Rahmi yırtılan inek

Arkadaşlar, hayvanlardan birinin doğumu sırasında rahminde yırtık meydana geldi, ilk tohumlama da veteriner arkadaş rahmin hava aldığını söyledi, dikilebileceğini ancak yinede tohum tutma konusunda her zaman düşük ihtimalli olacağını söyledi. Sizin başınıza böyle birşey geldi mi? Öneriniz nedir, hayvanı elden çıkarmalımıyız yoksa sizce tedavi sonuç verir mi?
 


Ynt: Rahmi yırtılan inek

Dikmek kesinlikle çözüm değil ileriki doğumlarında yine yırtılma ihtimali yüksektir veya iç kısımda mikroplanmalar onun için en kısa yoldan seni çok fazla zarara sokmadan hayvandan kurtulmanı tavsiye ederim.

Paytara tohumlattırdıysan dikim işleminden sonra ve tutmadıysa bir tohumlama yapabilecek boğayı atlattır oda tutmassa kesime ver derim. Bunu ne için soyluyorum en azından o hayvandan bir kar elde etmen açısından ama çok uzun tedavi ve maaliyetli yollara kesinlikle girme sadece benim tecrübem :)
 

Ynt: Rahmi yırtılan inek

YIRTIK İÇTEMİ DIŞTAMI KARDEŞİM EĞER İÇ KISIMDAYSA DÖL TUTMAMA SORUNU OLUCAĞINI SÖYLÜYORVETERİNERLER DENE BAKALIM 3 5 KERRE EGER DÖL TUTMAZSA SÜTTEN KESİP BESLERSİN SONRADA DOĞRU MEZBAHAYA onukestirip yerine ham düve alabilirsin yada inek alırsın ...
 

Ynt: Rahmi yırtılan inek

Abi benim düvemin doğumdan sonra rahmi dışarı çıktı.Veteriner yerleştirdi ve döl tutmama ihtimalini söyledi.Ben sonra tohumlattırdım ve tuttu.Doğumda yine rahmi çıktı tekrar yerleştirdi,yine tohumlattım yine tuttu.Karar sizin abi inek güzelse beklemeye değer,bu arada sütünü almış olursun.Tutmazsa satarsın.
 


Bizde de aynı durum olaylar yaşadık, hava yapıyor, hayvan tohum tutmuyor.Tedavi sürecinden sonra boğaya salmak gerekiyor.Sütten kesilince besleyip satmak gerekir.
 

Benim de başıma geldi güzel bir düveydi ama zor doğum oldu ve vulvanın ardından yırtık oluşmuş. Ordan enfeksiyon kaptı metritis bi türlü geçmedi. Yine tohumladık ve tekrar doğum yaptı. Ama yine sürekli enfrksiyon kapıyor be sürekli gaz yapıyordu. 1 hafta önce kestirdim. Tercih sizin tabiki ama uğraşmaya değmez bence sürekli iltihaplı çara, tedavi vs masraflı oluyor. Birde tedaviden sonra tohumlama masrafı + geç döl tuttuğu için yaşayacağınız kayıp
 

Benzer Konular


Son Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt