SAKIZ CİNSİ KOYUN YETİŞTİRİCİLERİ DESTEKLENECEK

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta


Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri Bakanlar Kurulunun 2005/8503 Sayılı Kararı gereğince Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Halk Elinde Islah Projesi”ne 2012 yılında ildeki 6300 baş Sakız ırkı koyunun desteklenmesine karar verildiğini belirterek; “Projenin uygulanması için seçilecek olan yetiştiricilerle 5 yıllık sözleşme imzalanacak ve bu süre içinde sürekli kontrol altında tutulacak olan sürülerin tüm verimi kayıt altına alınacak.

Kötü bakım ve besleme şartlarına; yerel hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı yerli ırklarımızın korunması ve verim niteliklerinin yabancı hayvan kanı katılmadan yükseltilmesini amaçlayan bu proje hedefine ulaşması halinde ülkemiz hayvancılığı için bir yüz akı olacak ve tüm yetiştiricilerimiz için damızlık materyal kaynakları oluşacak. Geçmiş yıllarda Devlet Üretme Çiftlikleri, Haralar ve Tarım İşletmeleri elinde yürütülen ıslah ve seleksiyonla genetik yapıyı iyileştirme çalışmalarının 2005 yılından itibaren halk elindeki sürüler üzerinden yürütülmesine karar verildi. Bu sayede hem kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması, hem de hayvan yetiştiricisi kişiler doğrudan işin içine katılarak; yetiştiricilerin eğitimi ve bilinçlenmesi de sağlanacak. Proje 5 yıl süresince uygulanacak ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde, İl Müdürlüğümüz ve Çanakkale Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülecek” dedi.
 
Katılım
31.03.2011
Mesajlar
140
Konum
Kocaeli/Karamürsel
Ynt: SAKIZ CİNSİ KOYUN YETİŞTİRİCİLERİ DESTEKLENECEK

Böyle bir projenin olduğuna sevindim. Hem halk bilinçlenecek hemde doğru hesaplar yapılacak. Haralarda 4-4lük yetiştirilen hayvanlar halk elinde gerçek şartlarla karşı karşıya kalacaklar (bence) ve gerçek, yanılma oranı daha az veriler elde edilecek. Keşke Yalovanın Kıvırcık cinsi de böyle bir projeye dahil olsa.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt