Rey Gras ot tohumunu hakkında bilgi

Tek yıllık.

Yani bizim ihracatcılarımız Her sene çiftçinin kanını biraz daha eme bilmek için tek yıllık olanı getiriyor. İngilterede bu otun 15 yıllık olanı nı duydum. Orada mera lara dikiliyormuş genelde. Şu an onu araştırıyorum.

Tek yıllık bile olsa, yeterli arazisi olmayan çiftçi için bulunmaz bir nimet. Verim in çok iyi olduğu söyleniyor.

15 Yıllık olanını bilmiyorum ama 2-3 yıllık olanlarını duydum.Ama onların tek yıllık olanlara göre verimi daha az diye duydum.Ne derece doğru bilmiyorum.Hadi verimi daha çok olsun bir sorun var.yazın şiddetli sıcaklarında bitkinin kökünü kurutmayacak kadar yağmur nerede?Bugün meralar bile ağustos eylül aylarında yağmur olmadığından otlar gücünü yitirmeye, kurumaya başlıyor.Onun için tek yıllık reygrass bile çiftçimiz için çok faydalı.
Bugün yulaf otu çok kaliteli bir yembitkisi olmasına rağmen 1 kere biçilir, gerisi yok. Ama raygras, yüksek yağış oranı ve sulanabilir bir arazi ve sahil kuşağı bir bölgede yaşıyorsanız 1-2-3-4-5 belki de 6 defa biçmek demektir.Bu paha biçilmez bir nimettir.

Ekim 25'te ektim durum bu keşke dahada geç ekseydim biçmeye giremiyoz. Yer Sakarya

104b431c62f55dace9db8bfd638b1af4.jpg
05bc43bcfb5035ba26c5ed9825558b78.jpg

15 Yıllık olanını bilmiyorum ama 2-3 yıllık olanlarını duydum.Ama onların tek yıllık olanlara göre verimi daha az diye duydum.Ne derece doğru bilmiyorum.Hadi verimi daha çok olsun bir sorun var.yazın şiddetli sıcaklarında bitkinin kökünü kurutmayacak kadar yağmur nerede?Bugün meralar bile ağustos eylül aylarında yağmur olmadığından otlar gücünü yitirmeye, kurumaya başlıyor.Onun için tek yıllık reygrass bile çiftçimiz için çok faydalı.

4 yıllık mera otu olan yonca otundan, protein olarak daha zengin ve 15 yıllık olan reygrass mera için daha iyi değil mi?

Bugün yulaf otu çok kaliteli bir yembitkisi olmasına rağmen 1 kere biçilir, gerisi yok. Ama raygras, yüksek yağış oranı ve sulanabilir bir arazi ve sahil kuşağı bir bölgede yaşıyorsanız 1-2-3-4-5 belki de 6 defa biçmek demektir.Bu paha biçilmez bir nimettir.

Çiftçi TV de; küçükbaş hayvancılık proğramları yapan Tanju beyden; "İngiltere de 10-15 yıllık reygraas yem bitkisi meralara ekiliyor." diye bizzat duydum. 15 yıllık bitkinin 1 senelik veriminin tek yıllık bitkiye oranla ciddi derecede düşeceğini bende kabul ediyorum. Onun için tarlada tek yıllık, arazin ufak ise daha efektif. Ama meralar böyle değil. Bizde mera otu olarak en fazla 4 yıllık olanları var. bunun yerine 10 veya 15 yıllık olduğu zaman daha faydalı olmaz mı?

Sıcaklardan tek yıllık bitkinin dışında kuruyup besin değerini yitireceğine gelince; bu fikrine kesinlikle inanmıyorum. İsrail de adamlar çöl ün ortasında domates yetiştiriyor. Kavun karpuz yetiştiriyor.

Arkadaşlar... Bilim o kadar ilerledi ki, artık mutlaka tüm ezberlerimizi unutup, bilimi takip etmemiz gerekiyor. 20 mt.2 lik bir kapalı alanda; 60 dekar tarlanın verimini yakalayan Arpa yetiştirilen makina (üstelik 3 günde bir verim alan) yapan bilim, ot bitkilerinin (veya sebzelerin) genetiği ile oynayıp onu daha uzun süre kullanışlı hale getirebiliyor. 15 yıllık olması nın en belirgin nedeni de bence bu. VE ÇOK MANTIKLI.

