Romanov koyunculuğu

90 li yıllarda bazı köylerde sabah sığır katimlarinda kızgınlığa gelmiş hayvanlara suni tohumlama yapılırdı. Hatırlayan var mı bilmiyorum. Gidip öyle cins hayvanlara yığınla para verilmezdi. Elimizde olan mevcut hayvana uygun (o zaman montofon modası vardı şimdi simental) tohum yapılır sürü ıslahı sağlanırdi.
Demek istediğim şu tarım ve hayvancılığa bir heves var insanımızda. Ama arkadaşlarında söylediği gibi bu işi yerli o yöreye adapte olmuş ırklar ve bu ırklar üzerinden etçil ırklar ile ıslah edip sürüyü geliştirmek lazım. En azından kendi sürünü daha da iyi tanımış tecrübe etmiş ve adaptasyon sıkıntısı olmayan bir sürün olmuş olur. Romanov gibi kendini ülkemizde ispat edememiş ırklar ile çalışmak çok riskli bence.

Vallaha Antalyada hali hazırda başka bir Romanov koyun sürüsünden alıcağım için neyin adaptasyonu neyin veriminden bahsediyorsun anlamıyorum. Ayrıca Romanov koyun ırkı en yüksek yaşama ve adaptasyon gücüne sahip hayvanlardır. Litaratürde böyle geçiyor ki gerçekte de durum böyle.

Vallaha Antalyada hali hazırda başka bir Romanov koyun sürüsünden alıcağım için neyin adaptasyonu neyin veriminden bahsediyorsun anlamıyorum. Ayrıca Romanov koyun ırkı en yüksek yaşama ve adaptasyon gücüne sahip hayvanlardır. Litaratürde böyle geçiyor ki gerçekte de durum böyle.

Madem karar verdiniz, önerilere kapalısınız ne diye soruyorsunuz? Samimiyetle cevap verilmiş ama siz yanlış üslup ile karşılık vermişsiniz.

Ben Romanov koyununun Antalyaya gibi sıcak bir ortama adapte olmuş olsa bile hale durduğum yerdeyim hem ikizlik hem verim olarak Ukrayna veya Rusya daki gibi verim özelliklerine sahip olacağına inanmıyorum. Eğer kapalı ortam bir ahırda hayvan besleyecekseniz bunun maliyeti her zaman için yüksek olur. Dışarıdaki bedava otu yediren bir koyuncu ile asla rekabet edemezsiniz. Et fiyatları şu an ülkemizde yüksek bu her zaman böyle devam etmeyecek. Benim görüşüm bu.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Ben Romanov koyununun Antalyaya gibi sıcak bir ortama adapte olmuş olsa bile hale durduğum yerdeyim hem ikizlik hem verim olarak Ukrayna veya Rusya daki gibi verim özelliklerine sahip olacağına inanmıyorum. Eğer kapalı ortam bir ahırda hayvan besleyecekseniz bunun maliyeti her zaman için yüksek olur. Dışarıdaki bedava otu yediren bir koyuncu ile asla rekabet edemezsiniz. Et fiyatları şu an ülkemizde yüksek bu her zaman böyle devam etmeyecek. Benim görüşüm bu.

Antalya koyunculuğa elverişli değil. Hem iklim olarak hem de coğrafi
olarak. Bazı ilçelerde yapılıyor ama büyük miktarlarda değil. Keçi ise tamamen uyum sağlamış ve yaygın durumda.

Romanov ise kuzey ırkı olduğundan Akdeniz ikliminde nasıl olur zaman gösterir.

Antalya koyunculuğa elverişli değil. Hem iklim olarak hem de coğrafi
olarak. Bazı ilçelerde yapılıyor ama büyük miktarlarda değil. Keçi ise tamamen uyum sağlamış ve yaygın durumda.

