Pancar damlama

Slm ikinci el atmış dönümlük bi damlama sulama sistemi aldım 4 lük sistem herşey dahil bu 80 dönüm yerim var 30 da denemeyi düşünüyom tecrübesi olan arkadaşlardan yardım ve fikir beyan etmelerini bekliyom

Ynt: Pancar damlama

damlama sulama tüm bitkiler için en verimli en az suyla en yuksek verım elde edılen bır yontem. Pancara kesınlıkle cok ıyı olacaktır bıtkı gelısmeyı hıc durdurmadan sürdürüyor dolayısıyla gelısımı ıyı olur. BUrda dıkkat etmenız gereken pancarın çapa ve bakımındakı hortumların zarar gormemesı onun dısında sulama mıktarı hakkında pancar koorparatıflerınden bılgı alabılırsınız.

Kırşehir 80 dönüm pancarım var 30 dönümünü yapacam bu sene tutarsa seneye 100 dönüme çıkaracam suyum az bu tarlada 15 20 ton arası saatte ne kadar sular sızce biseferde

Damlama sulamada dönüme 1 ton su verilir. Sulama bilgisayar destekli olursa o zaman 300 kg kadar düşülebilir.
Damlama sulama ideal bir sulama sistemidir. Gübreyi de gübre tankından vereceğinden gübrede; asgari tüketimden azami verim elde edilecektir.
Sulama doğrudan hedef bitkiye yapılacağından yabancı otların gelişimi önemli ölçüde azalacaktır.
Uzun zamandır bahcede damlama sulama uguluyorum. Vanayı açıp bırakıyorsun. Hepsi bu.
Bu yıl malç uygulamaya da başladım bakalım sonuç nasıl olacak?
Pancarda malç ve damlama sulama uygulandığını bir düşünsenize, ne kadar mükemmel olur diye düşünüyorum ?

bendeki damlatıcılar jain 1.6 litre yazıyo saatte pancarda 90 cm bi hat konuya ben bu litre hesabını pek anlamıyom senin dedigine göre eger 1 tonsan 20 ton suyum var 20 dönümmü çıkaracak acaba

damlama borularındaki her damlama memesi saatte yaklaşık 2 litre su damlatır damlama borularındaki meme aralıkları kaç santim bilmiyorum ama pancar için 25 santimlik yeterlidir bu hesapla her bir metre ,çin 8 litre suya ihtiyacın var demektir yani yüz metrelik her hat için 800 litre yapar bir dönüme 100 er metrelik 12 hat yaparsan saatte 9600 litre suya ihtiyacın olur senin suyunla ancak her seferde 2 dönüm yer sulayabilirsin .

kulup uyeleri daha damlamayı döşemeden vaz gececem bugun paancar koparatifine gittim mühendis bi dönem bi hevesle bi kaç tarlada uyguladıklarını ama istenilen sonuçları alamadıklarını söyledi tekrar yagmurlamaya dönmüşler artık tavsiye etmiyoz diyolar pancarda damlama uygulayan kimse yokmu acilen fikir ve bilgi bekliyorum

3 4 dönümlük bir tarlaya bu cumartesi bizde döşedik ilk defa. 700 lira faln tuttu masrafı. delikler 5cm fasulyede kullanacagız. iyi olacagını tahmin ediyorm. :) bizim depo 18ton fln su alıyor havuz gibi altta deliğe bagladık suyu basıyor. :) sadece 5er li açtık 5 boruya basıyor. 30 boru var. basarmı blmem tabi motorsuz. :) sizinki motorludur zaten :)