Türk çiftçisi olarak; dünya ile rekabet edebilmeniz için, öncelikle ezberlerinizi unutup, daha bilimsel konulara yönelmeniz gerekiyor. Yoksa... her mahsülden sonra şikayet etmeniz ve yakınmalarınız kaçınılmaz olur.

Bulunduğu bölgesinde bulunan ziraat fakülteleri ile "içli-dışlı" olan; Türkiyemiz de kaç çiftçimiz var? Rakamın 100 ü geçeceğini sanmıyorum..! :(

• Beğen
Tepkiler: ali38
bir dahaki yıla bişey çıkmıyor herhalde tek yıllıkmı ??
ekim ayında ekiliyor ilk bahar yağmurlarında ilk biçimi için uygun hale geliyor ilk biçimi kurutmak imkansız gibi yeşil biçip yediriliyor genelde sonrası iki biçim daha oluyor ama kurutulup balya yapılıyor üçüncü biçimi biçmeyip bırakınca tohum yapıyor yaz sonu iyice tohumlar olup kuruyunca biçince tohumlar dökülüyor yeniden ekmeden gayette iyi çıkıyor.

ekim ayında ekiliyor ilk bahar yağmurlarında ilk biçimi için uygun hale geliyor ilk biçimi kurutmak imkansız gibi yeşil biçip yediriliyor genelde sonrası iki biçim daha oluyor ama kurutulup balya yapılıyor üçüncü biçimi biçmeyip bırakınca tohum yapıyor yaz sonu iyice tohumlar olup kuruyunca biçince tohumlar dökülüyor yeniden ekmeden gayette iyi çıkıyor.

Yabanci universitelerin sitelerinde epeyce arastirdim. Cok yillik icin sizin soylediginiz sistem var, zaten 10-15 yil denenler bu sistem. Arazide bozulan, kellesen yani ot cikmayan kisima yeni tohum atiyorlar.

Bastan cok yillik denenler iki yillik, bunlari satan tohum firmalari garanti vermiyor, toprak analizi ve hava sartlarina gore tek yillik verim olabilir diyor hatta Amerika`nin guney eyaletleri icin bile iki yillik eksen de tek yillik olur diyorlar.

Bu olay bitkinin yapisindan, dipten surgun vererek cogalmadigindan kardeslenme ile cogalmiyor. Tohuma birakip dokulmesini saglamak, olmayan kisimlara yeni tohum atmak gerekiyor.

Tur olarak birkac senelik olan var, ancak bunlar yesil alan tipi yani otlak-mera tipi degil. Bu tip tohum satanlar uyariyor, bu ot hayvana verilmez hasta eder diyorlar.

Paketlerin uzerinde pasture yani otlak-mera tipi yaziyorsa tamam. Ama lawn yaziyorsa bu yesil alan cimmenlik demek ve bunun icerisinde zararli unsurlar var hayvani kesinlikle otlatmayin diyorlar. Bunlar golf sahasi. park gibi yerlere yesillik olsun diye ekilen tipler.

Oralarda merada 10-15 yil dayaniyor denen olay kellesen kisimlara tohum atip, son bicimi yapmadan tohum dokturup cikartiyorlar ama sulama ve uygun gubreleme yapiliyor, hatta mera otlari, bugday, arpa dikiliyse arasina tohum atip yapan da var, buna da overseeding, yani ustune tohum atma diyorlar. Ekili olan neyse onun cikis zamanina gore tohum atiyorlar ki birisi buyuyup digerini engellemesin diye.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Yabanci universitelerin sitelerinde epeyce arastirdim. Cok yillik icin sizin soylediginiz sistem var, zaten 10-15 yil denenler bu sistem. Arazide bozulan, kellesen yani ot cikmayan kisima yeni tohum atiyorlar.

Bastan cok yillik denenler iki yillik, bunlari satan tohum firmalari garanti vermiyor, toprak analizi ve hava sartlarina gore tek yillik verim olabilir diyor hatta Amerika`nin guney eyaletleri icin bile iki yillik eksen de tek yillik olur diyorlar.

Bu olay bitkinin yapisindan, dipten surgun vererek cogalmadigindan kardeslenme ile cogalmiyor. Tohuma birakip dokulmesini saglamak, olmayan kisimlara yeni tohum atmak gerekiyor.

