Pancar mı?Çerezlik kabak mı?

Abiler hangisinin kazancı daha iyi.Normalde hep arpa bugday ekeriz.İlk defa 50 dönüm tarlaya denemek için ekecegiz.İşin ehli olunca da yavaş yavaş ekim alanını artıracagız.(pancar kotası nasıl oluyo hiç bilmiyorum.Kotamız olmadıgı için pancarı fabrika almaz mı?)
images%20(1).jpeg
images.jpeg

Yer neresiydi?
Benim birader ekiyor ikisinide, şuan ikisininde avantaji, dejavantajlari var. Pancar parasıni ,ekiminden 1 sene sonra alıyon. Kabak piyasaya gidiyor, dolandirilmazsan peşin satiyon, tamda tohum, gubre ,mazot sezonuna nakit sagliyor.
Kabak biraz nazli, su ve hastalikla tam vaktinde mucadele istiyor,yoksa verim yapmiyor.
Pancar nisbeten direncli, su ister, söküm nakliye sorun olabilir, kota işi şöyle, bulundugunuz bolgedeki fabrika kota vermez ise bolgeye gelen baska fabrikalarla anlasabilirsiniz, bu sene e skisehir 115 ton kota cikarmisti, 165 te alpulluya gonderdik alpulluyla sozlesme yapmistik.
Karar sizin

• Beğen
Tepkiler: Murat42
Yer neresiydi?
Benim birader ekiyor ikisinide, şuan ikisininde avantaji, dejavantajlari var. Pancar parasıni ,ekiminden 1 sene sonra alıyon. Kabak piyasaya gidiyor, dolandirilmazsan peşin satiyon, tamda tohum, gubre ,mazot sezonuna nakit sagliyor.
Kabak biraz nazli, su ve hastalikla tam vaktinde mucadele istiyor,yoksa verim yapmiyor.
Pancar nisbeten direncli, su ister, söküm nakliye sorun olabilir, kota işi şöyle, bulundugunuz bolgedeki fabrika kota vermez ise bolgeye gelen baska fabrikalarla anlasabilirsiniz, bu sene e skisehir 115 ton kota cikarmisti, 165 te alpulluya gonderdik alpulluyla sozlesme yapmistik.
Karar sizin
Abi kabak sanki daha karli gibi ;

Ton fiyat:piyasa en düşük 25 bin diyorlar ama bilmiyorum ne kadar dogru.
Verim(sulu):Kabak 80 ile 120 kg veriyomuş 100 kg alsak.
Dekar kazanç (masraf dahil):
100×25000=2500 tl dekar kazanç yapar.Hiç ekmedigim için dekar masrafını bilmiyorum.
Pancar ise;
Ton fiyati: 16 polara 336 lira.
Verim:6 ton ile 8 ton arasinda ben 7 ton alsam.
Dekar kazanc(masraf dahil):
7×336=2352 tl kazanç dekar başi masrafını bilmiyorum.
50 dekar tarlada 300,400 ton pancar yerine 4 , 5 ton kabak kaldırmak daha iyi geldi nakliyeside kolay.
Ama evdeki hesap çarsıya uymaz derler.

Abi kabak sanki daha karli gibi ;

Ton fiyat:piyasa en düşük 25 bin diyorlar ama bilmiyorum ne kadar dogru.
Verim(sulu):Kabak 80 ile 120 kg veriyomuş 100 kg alsak.
Dekar kazanç (masraf dahil):
100×25000=2500 tl dekar kazanç yapar.Hiç ekmedigim için dekar masrafını bilmiyorum.
Pancar ise;
Ton fiyati: 16 polara 336 lira.
Verim:6 ton ile 8 ton arasinda ben 7 ton alsam.
Dekar kazanc(masraf dahil):
7×336=2352 tl kazanç dekar başi masrafını bilmiyorum.
50 dekar tarlada 300,400 ton pancar yerine 4 , 5 ton kabak kaldırmak daha iyi geldi nakliyeside kolay.
Ama evdeki hesap çarsıya uymaz derler.
Kabağın ne olacağı belirsiz pancar sözleşmeli verim bellidir ortalama
Masrafı bölgeden bölgeye tarla kirası ve sulama maliyeti değiştirir
Diğer leri 3 aşağı 5 yukarı aynıdır
Ama bir miktar kabakta ekile bilir yanına

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Kabağın ne olacağı belirsiz pancar sözleşmeli verim bellidir ortalama
Masrafı bölgeden bölgeye tarla kirası ve sulama maliyeti değiştirir
Diğer leri 3 aşağı 5 yukarı aynıdır
Ama bir miktar kabakta ekile bilir yanına
Bu sözleşmeli ekim kota mı oluyo abi.Bu kota işini hiç anlamdım. Bize kotayı fabrika mı veriyo yoksa sahıstan mı aliyoruz parayla.Zahmet olmassa anlatsan abi.

Bu sözleşmeli ekim kota mı oluyo abi.Bu kota işini hiç anlamdım. Bize kotayı fabrika mı veriyo yoksa sahıstan mı aliyoruz parayla.Zahmet olmassa anlatsan abi.

Sözleşmeli üretimde sen belirli miktarda bir malı fabrikaya üreteceğini taahhüt edersin.Fabrikada sana o taahhüdünü gerçekleştirmen için tohum gübre gibi konularda finansal destek sağlar.
Türkiyede kimi şeker fabrikalarının kotaları doludur.Bu fabrikalar size yeni yıl için kota veremez.Mevcutta kotası bulunan üreticilerden kota almanız icab eder.
Kimi fabrikalarında kotası dolu değildir.Gidip ben şu kadar ton üretim yapmak istiyorum diye sözleşme yapabilirsiniz.

Sözleşmeli üretimde sen belirli miktarda bir malı fabrikaya üreteceğini taahhüt edersin.Fabrikada sana o taahhüdünü gerçekleştirmen için tohum gübre gibi konularda finansal destek sağlar.
Türkiyede kimi şeker fabrikalarının kotaları doludur.Bu fabrikalar size yeni yıl için kota veremez.Mevcutta kotası bulunan üreticilerden kota almanız icab eder.
Kimi fabrikalarında kotası dolu değildir.Gidip ben şu kadar ton üretim yapmak istiyorum diye sözleşme yapabilirsiniz.
Aynen
Bizim fabrikanın aldığı pancarın yarısı il dışından geliyor
Kotayı köyündeki ortalama verime göre verir %20 yanılma payı verir
Örnek köyde ortalama verim 6 ton 500dekar pancar ektin sana 3000 ton kota verir bu 2500 veya3500 arasından pancar yatırır sın fabrikaya
Bizim Malatya'da kesin kota cezası uygulanmaz mesela
Yatan paradan önce fabrika alacağını keser .Sonra pankobirlik sonra sigorta veya adına icra falan varsa bankalardan falan devletin bütün kurumlarına olan borcunu keser sana kalanı verir .

Aynen
Bizim fabrikanın aldığı pancarın yarısı il dışından geliyor
Kotayı köyündeki ortalama verime göre verir %20 yanılma payı verir
Örnek köyde ortalama verim 6 ton 500dekar pancar ektin sana 3000 ton kota verir bu 2500 veya3500 arasından pancar yatırır sın fabrikaya
Bizim Malatya'da kesin kota cezası uygulanmaz mesela
Yatan paradan önce fabrika alacağını keser .Sonra pankobirlik sonra sigorta veya adına icra falan varsa bankalardan falan devletin bütün kurumlarına olan borcunu keser sana kalanı verir .

Bizde kendin tahmin ediyorsun verimi.Mesela bu yıl bölgede dekara 5 ton kota yazılanda var benim kotam dekara 8.5 tondu.Ağustos ayına kadar değiştirme hakkın var.Yanılma payı %10.

İlk defa pancar ekilen tarlaya 2 sene ard arda pancar ekiliyomuş 4 sene beklemeye gerek yokmuş dogru mu arkadaşlar.

3 yıl önce ekim alanını serbest yaptılar önceden bölgeyi dört e bölüyordu özel münaben yok ise tabi 4 yıl sonra tekrardan aynı yere ekebiliyordun şimdi ekim alanı serbest Tabi yetişirse ek pancar toprağı yorar hiç pancar ekmediisen uğraşma derim çok zahmetli iş pancar

3 yıl önce ekim alanını serbest yaptılar önceden bölgeyi dört e bölüyordu özel münaben yok ise tabi 4 yıl sonra tekrardan aynı yere ekebiliyordun şimdi ekim alanı serbest Tabi yetişirse ek pancar toprağı yorar hiç pancar ekmediisen uğraşma derim çok zahmetli iş pancar
Hiç ekmedim ama Kafaya koduk abi ya pancar ya da kabak ikisinden biri.Ben hangisi daha iyi olur hangisi bizi üzmez acemiyiz sonuçta onu ögrenmeye calısıyorum.

Kabak hiç ekmedim ama çok uzun zamandır pancar ekiyorum pancar konusunda bilmek istediğin konu var ise cevaplayabilirim
1)Abi pancarı sıra arası sıra üstü kac cm ekiyosun
2)Dekara kaç kilo gübre atıyosun ve bu gübreleri hangi aşamalarda atıyosun
3)İlaçlamasıda ne ilaci atiyosun(ot ilacı yaprak gübresi mantar vs.)
4)Kaç defa araçapası çekiyosun
5)İlk suyu ne zaman veriyosun sezonda kaç defa suluyosun
6)Bakıma göre degişirde ortalama verimler kac ton
Bunlar abi ögrenmek istedigim.Sökmekten başka da bi işlem kalmadı heralde

1)Abi pancarı sıra arası sıra üstü kac cm ekiyosun
2)Dekara kaç kilo gübre atıyosun ve bu gübreleri hangi aşamalarda atıyosun
3)İlaçlamasıda ne ilaci atiyosun(ot ilacı yaprak gübresi mantar vs.)
4)Kaç defa araçapası çekiyosun
5)İlk suyu ne zaman veriyosun sezonda kaç defa suluyosun
6)Bakıma göre degişirde ortalama verimler kac ton
Bunlar abi ögrenmek istedigim.Sökmekten başka da bi işlem kalmadı heralde

Dostum burda ben kendi bakımımı anlattım.Bura sana yardımcı olur.Birtek ekimi yazmamışım.Sıra arası 45 sıra üzeri 17.5 e ektim ben.

• Beğen
Tepkiler: Husam1919