Organomineral Gübre Kullanacağız Nasıldır Kullanan Varmı?

bu yıl ekeceğimiz 800 dekar buğday için taban gübresi organomineral gübre kullanacağız organomineral gübre nedir derseniz kimyasal gübre gibi azot fosfor vs. oranları olan ama dolgu maddesi kimyasallardan farklı olarak kireç taşı dolomit vs. değilde leonardit, hümik asit vb organik maddelerle kaplanır toprağınıza organik madde aşılar daha bir düzine faydası var ama çevremizde kullanan olmadığı için sormak istedim bilgisi olan deneyen varsa çok iyi olur benim için başka kullanmayı düşünenler varsada referans olur şimdiden teşekkürler :)

Ynt: Organomineral Gübre Kullanacağız Nasıldır Kullanan Varmı?

zac link=topic=76660.msg905701#msg905701 date=1405457799' Alıntı:
evet mantıklı ama şu aşamada bizim için çok maliyetli hem nakliye hem hammadde parası bakımından onu gelecek yıl ancak yapabiliriz bu yılda extra bi harcama yapmadan organik tarıma ufak bi giriş yapmayı düşünüyoruz

Organomineral gübreler toprağı kısmen homojenleştirir ve içindeki yüksek çözünürlükteki potasyum sebebiyle hastalıklara karşı direnç kazandırır.%2 lik de çinko katkısı vardır.Biraz da amino asit.Kilosu 2-2.5 lira arasındadır.Humik asit-fulvik diye çiftçiye kakaladıkları şeyin görevini çiftlik gübresi misliyle yapıyor. anlş-*s

• Beğen
Tepkiler: Süller14

muyendiz link=topic=76660.msg905749#msg905749 date=1405497409' Alıntı:
Organomineral gübreler toprağı kısmen homojenleştirir ve içindeki yüksek çözünürlükteki potasyum sebebiyle hastalıklara karşı direnç kazandırır.%2 lik de çinko katkısı vardır.Biraz da amino asit.Kilosu 2-2.5 lira arasındadır.Humik asit-fulvik diye çiftçiye kakaladıkları şeyin görevini çiftlik gübresi misliyle yapıyor. anlş-*s
Bir şey sormak istiyorum, Humik fulvik asit diye kakaladıkları şey demişsiniz, Buradaki kakalama sözü sahte ha ve fa mı yoksa hepsi için mi? Ayrıca çiftlik gübresi misli ile nasıl yapıyor doğrusu merak ettim?

İsmail Pelit link=topic=76660.msg906281#msg906281 date=1405778217' Alıntı:
ne kadar faydası olur dekara 20 tl gibi bir maliyeti oluyor leonardit asıllı hümik asitin bunu karşılarmı?
İsmail Pelit link=topic=76660.msg906281#msg906281 date=1405778217' Alıntı:
ne kadar faydası olur dekara 20 tl gibi bir maliyeti oluyor leonardit asıllı hümik asitin bunu karşılarmı?
potasyum humate ın 25 kg fiyatı 250 TL dekara 350 gram uygulaman yeterli olur içeriğide %60 organik madde %60 hümik ve fulvik asit %8 de potasyum içeriyor senin atcağın leonardit bunun hammaddesi onun çözünmesi toprakta uzun sürer bu bitkiler tarafından kolay alınır dozajı fazla kullanmanda bir sakınca yok kimyasal gübre gibi bitkilerde yakma yapmaz ve toprağında kaybolmayan bir toprak düzenleyicisidir.

herkes bilerek bilmeyerek yorumlar yapıyor ama işin özü şu 2 yıldır kullanan biri olarak söylüyorum ben hexaferm süper 8-21 kullanıyorum bu yıl timac ve entec ile kullanıp onlara göre daha iyi sonuç aldım fiyatı da öyle 2 2.5 değil tonunu 1100 tl den aldım .bu yılki buğday verim ortalaması 838 kg dır.max verim 930 kg dır.(1000 m2 den) bir de scam firmasının organomineral gübresi var onu deneyeceğim fakat çok pahalı 2750 tl tonu onun dışında hexaferm mükemmel .

EMINELCIN link=topic=76660.msg906872#msg906872 date=1405973805' Alıntı:
herkes bilerek bilmeyerek yorumlar yapıyor ama işin özü şu 2 yıldır kullanan biri olarak söylüyorum ben hexaferm süper 8-21 kullanıyorum bu yıl timac ve entec ile kullanıp onlara göre daha iyi sonuç aldım fiyatı da öyle 2 2.5 değil tonunu 1100 tl den aldım .bu yılki buğday verim ortalaması 838 kg dır.max verim 930 kg dır.(1000 m2 den) bir de scam firmasının organomineral gübresi var onu deneyeceğim fakat çok pahalı 2750 tl tonu onun dışında hexaferm mükemmel .
Hexafermi geçen babama biride söylemiş kullan diye siz dönüme kaç kg kullandınız.

EMINELCIN link=topic=76660.msg906872#msg906872 date=1405973805' Alıntı:

Timac ' ın hangi gübrelerini ne şekilde kullandın mümkünse yazar mısın? Hatta tüm gübreleme programını yazarsan sanırım daha verimli olur hepimiz açısından

Güzel yorumlar olmuş herkese teşekkürler bende bugün 2 firmadan fiyat aldım ünaldı gübre 10-25-0 olana 1600tl erke gübre 12-22-0+12so3 olana 1250 dedi peşin para bu fiyatlar fazla yarn bide hexaferm ile görüşeyim bakalım tanu 1100 tlyi geçtikce masraflı demektir çünkü kimyasal gübreye göre daha fazla kullanılıyor kg olarak

ben edirneden bereket gübreden aldım.timac 10-20 ile buğdayda entec 25-15 ile arpada denedim.kardeşlenme timac a göre fazla oldu.kök yapısı da aynı şekilde.entec kullanılan arpa tamamen yattı.hexaferm kısmen yattı.unaldı da kullandım ayçiçeğinde sonuç alamadım.erke yi bilmiyorum.üst gübreleme 2 sefer de 30 kg üre ve başakta 13 kg 34,4 lük nitrat.ama bence asıl fark yaprak uygulamalarında çıktı .buğdayda en iyi verimi aldığım yer %80 yatıktı aynı zamanda.

EMINELCIN link=topic=76660.msg907084#msg907084 date=1406061947' Alıntı:
ben edirneden bereket gübreden aldım.timac 10-20 ile buğdayda entec 25-15 ile arpada denedim.kardeşlenme timac a göre fazla oldu.kök yapısı da aynı şekilde.entec kullanılan arpa tamamen yattı.hexaferm kısmen yattı.unaldı da kullandım ayçiçeğinde sonuç alamadım.erke yi bilmiyorum.üst gübreleme 2 sefer de 30 kg üre ve başakta 13 kg 34,4 lük nitrat.ama bence asıl fark yaprak uygulamalarında çıktı .buğdayda en iyi verimi aldığım yer %80 yatıktı aynı zamanda.
bu kullandığınız gübrelerin bize referans oluşturması açısından fiyatlarını yazarmısınız?

hexaferm süper 8-21:1100 timac 10-20: 1400 entec 25-15 1360 unaldı 2000 ben bunları deneyerek sonuçlara ulaştım bu yıl da biraz compo 24-10 ve scam 12-24,5 denemeyi düşünüyorum.hexafermden çok memnun kaldım.25 kg tabana kullandım diğerleri de öyleydi doz olarak