piyasalar beni yeni traktörden mahrum etti.

Merhaba. 300 dekar yer çalışıyorum tek ceker 25 yasinda traktor ile. çok tarla aldim, sehirde ev aldim , hep traktör hayalimi öteledim. ekipmanlar traktorden de eski 40 senelik. 2 senedir traktor almaya niyetleniyorum ama her gecen gun bi önceki imkani kaybettim. traktor yoktu bayilerde istedim ki her bayiden alabilecegim 2-3 model traktor bayide yanyana iken icine binip görüpte alayim. anladim ki bu istediğim imkansiz ve hergecen gun fiyatlar artiyor 400 bin tl ye en guzel motorlar alınabiliyorken, mecbur artik zamli 1-1.5 milyon arasi motor alicaz. gittim turk traktor yani cnh bayilerine. hepsi liste fiyatindan 250 bin tl fazla istedi. ve cnh internet liste fiyatlari guncel olmasina rahmen, fiyatlarin guncel olmadigini ve guncel fiyatlarin bir tek bayilerde oldugunu iddia ettiler. ustelik traktorde ellerinde yok. baska illerdeki turk traktor bayilerinide aradim ve bana dedikleri malesef durum bizde de ayni. sonra erkuntta yöneldim. onda liste fiyatindan satislar ama 2 ay dan once gelmez traktor dediler. yine erkuntta bana uygun almak istedigim traktorleri resimlerinden gösterip bana anlattilar. hathat ve tumosan da daha mal var ellerinde ama kalite olarak dusuk geliyorlar. mesela tumosanin 2 senede boyalari gidiyor ve aktarim organları bizim sert topragimiza dayanmıyor, surekli 2 3 senede bölünüyor burda. hathat ise motoru iyi olsada motor haricindeki parcalari cok dusuk geldi, kelepceleri mesela. turk traktörün fiyat politikasından dolayi deutuz 5110 5115 erkunt luks 100 105 110 beygir dusunmeye basladim. deutuz turk trakrore gore kaliteli olsada parca sikintisi olabilir, erkuntta piyasasi cok iyi degil ve yine hathat gibi birlestirme bir urun.
neydi o eski gunler kahvede oturuken bizi surekli bayiler gelip taciz ederdi ve biz bisey demeden 0 motoru liste fiyatinin altina duser ve elimizdeki mali da daha pahali almak icin kendi kendilerine bizim adimiza pazarlik ederlerdi 😀😃😄 gelecek mi simdi yine o eski günler bilmem... Şimdi bayilere gidiyoruz adam kalorifer basinda oturuken, camdan bizim kendi ayaklarimizla iceri girmemizi seyrediyor.
ne yapayim bilmiyorum, param ile traktorde alamiyoruz, değer de görmüyoruz artik.

Son düzenleme:
1 hafta önce sakaryada bikac tanıdik bayi galeri gezdik hoşgeldin diyen olmadı
Ilanda 1.280 yazan traktora 1.300 istedi ilani gosterdim simdi güncelliycem dedi ilan halen eski fiyattta
benim en cok gücüme giden yillarca ulkemizde traktör, otomobil tofaş- fiat- ford-alfa romeo , arçelik, beko, grundig, yapıkredi, tat, opet, aygaz gibi ürünlerini satin aldigimiz koç gibi dev bir firma, yilda 40.000 traktor uretiyorken, biz tuketicileri bayilerine karşı hiç korumuyor. arti olarak, traktör üretiminin çoğunu da yurt dışına yapip, biz cifcileri mağdur ediyor. defalarca turktraktor e bu durumu anlatmama rahmen, bayilerini arayip boyle birsey var mi diye soruyor ve geri cevap olarak bayimizde bahsettiniz durum yok deyip, bayilerine sahip cikiyor. evimde beyaz esyalarim, arabam ve traktorum de koç firmasına ait iken, 24 saat üretim sarhoşu olan ve bizi ortada birakan @turktraktor e kirildim artik, o yurt disina calissin ordaki cifcilerini mağdur etmesin.