Romanov ise kuzey ırkı olduğundan Akdeniz ikliminde nasıl olur zaman gösterir.
Çevremizde yaşayan insanlarin hangi işi yaptığına baksak zaten sorun kalmayacak Enes. Yeniliklere açık olmak elbette önemli.
Hep örnekleri kendimden veriyorum. Kırıkkaleye yaşayan hayvanlarimiz devamlı mera da idi. Ama tokata geldik şu an 6 sene oldu hayvanlar ahırda devamlı iki üç ay disarda merada. İnekler bildiğin Tokat daki hayvanlara benzemeye başladı. Kirikkale deki ineklerimizde hepsi satıldı. Ayak uyduramadi hayvanlar çünkü. Kırıkkale düz idi. Tokat dağ tepe. Kırıkkale yazı asiri sıcak kişi kuru ayaz. Tokat ise yazı cok sıcak değil kişi ise aşırı soğuk değil. Hayvanlarimiz 3 sene de Tokat a ancak adapte oldu hesabı siz yapın.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Merhabalar ben 22 yaşındayım Ziraat mühendisliği Tarımsal Biyoteknoloji okuyorum 3 ay içinde mezun olucam. Mezun olduktan sonra Antalya da kredi çekip ufak bi hayvan çiftliği açmak istiyorum. Ancak sadece arazi var ve hiç tecrübem yok hayvanlarla ilgili sadece teori yüklü pratikte sıfır. Küçük bi yer yaptırıp çadır tarzı bi kulübede bakmayı düşünüyorum. Başlangıç olarak 10 tane romanov gebe ve 1 erkek almayı düşünüyorum. Romanov olmasının nedeni araştırdım ve en çok yavru ve verim veren koyun kendisi ayrıca alıcağım yerde belirli yani koyunlarda hazır. Aklımda olan şeyler böyle bi işe girersem zarar eder miyim,yıllık yem masrafım ne kadar olur(tamamen entansif yetiştirmeyi düşünüyorum başlangıç olarak),çadırda yetiştirmek artısı eksisi ne olur,ve en son olarak 1 yıl sonunda ne kadar hayvanım ve elimde ne kadar para kalır?
Şimdiden teşekkürler...

sevgili kardeşim branşımız farklı olsada meslektaş sayılırız. küçükbaş güdülmek ister sığır gibi kapalı yerde bakmayı düşünme. romanov doğru ikizlik oranı yüksek ama 2-3 kuzudan fazla yavru yapan hayvanın bakılması çok zordur. erzurum üniversitesinde prof. dr. ebru emsen hocanın yapmış olduğu anadolu romanov ırkı var geliştirdiği türkiyedeki bazı yerli ırklarla melezleme yapmıştır. küçükbaş türkiyede süt işi daha çok trakya ve egede olduğu için diğer bölgelere yemleme çok yapılmaz çünkü besicilik yapıldığı için merada yayılır çok az miktarda yem verilir. senin okuduğun bölüm yeni kurulmuş herhalde gdo ile ilgili keşke zootekni bölümünü seçseydin başarılar :D
Zooteknist

sevgili kardeşim branşımız farklı olsada meslektaş sayılırız. küçükbaş güdülmek ister sığır gibi kapalı yerde bakmayı düşünme. romanov doğru ikizlik oranı yüksek ama 2-3 kuzudan fazla yavru yapan hayvanın bakılması çok zordur. erzurum üniversitesinde prof. dr. ebru emsen hocanın yapmış olduğu anadolu romanov ırkı var geliştirdiği türkiyedeki bazı yerli ırklarla melezleme yapmıştır. küçükbaş türkiyede süt işi daha çok trakya ve egede olduğu için diğer bölgelere yemleme çok yapılmaz çünkü besicilik yapıldığı için merada yayılır çok az miktarda yem verilir. senin okuduğun bölüm yeni kurulmuş herhalde gdo ile ilgili keşke zootekni bölümünü seçseydin başarılar :D
Zooteknist

Vallahi benim bölümüm çok kapsamlı olduğu için benim yöneldiğim dal Hayvan biyoteknolojisi. Zootekniden kalır yanım yok gibi bişey ayrıca üniversitemde genel olarak hayvan ağırlıklı hocalarım mevcut. Benim görüştüğüm hocalar ufaktan başla dedi bende hiç tecrübem olmadığı için 10 tane ile başlayım dedim bi çadır yaptırmayı düşündüm felan ama aklımda kalan soru şu yem masrafı vs üstüne kalan ne olur kazanç yapar mıyım? 1 yılı zararsız atlat gerisi kolay diyor herkes ama kafam karışık o yüzden bu sayfayı duydum bi öneri almak istedim :)

Zooteknist

Zooteknist sin galiba Ebru emseni tanıyorsun anlaşılan nerden mezunsun kardeşim

evet zooteknistim Ankara Ziraat Fakültesi mezunum ebru hoca ile tanışıklığım yok ama makaleleri çok takip ettiğimden bilirim zaten kendisi faal olduğu için televizyonlarda da yardımı çok olmaktadır. gerçi bireysel proğram yapmıyor gördüğüm zaten yapacak vakiti de bulamaz o kadar çok ıslah projesi içinde. siz de mi mühendissiniz acaba
Zooteknist

evet zooteknistim Ankara Ziraat Fakültesi mezunum ebru hoca ile tanışıklığım yok ama makaleleri çok takip ettiğimden bilirim zaten kendisi faal olduğu için televizyonlarda da yardımı çok olmaktadır. gerçi bireysel proğram yapmıyor gördüğüm zaten yapacak vakiti de bulamaz o kadar çok ıslah projesi içinde. siz de mi mühendissiniz acaba
Zooteknist

