Pulluk seçimi

Herkese merhaba yeni bir traktör aldım ve bu traktöre pulluk alacağım traktör j.D.5725 95 HP bu traktöre kaçlık pulluk almalıyım bütçem fazla olmadığı için klâsik pulluk almaya düşünüyorum klâsik pulluk bu traktör de kullanılır mı bı kaç kişi kullanılmaz dedi profil pulluk almamı söyledi fakat şu anlık okadar bütçem Yok sizlerinde önerilerinizi almak isterim

Merhaba,
JD 5725 ,
Nominal 62,5 kw, max 67 kw, 318 n.m. tork, %25 tork yedeği ,
1400 rpm max tork , 2400 rpm max güç tepesi,
1600-2400 rpm operatörlük devirleri ,
Kuyruk mili 540 , 2400 rpm , 540E , 1700 rpm , kuyruk mili gücü 75 HP.
Tork eğrisi stabile yakın çok yumuşak yay şeklinde ve 1400-1600 rpm aralığı sabit tork çizgisi var gibi duruyor.
Sabit güç aralığı bulunmuyor.
JD 5R modelde , 550 rpm sabit güç aralığı , tork rezervi %30 ortanca seviyelerde, ataklık iyidir.
JD 5725 minibüs motoru gibi yürüyen, hafif çiftlik içi kullanıma uygun duruyor.
Toprak işlemeye fazla yatkınlığı bulunmaz.
Hidrolik kaldırma kapasitesi 2 ton, debi, 60 lt/dk , 197 bar , direksiyon 25 lt/dk , 135 bar basınçla çalışıyor.
Traktör ağırlığı 4 WD 3330 kg , ek ağırlıklar ve kabinle 3800 kg civarı sanırım.

Pulluk için ,
Mısır yeri gibi ağır toprak yapısına girilecekse veya anızda bozma sürüm için
3 soklu 14" klasik pulluk öneririz.

95 hp denmesi sizi yanıltmasın.
MF 398 , 95 hp, 375 n.m. tork , %30 tork rezervi.
MF 3095 , 95 hp, 400 n.m. tork , %35 tork rezervi,

Traktörü yürüten motorun torku ve tork yedekleridir.
JD 5090R , nominal 66 kw, max 72 kw , 376 n.m. torka sahip ,
5725 sıkışmalarda max tork noktası 1400 rpm devire sinerken,
5090R , 1900 rpm devire sabitlenirse arkasında bir şey yokmuş gibi gidebilir.
Arada kullanım ve sürüş olarak dağlar kadar fark oluşturur.

Yerim büyük değil zaten toplasanız 50 dönüm anca çıkar işim görür diye düşünüyorum bu traktör ama kafama takılan asıl soru çevremdeki kişiler yaylı pulluk almamı söylüyor anlattıkları göre klâsik pulluk taş gelince kırılıyor veya bükülüyormuş ilanlardaki pullukları incelerken profil şase yaysız pulluklar gördüm bunların klâsik pulluklardan farkı nedir bundan alsam işimi görmez mi

Yerim büyük değil zaten toplasanız 50 dönüm anca çıkar işim görür diye düşünüyorum bu traktör ama kafama takılan asıl soru çevremdeki kişiler yaylı pulluk almamı söylüyor anlattıkları göre klâsik pulluk taş gelince kırılıyor veya bükülüyormuş ilanlardaki pullukları incelerken profil şase yaysız pulluklar gördüm bunların klâsik pulluklardan farkı nedir bundan alsam işimi görmez mi
Tarlalar taşlı ise yaylı yada kamalı almanız gerekiyor. Bütün pulluklar iş görür ama ucları erken biter uc kırar vs gibi problemler olur

Her pulluk sohbetinde aynı kısır döngü oluyor her ilin her ilçenin her köyün ve hatta aynı köyün içinde arazi yapısı değişmekte hatta büyük parsel tarla içerisinde değişmekte o yüzden herkesin pulluğu kendine göre güzel ve kendine göre iyi daha öncede paylaşmıştım Balıkesir de öğrenci iken steyr 8053 traktörde 5 li pulluk gördüm inanamadım ama arazi kum olunca koşa koşa sürüm yapıyordu adam bizim köyümüzde taşlı arazi yok bu yüzden de gazlı yada yaylı pulluk kullanımı hiç yok ama ilimizde farklı köylerde taş arazisi bol olunca yaylı gazlı pulluk kullanımı var bu yüzden pulluk tamamen arazi yapısına göre mesela arkadaşın traktör Torku ve beygirini irdelekdik de şimdi lastik ne balon mu dar mi bu lastik balon lastik ise 11 inç pulluğu çizisine nasıl oturur sürüm yapılmış yeri lastik otursun diye ezmeye gerek var mı 5 li 11 pulluk 55 inç 4 lü 14 inç pulluk 56 inç pulluk sok sayısı da kulak inç olarak önemli de lastik toprak daha önemli benim fikrim

İşini görür tabi. Eskiden yaylı pulluk mı varmış. Ünlü klasik pulluk veya yamulma bükülme., taş VS sorununa karşı pimkesen pulluk. Klasik pulluk yapısında, profil pulluğa kın bir görünümde, taş,kök VS şeylere takıldığında bağlı olduğu civatalardan birini keser, 2/3 TL lik 12 mm civatayı yenileyip işine devam edebilirsin. Fazla abartmaya gerek yok.

İşini görür tabi. Eskiden yaylı pulluk mı varmış. Ünlü klasik pulluk veya yamulma bükülme., taş VS sorununa karşı pimkesen pulluk. Klasik pulluk yapısında, profil pulluğa kın bir görünümde, taş,kök VS şeylere takıldığında bağlı olduğu civatalardan birini keser, 2/3 TL lik 12 mm civatayı yenileyip işine devam edebilirsin. Fazla abartmaya gerek yok.
Cevabınız için teşekkür ederim tam olarak aradığım şey anlattığınız pulluk fiyatlarıda yaylılara göre uygun gibi gözüküyor