Son düzenleme:
Traktör yorumlarınıza değil başka konuya dikkat çekeyim.
Koç'u Koç yapan ürünleri kadar bayilerine de verdiği önem ve değerdir.Onları ailesinden bir parça gibi görür.Her yörede o yörenin yerli, köklü, tanınmış ailelerini ürünlerine ( Arçelik, NH vb) bayi olarak seçer. Ülkeye birçok konuda örnek olmaya çalışır.Son olarak OPET akaryakıt istasyonları pompalarında hanım personel istihdam etmeye başladı.Suna Kıraç, kitabında iki düğün yaptıklarını, babası Vehbi Koç'un 1500 kişilik ilk düğünde kalabalıktan sıkılması üzerine ''Kızım onlar Türkiye'nin dört tarafından gelen bayilerimiz, onlar ailemizin bir parçası''dediğini yazar.Düğünden sonra arkadaşlarıyla gece kulübüne gidip orada da kendi aralarında eğlence yaptıklarını anlatır.
Yani, bayi Koç için çok önemlidir. Bayilerin ek para istemelerinden haberleri var mıdır, bilmiyorum.

Resimler ve ekler

• IMG_20230130_111333.jpg
    IMG_20230130_111333.jpg
    230.8 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20230130_111323.jpg
    IMG_20230130_111323.jpg
    113.5 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20230130_111551.jpg
    IMG_20230130_111551.jpg
    249.5 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Bırakın yurtdışına çalışsınlar, para kazansınlar daha iyi sanayici olsunlar, her yeri yağ içinde kalan traktör yapmamayı öğrensinler ihracat yapsınlar, sen elindekiyle işini görürsün noolcak, olmadı verirsin ikinci el traktörle değişirsin, zaman kötü işte illa sıfır alacaksın diye şartlanılmazki.

ihracat yapan sanayici birtek onlar değil, geçen gün tekstil sektörü ihracat yapıyomuş, efenim hazine ve maliye bakanlığı ile görüşmüşler, kur düşük kaldı yüzde 30 TL nin değersizleştirilmesini talep etmişler, tabi habere göre böyle, duyacaksın ister inanacaksın ister inanmayacaksın.

Dünyanın pek çok ülkesi ihracat yapıyor, misal İtalyanın yaptığı ihracatı bizim ihracatçılar rüyasında göremez, demezlerki yönetimlere, enflasyon çok yüksek oldu, kullandığımız paranın değerini düşürün, bizde uyanıklar enflasyon çok yüksek oldu geçen yıl yüzde %64 enflasyon oldu, ihracat yaptık o kadar kazanamadık rekabet edemiyoruz, eksiye düşmeden kazanmak için TL yüzde 30 değersizleştirlmeli dolar 25 lira yapılsın isteyebiliyorlar, baskımı dersin ne dersen de.

Yani TL değersizleştirildikçe ihracat yapan kazanabilirmiş, bu durumda TL hep değersizleştirilsin isteğinde bulunacak olan güçlü sanayici lobisi var, peki TL değersizleştirildikçe üretici çiftçi ne yapacak, tüm girdisi TL ile olmayan yani mazotu gübresi traktörü ekipmanı malzemesi kur artınca TL değersizleşince, kısaca dolar artınca kazancıda sıfırlanacak, yani yüzde 30 kazancın varsa direk yüzde 30 kazancın eriyecek yokolacak, hadi bundan nasıl kaçacaksın? traktörünü yenilesen ne olacakki? kazançtan haber ver bana.

Bakın haberin linkini, aşağıya veriyorum, aslında haber ikili kurdan bahsediyor, ama içeriği bir çiftçi olarak beni çok ilgilendiriyor.

.

Son düzenleme:

Bırakın traktör almayı, dolar arttı her şey arttı lastik bile arttı, şimdi çiftçi traktörüne lastik alamıyor, işte haber, Tl sadece dolara karşı değer kaybettirilmiyor, tüm paralar karşısında muazzam değersizleştirildi.