08739e884ddb31385bc061133ad312b0.jpg
aynen zooteknist

• Beğen
Tepkiler: sertaçsinop
Vallahi benim bölümüm çok kapsamlı olduğu için benim yöneldiğim dal Hayvan biyoteknolojisi. Zootekniden kalır yanım yok gibi bişey ayrıca üniversitemde genel olarak hayvan ağırlıklı hocalarım mevcut. Benim görüştüğüm hocalar ufaktan başla dedi bende hiç tecrübem olmadığı için 10 tane ile başlayım dedim bi çadır yaptırmayı düşündüm felan ama aklımda kalan soru şu yem masrafı vs üstüne kalan ne olur kazanç yapar mıyım? 1 yılı zararsız atlat gerisi kolay diyor herkes ama kafam karışık o yüzden bu sayfayı duydum bi öneri almak istedim :)

küçükbaş genelde 500 tl keçi 350 tl fiyat piyasası kurbanda 750 tl ye çıkar ben Sinoptayım bizim burası için konuştum daha çok burası sığır yetiştirir senin bulunduğun ilin piyasası önemli. romanovdan et artışı bekleme söyleyeyim damızlık hayvan demek süt ve döl verimi yüksetir ki bu da romanaovu tüm dünya ıslah amaçlı melezlemede kullanır.
Zooteknist

Romanovlarda aşırı yavrulama olduğu için süt kendi yavrularına anca yetiyor diye biliyorum onun için ben sadece besi olarak düşünüyorum. Ama başlarım ilerde ne olur bilemem belkide genişletir ve bide sağım yeri kurarım otomatik belli olmaz herşey hayırlısı :)

Romanovlarda aşırı yavrulama olduğu için süt kendi yavrularına anca yetiyor diye biliyorum onun için ben sadece besi olarak düşünüyorum. Ama başlarım ilerde ne olur bilemem belkide genişletir ve bide sağım yeri kurarım otomatik belli olmaz herşey hayırlısı :)

Güzel düşünmüşsün
Öncelikle 10 adet sana tecrübe kazandırır artı Romanov ırkı adaptasyonu ii olduğunu söyleyebilirim bilmeyen arkadaşlarda öğrensin
Yüksek rakıma uygun olduğu gibi sıcak bölgelerde de beslenebilir
Otlatmaya dayalı beslendiği gibi ağılda da beslenir entansif ve ektansif beslenebilir sorun yok avantajı yüksek döl verimi bunu ii kullanarak geniş sürü elde edersin
Bende zooteknistim ve Ebru hanımın öğrencisiydim çifliğine her hafta iki gün eğitim görüyorduk
Sende meslektaşım olarak çok rahat yaparsın bilgi aşinalığı var biz tüm bölümlerden dersler aldık biliyoruz hepimiz
Tavsiyem
Romanov 10 koyun alırsın 1 Romanov Koç 1 de charole yada suffolk Koç bulursan koyunlardan 2 sini romanova diğerlerini dediğim iki Koç'tan hangisi olursa ona aşılama yaptır doğan kuzuları melezleri et için besleyip kestir diğer saf olanları damızlık ayır çok ii bir kazanç sağlarsın suffolk ve charole etçi ve mükemmel büyüyen ırklar olduğu için tavsiye ettim
Günlük maliyetin koyun başına 1.5 ot 500 gr yem ver
Doğum sonrası her 1.5 ot 1.5 yem vererek devam edersin
Zooteknist [emoji106]

Merhabalar ben erzurumda yaşıyorum. Zamanında mor karaman yetiştiricisiydik. En fazla 40 koyunumuz oldu. Nezaman bir misafir gelse yatırırdık bi kuzu. Para lazım olduğu zaman satardık bir tane yine de bitmezdi. Şimdi bir kıyum gördüğümde bir garip oluyorum. Güz itibariyle köye dönüp babamdan kalan büyükbaş hayvanları artırmaya yönelik çalışacağım. Bir tane kardeşim olsaydı hiç düşünmeden küçükbaş işine girerdim, fırsatı olanlar girsin hiç düşünmesin.

• Beğen
Tepkiler: Ertuğrul -25
Bir videoda Türkiye'ye ilk defa romanov koyunu getiren adamı dinledim. "Romanovları getirdikten sonra yerli koyun ırklarına devlet desteği çıktı. O destekten sonra arpa görmeyen yerli koyunlar arpa görmeye başladı ve yerli ırkların daha iyi olduğu, romanovun et veriminin altta kaldığı anlaşıldı" diyor. "Islah ve melezlemede kullanılabilir" diyor.