Tur olarak birkac senelik olan var, ancak bunlar yesil alan tipi yani otlak-mera tipi degil. Bu tip tohum satanlar uyariyor, bu ot hayvana verilmez hasta eder diyorlar.

Paketlerin uzerinde pasture yani otlak-mera tipi yaziyorsa tamam. Ama lawn yaziyorsa bu yesil alan cimmenlik demek ve bunun icerisinde zararli unsurlar var hayvani kesinlikle otlatmayin diyorlar. Bunlar golf sahasi. park gibi yerlere yesillik olsun diye ekilen tipler.

Oralarda merada 10-15 yil dayaniyor denen olay kellesen kisimlara tohum atip, son bicimi yapmadan tohum dokturup cikartiyorlar ama sulama ve uygun gubreleme yapiliyor, hatta mera otlari, bugday, arpa dikiliyse arasina tohum atip yapan da var, buna da overseeding, yani ustune tohum atma diyorlar. Ekili olan neyse onun cikis zamanina gore tohum atiyorlar ki birisi buyuyup digerini engellemesin diye.
tohum döktürme olayını bizim köylülerde ikinci yıl için yapıyor. dediğiniz kelleşme oluyor üçe kimse zorlanıyo.

tohum döktürme olayını bizim köylülerde ikinci yıl için yapıyor. dediğiniz kelleşme oluyor üçe kimse zorlanıyo.

Tesekkurler, kellesme olan yerlere tirmik kullanip elle tohum atabiliyorlar.

Muhtelif basliklarda tartismalar oluyor, sanirim birseyi unutuyoruz ki herkesin toprak ve iklim sartlari ayri. Fethiye` de 5-6 bicim olurken dogu kesimlerinde ikinci bile tehlikeye girebiliyor. Kimisi yoncada fare sorunu var derken digeri benim icin eniyi diyebiliyor. Bu tur farkliliklari gozonune alirsak kimse kimseyle tartismaz.

Bilgilendirdiginiz icin tesekkurler.

Tek yıllık.

Yani bizim ihracatcılarımız Her sene çiftçinin kanını biraz daha eme bilmek için tek yıllık olanı getiriyor. İngilterede bu otun 15 yıllık olanı nı duydum. Orada mera lara dikiliyormuş genelde. Şu an onu araştırıyorum.

Tek yıllık bile olsa, yeterli arazisi olmayan çiftçi için bulunmaz bir nimet. Verim in çok iyi olduğu söyleniyor.

Eltiğimiz yere seneye buğday arpa felan ekersek verimde herhangi bir oynama oluyo mu ottan dolayı

Madem ilk defa ekeceksiniz Esref Sekerli ile konusun derim, digerlerinden pahali ama enazindan karsinda deneyen birisi var, sizin orada kime sattiysa soyler gidip konusursun falan...
ustam bu eşref şekerliyi tarımsal işlerin üstadı gibi görmeyin. köylünün üzerinden para kazanan mantalite yanında görünüp arkaya geçenlerden pahalı ama dediğin yer sözün bittiği yerdir. zibil gibi tohum satan yer varken niye bu adam. çokmu zor arayıp sorma gereksinimi duyuyorsunuz.

bu reygrassı bayağı tuttum.
bir deneme yapmak lazım..tutturmuşuz bir ürüne bağlı kalmayı..
başka şeyler denemek lazım

Sizin oranın Ziraat Fakültesi; araştırma konusunda Türkiye nin sayılı fakültelerinden birisi.

Neden oraya toprak analizini yaptırıp, fikir danışmayı düşünmüyorsun? Bence bilinçsizce ürün ekeceğine, önce analizi ile hangi gübreleri ne kadar atman gerektiğini öğrenmen ve uygulaman gerekir.

Adana da müthiş verim veriyor ama soğuk iklimlerde veriminin düştüğü söyleniyor. Buda bilimsel bir gerçek.

Bol kazançlar...

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
ustam bu eşref şekerliyi tarımsal işlerin üstadı gibi görmeyin. köylünün üzerinden para kazanan mantalite yanında görünüp arkaya geçenlerden pahalı ama dediğin yer sözün bittiği yerdir. zibil gibi tohum satan yer varken niye bu adam. çokmu zor arayıp sorma gereksinimi duyuyorsunuz.