1675069151910.png

Merhaba. 300 dekar yer çalışıyorum tek ceker 25 yasinda traktor ile. çok tarla aldim, sehirde ev aldim , hep traktör hayalimi öteledim. ekipmanlar traktorden de eski 40 senelik. 2 senedir traktor almaya niyetleniyorum ama her gecen gun bi önceki imkani kaybettim. traktor yoktu bayilerde istedim ki her bayiden alabilecegim 2-3 model traktor bayide yanyana iken icine binip görüpte alayim. anladim ki bu istediğim imkansiz ve hergecen gun fiyatlar artiyor 400 bin tl ye en guzel motorlar alınabiliyorken, mecbur artik zamli 1-1.5 milyon arasi motor alicaz. gittim turk traktor yani cnh bayilerine. hepsi liste fiyatindan 250 bin tl fazla istedi. ve cnh internet liste fiyatlari guncel olmasina rahmen, fiyatlarin guncel olmadigini ve guncel fiyatlarin bir tek bayilerde oldugunu iddia ettiler. ustelik traktorde ellerinde yok. baska illerdeki turk traktor bayilerinide aradim ve bana dedikleri malesef durum bizde de ayni. sonra erkuntta yöneldim. onda liste fiyatindan satislar ama 2 ay dan once gelmez traktor dediler. yine erkuntta bana uygun almak istedigim traktorleri resimlerinden gösterip bana anlattilar. hathat ve tumosan da daha mal var ellerinde ama kalite olarak dusuk geliyorlar. mesela tumosanin 2 senede boyalari gidiyor ve aktarim organları bizim sert topragimiza dayanmıyor, surekli 2 3 senede bölünüyor burda. hathat ise motoru iyi olsada motor haricindeki parcalari cok dusuk geldi, kelepceleri mesela. turk traktörün fiyat politikasından dolayi deutuz 5110 5115 erkunt luks 100 105 110 beygir dusunmeye basladim. deutuz turk trakrore gore kaliteli olsada parca sikintisi olabilir, erkuntta piyasasi cok iyi degil ve yine hathat gibi birlestirme bir urun.
neydi o eski gunler kahvede oturuken bizi surekli bayiler gelip taciz ederdi ve biz bisey demeden 0 motoru liste fiyatinin altina duser ve elimizdeki mali da daha pahali almak icin kendi kendilerine bizim adimiza pazarlik ederlerdi 😀😃😄 gelecek mi simdi yine o eski günler bilmem... Şimdi bayilere gidiyoruz adam kalorifer basinda oturuken, camdan bizim kendi ayaklarimizla iceri girmemizi seyrediyor.
ne yapayim bilmiyorum, param ile traktorde alamiyoruz, değer de görmüyoruz artik.
Siteminizde çok haklısınız ama ön yargıları yıkarak diğer marka traktörlere bakabilirsiniz bizde Türk traktörden başkasına binmez almazdık geçen yıl solis aldım 400 dönüm yer işliyorum traktör mekanik ve sağlam yakıt yönünden de piyasanın en iyisi diyebilirim fiyat olarak da yarı fiyatına servis olarak firma çok önem gösterip takip ediyor parça sıkıntısı da yok sonalika motor (Erkunt, başak bunlarda aynı motor) son fiyat listesinde 90 lık 700 bin cıvarı alınabilir

Siteminizde çok haklısınız ama ön yargıları yıkarak diğer marka traktörlere bakabilirsiniz bizde Türk traktörden başkasına binmez almazdık geçen yıl solis aldım 400 dönüm yer işliyorum traktör mekanik ve sağlam yakıt yönünden de piyasanın en iyisi diyebilirim fiyat olarak da yarı fiyatına servis olarak firma çok önem gösterip takip ediyor parça sıkıntısı da yok sonalika motor (Erkunt, başak bunlarda aynı motor) son fiyat listesinde 90 lık 700 bin cıvarı alınabilir

