patates çiçekleri salkım domates gibi meyva tuttu. Acaba nedenini bilen var mı?

Arkadaşlar bahçeme ektiğim patateslerin çiçekleri salkım domates gibi meyvasını tuttu. meyvayı kesince içinde incir gibi birsürü çekirdek çıkıyo. patetes çiçeklerinin meyva tutması acaba hastalık mıdır? patatesini toprakta yapması gerekmiyor mu? Bu çiçeklerin meyva tutmasının nedenini bilen varsa, yazarsa sevinirim... bim-*s

Ynt: patates çiçekleri salkım domates gibi meyva tuttu. Acaba nedenini bilen var mı?

Patates de domates gibi solanaceae familyasının bir bitkidir. Patatesin de çiçeklenme sonrasında domates gibi meyve tutması olağan bir durumdur. Patatesin asıl ürünü yumru değil bu meyvedir.

Ynt: patates çiçekleri salkım domates gibi meyva tuttu. Acaba nedenini bilen var mı?

cevabınız için teşekkür ederim. bir tanıdığa bende sordum, normalde o meyvalar daha küçük olur dedi ve bu sene çook yağıştan dolayı çok büyümüş olabileceğini söyledi.

on numara yemegi olur onların desem yalan olur )))))))normaldir verimli olacagına isarettir.genelde cesite göre degismekte ama yinede böyle olanı verimlidir genelde

biraz geç oldu ama patateslerin salkım meyvalarını fotoğraf çekmiştim.
grnt009v.jpg

patatesler cook boylandı böyle salkım halinde meyva tuttu, o sıralar cok yağmur vardı . Sonraları pek yağmadı ve bende sulayamadım. Sonuç olarak 10 kök patatesten büyük yağ tenekesi kadar mahsül aldım çoğuda ufaktı.

bu da başka bir salkımın fotoğrafı;
grnt007l.jpg