Bildigim kadariyla hepsi ithal tohum satiyor. Digerlerinden bilgim yok, dusundugum, once de yazdigim gibi, arayip neresi icin istendigini soyleyip en yakin yerde kime sattiysa telefon ve ya adres alip o kisiyle gorusmek. Ekim zamani, bicim sayisi, sulama isleri, verim gibi bilgiyi deneyenden ogrenip karar vermek. Hani, Nasrettin Hoca damdan dusmus ve bana tabip degil damdan dusen bulun derdimi o anlar demis ya, deneyip kar ede/zarar eden kimse onumla dogrudan konusmak iyidir sanirim.

Kisinin ne yaptigini biliyorum, bedavadan televizyona cikmiyor, dolasip durmuyor, var bir kazanci. Televizyonda herkese giydirip bagiran cagiran zooteknist de alt yazida yem katkisi satiyor, faydali birsuru bilgi veren hoca da kendi veterinerlik sirketinde ilac ve sperma satiyor, ciftcilik bilgisi veren de kendi kurdugu ciftlige indirimli aldigi mallarin ureticisi ve ya saticisiyla roportaj yapiyor, furda traktor gosterip teknik bilgi veren o firmadan faydalaniyor, ceviz programi yapan ceviz fidesi satip danismanlik yapiyor.

Arkadasim yasim 60, biliyorum ki almadan veren tek Allah, herkes birseylerin pesinde. Bu forumda yazan bizler gibi kisilerin bir menfaati yok herhalde, bilmediklerimizi ogrenmeye calisiyoruz. Yoksa soyledikleriniz bir acidan dogru.

Bu arada, Adana ozelini bilemem ama hava sicakligi cok olunca verim dusuyor, hatta tohuma kalkma oluyor diye hatirliyorum, okuyup kontrol edeyim, cunku hava durumuna cok duyarli bir bitki. Bu sicak iklim konusunda sizin bilginiz var mi ?

• Beğen
Tepkiler: osmanli
...Paketlerin uzerinde pasture yani otlak-mera tipi yaziyorsa tamam. Ama lawn yaziyorsa bu yesil alan cimmenlik demek ve bunun icerisinde zararli unsurlar var hayvani kesinlikle otlatmayin diyorlar. Bunlar golf sahasi. park gibi yerlere yesillik olsun diye ekilen tipler...

Avrupa`da bulunan çoğu yem bitkisi (italyan çimi, ingiliz çimi, vs otları)ıslahcısı şirket hem çim sahalar (futbol sahası, golf alanları, ev bahçeleri), hem de zirai kullanıma yönelik (çayır-mera) çeşitler üzerine çalışırlar. Çim sahalar için kullanılanların hızlı büyümeleri istenmezken (kim çok çim biçmek ister ki?), zirai kullanıma yönelik olanların hızlı büyümesi istenir. Aynı şekilde çim sahalarda kullanılan örneğin lolium perenne (ingiliz çimi) çeşitlerinin ''görüntüsü'' önemli iken (ince yapraklı, koyu yeşil renk vs), zirai kullanımda bu hususlar önemli değildir.

Çim sahalar için kullanılan türlerin zirai amaçlı kullanımları bu nedenlerden dolayı (daha çok neden var, ben sadece ikisine değindim) doğru değildir. Değindiğiniz zararlı unsur olayı ise çavdar mahmuzu (claviceps purpurea) olabilir. Ama ülkemize çavdar mahmuzu içeren tohumların ithalatı zaten yasak.

İlgi duyarsanız Feldsaaten Freudenberger, Deutsche Saatenveredelung şirketlerinin web sitelerini inceleyebilirsiniz. Her ikisinde de hem çim sahalar, hem de zirai kullanım için örneğin ingiliz çim çeşitleri olduğunu görebilirsiniz.

Son olarak bir tarım kanalında reklamı yapılan rey gras bitkisinin etiketinde yazan çeşidin ismini bilen var mı? Etiketinde yazan

Iki turden birisinin zararli oldugunu yazma sebebim birisi yurtdisina gider uzerinde ryegrass yaziyor diye alir, ya da bir yakini gelirken hediye getiriverir, bilmeden zarara ugrar diyeydi okadar.
Sizin neden zararli oldugunu yazmaniz iyi oldu , tesekkurler.