15 günsokağa çıkılmasa baya bi önüne geçilir ama bu şeki zor gibi duruyor, süre ve vaka sayısı artıcak kontrol altınaalmak zorlaşıyor dikkat ederseniz hergün 300 kişi ekleniyor
Her gün 300 kişi bu 300 un temasta bulundukları vs vs bu şekilde artarak gidiyor bizde daha sıkı polis vs muhtar dan izin belgesi olmadan gidip gelmek yasak şuan vaka sayısı 3 ölü 240 hasta var en azından Türkiye de böyle bişey yapabilirdi dağılmasını önlemek için İnşallah daha fazla artış olmaz

Bende onu soracaktım bulgarda durum ne diye, çalışan insanlar ne yapsın , herkes kendi o halini yapsın , 65 yaş çıkmasın deniyor, zaten yaşlılar korkudan çıkamıyor, esas taşıyıcılar yolda geziyor, bilemiyorum büyükşehir kalabalıklar tehlikede

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Bende onu soracaktım bulgarda durum ne diye, çalışan insanlar ne yapsın , herkes kendi o halini yapsın , 65 yaş çıkmasın deniyor, zaten yaşlılar korkudan çıkamıyor, esas taşıyıcılar yolda geziyor, bilemiyorum büyükşehir kalabalıklar tehlikede
Dostum burda durum market eczane banka benzin istasyonu ekmek fırını dışında heryer kapalı her yolda polis izin kağıdı olmadan geçmek yasak kahve restoran cafe hiçbiri çalışmıyor

Dostum burda durum market eczane banka benzin istasyonu ekmek fırını dışında heryer kapalı her yolda polis izin kağıdı olmadan geçmek yasak kahve restoran cafe hiçbiri çalışmıyor
Çini tebrik etmek gerek, ateşi nasılda söndürdü, gerçi bi mikrop daha çıkmış fakat o hayvandan geçiyomuş , bizdeki vaka sayısı ne zaman iniş yönüne girerse o zaman rahatlarız, bu gidişle iniş trendi zor gibi ,

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Çok farklı bir süreç başladı esnaf vb ne yapacak anlamış değilim gündelik işçiler ne yapacak ben bu hafta biter zannediyordum yaz gelıyor otelciler vb ne yapacak şu an habertürk te özel hastane başkanı conta yakmış durumda adam batarız dıyor

Bizde ağırlıklı toki işleri yapıyoruz şantiye ler durdurulmadı her ilden adamlar var bizde ekiplerimizi geri çektik. Adamlar hergün arayıp ekip yollayın diyor daire teslimatı yapılıyor.
Ne yapacağımızı şaşırdık ekibi yollasak Bi dert yollamasak Bi dert devletin el atması lazım.
Fabrikalar şantiye ler kapatılsa bu sefer ekonomide çökme olacak. Zaten Tekstil ler kapattı ihracat yapamıyorlar diye
Hakkımızda hayırlısı olur inşAllah.

Hayır bildikleriniz de şer, şer bildikleriniz de hayır vardır bilemezsiniz!

Her şeyde vardır Bi hayır diyerek tedbirimizi almakta fayda var

Bizde ağırlıklı toki işleri yapıyoruz şantiye ler durdurulmadı her ilden adamlar var bizde ekiplerimizi geri çektik. Adamlar hergün arayıp ekip yollayın diyor daire teslimatı yapılıyor.
Ne yapacağımızı şaşırdık ekibi yollasak Bi dert yollamasak Bi dert devletin el atması lazım.
Fabrikalar şantiye ler kapatılsa bu sefer ekonomide çökme olacak. Zaten Tekstil ler kapattı ihracat yapamıyorlar diye
Hakkımızda hayırlısı olur inşAllah.

Hayır bildikleriniz de şer, şer bildikleriniz de hayır vardır bilemezsiniz!

Her şeyde vardır Bi hayır diyerek tedbirimizi almakta fayda var
Duydum Malatya hekimhanlı bir arkadaşın kardeşinin çalıştığı buyuk bir dokuma da kapanmış