Hocam bizde 4 sene önce baktık eve 4x4 motor lazım sadece pulluk ve patlatma çekmede kullanılacak motor bakıyorduk Newholland , case 2012 modelleri 90 .000 tl civarındaydı sıfırı 2018 de 140.000 tl falandı
Bizde 2011 Başak aldık 2085 neredeyse 1000 saatte yanlışım olmasın bize 47.000 tl ye gelmişti başak
Çok şükür aynı işleri yapıyor
Normalde bizde MAssey Fergusoncuyuz ama bütçeyi çok zorluyordu tercihimizi o yönde yaptık Çok şükür sorunda olmadı.
Millet artık nasılsa para katıyor üzerine diye durmadan alıyor birde kredi işi olduğu için herkes pahalı demeden alıyor nasılsa piyasada motor yok gelen zamlı geliyor ben satsam da kardayım diye düşünüyor
Naçizane fikrim Başak olur Hatta olur erkunt olur vs vs başka markalar olur değerlendirin derim
illaki fark olur ama har vurup savurmazsanız motor hemen arıza yapmaz

Hocam solis ucuz değil bende kasım ayında traktöre yazıldım solis 75 modeli 750bin dediler sen diyorsunki 90 lık 700 bin mümkün değil hatta şu an piyasada 700 bine alabileceğiniz traktörler max 60-65 hp dir ve 2. el değeri oldukça düşük bana solis mantıklı gelmedi. Ama 2. El 2020 falan bi makina hesaplı denk gelir alınır.

Son düzenleme:
Hocam bizde 4 sene önce baktık eve 4x4 motor lazım sadece pulluk ve patlatma çekmede kullanılacak motor bakıyorduk Newholland , case 2012 modelleri 90 .000 tl civarındaydı sıfırı 2018 de 140.000 tl falandı
Bizde 2011 Başak aldık 2085 neredeyse 1000 saatte yanlışım olmasın bize 47.000 tl ye gelmişti başak
Çok şükür aynı işleri yapıyor
Normalde bizde MAssey Fergusoncuyuz ama bütçeyi çok zorluyordu tercihimizi o yönde yaptık Çok şükür sorunda olmadı.
Millet artık nasılsa para katıyor üzerine diye durmadan alıyor birde kredi işi olduğu için herkes pahalı demeden alıyor nasılsa piyasada motor yok gelen zamlı geliyor ben satsam da kardayım diye düşünüyor
Naçizane fikrim Başak olur Hatta olur erkunt olur vs vs başka markalar olur değerlendirin derim
illaki fark olur ama har vurup savurmazsanız motor hemen arıza yapmaz
bende sizlerin farkli markalardaki tecrübelerinizi de ogrenmek istedim acikcasi. yorumunuz icin cok sagolun. olabilir...

Maalesef traktör fiyatlarındaki artış durmuş değil ancak bence artık 2-3 ay içinde zirveyi buldu/bulacak. Bizde geçen yıl yeni traktör alma girişiminde bulunduk. Hep fiat/new holland grubu kullandığımız için yine onlara yönelmiştik ama fiyatlar çok yüksekti. O gün için Tümosan 8075'i tercih ettik. Önyargılara rağmen yakıt performans olarak çok memnun kaldık. Konfor takıntısı yoksa çok uygun bir model. Henüz ciddi bir arıza da yaşamadık. Lakin gelinen noktada onunda fiyatları 700 civarında maalesef

bende sizlerin farkli markalardaki tecrübelerinizi de ogrenmek istedim acikcasi. yorumunuz icin cok sagolun. olabilir...
tamam çok kullanmıyoruz ama pulluk patlatma goble kültivatörde kullanıyoruz
yanında tek çeker motorumuz oldugu için ara işleri onla yapıyoruz zaten Amaç iş yapmaksa hayli hayli yapıyorsunuz
ama üzerine çok koymuyor bu motorlar çünkü ucuza alıyorsun az koyuyor digeri pahalı alıyorsun çok koyuyor