SAMANA DAYALI BESLEME İNEKLERİMİZİ DAHA SAĞLIKLI, SÜTÜ VERİMLİ, KALİTELİ YAPAR MI

SAMANA DAYALI BESLEME YAPAN VAR MI?

ÖRNEK 600 KG SAĞILAN İNEKLERE NE KADAR SAMAN, YONCA, M.SİLAJI VERİLİR.

SAMAN MİKTARI KAÇ KİLO OLMALI?

3
5
8
9
YONCA KAÇ KİLO OLMALI

3
4
5
6

MISIR SİLAJI KAÇ KİLO OLMALI

10
15
20
25

TECRÜBELİ ÇİFTÇİLERDEN, ZOOTEKNİSTLERDEN BİLGİ RİCA EDİYORUZ

örnek:
4,5 kg yonca
8,0 kg saman
20,0 kg m.silajı

uygun mudur? 600 kg inek 10 kg süt yemi ile birlikte, bu miktardaki yemleri yer mi?

bilgi amaçlı verildi.sorumluluk kullananda.

• Beğen
Tepkiler: dogannn
buğday samanının bir faydasının olduğunu duymadım.
ister bir kilo,ister 10 kğ yesin boş.
içinde yararlı enerji ve protein madde bulunmayan birşeyin ne gibi faydası olacak.
hayvanlarda tokluk hissine yardımcı olur o kadar.

kazın ayağı öyle olmayabilir. bu yazılanlar (rasyondaki yüksek saman miktarları)tatbikatta denenmediği için, en azından ben böyle bir bilgiye sahip değilim, sonucu bilmiyoruz.

bildiğimiz şu: ineklere günde 15-20 kg mısır silaj (taneli) ve 10-12 kg süt yemi verildiğinde, bu rasyonda 9-10 kg tahıl vardır. bu yüksek tahıllı rasyonun işkembe ortamını bozmaması için, saman gerekli, dengeleyici bir yem olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Ülkemizde hayvan beslemesinde saman kullanımı gözardı edilemeyen bir gerçektir fakan günümüz itibari ile kültür ırkı hayvanlarla yetiştiricilik yaptığımız için yoğun beslemelere saman kullanımı cvp veremiyor
Yukarıda verilen rasyonda 10 kg süt yemi ve 8 saman tüketimi kurumadde olarak bir hayvanın günlük tüketimini karşılar fakat günlük ihtiyacını karşılayamaz samanın lignin etkisi olduğu için yemden yararlanmayı önler

Yusuf abininde dediği gibi hiç bir faydası olmayan bir ürün olarak tanımlanır ama yoğun yemlemelerde 1 en fazla 2 kg kadar kullanılması tampon madde görevi görür biyokarbonat etsi yani seliloz oranı sayesinde asidoz önleyici olarak kullanılır
Saman enerji yönünden zenginleştirilebilir pancar posası Melas ve arpa ezmesi ile sılaj yapılarak enerji yemi
Saman su ve üre ile protein yemi elde edilebilir

Ülkemizde hayvan beslemesinde saman kullanımı gözardı edilemeyen bir gerçektir fakan günümüz itibari ile kültür ırkı hayvanlarla yetiştiricilik yaptığımız için yoğun beslemelere saman kullanımı cvp veremiyor
Yukarıda verilen rasyonda 10 kg süt yemi ve 8 saman tüketimi kurumadde olarak bir hayvanın günlük tüketimini karşılar fakat günlük ihtiyacını karşılayamaz samanın lignin etkisi olduğu için yemden yararlanmayı önler

Yusuf abininde dediği gibi hiç bir faydası olmayan bir ürün olarak tanımlanır ama yoğun yemlemelerde 1 en fazla 2 kg kadar kullanılması tampon madde görevi görür biyokarbonat etsi yani seliloz oranı sayesinde asidoz önleyici olarak kullanılır
Saman enerji yönünden zenginleştirilebilir pancar posası Melas ve arpa ezmesi ile sılaj yapılarak enerji yemi
Saman su ve üre ile protein yemi elde edilebilir

10 kg sütyemi 8 kg saman, 18 kg (kuru yem temelinde), 600 kg bir ineğe verilse, ağırlığının %3 ü kadar yem yemiş olur.
bir inek ağırlığının %4 oranında yem yediği (24 kg/inek/gün), hallerde, bu yeme ilaveten 6 kg daha yem verilmesi gerekir.
ismail bey, inek başına 18 kg çayır otu veriyor (aklımda yanlış kalmadıysa) ayrica, 5-6 kg süt yemi de ilave.
tabii, ileri sağım dönemlerinde, verilen yem miktarı ağırlığın %3 ü kadar olabilir. 2-4 kg süt yemi, 14-16 kg kaba yem.

10 kg sütyemi 8 kg saman, 18 kg (kuru yem temelinde), 600 kg bir ineğe verilse, ağırlığının %3 ü kadar yem yemiş olur.
bir inek ağırlığının %4 oranında yem yediği (24 kg/inek/gün), hallerde, bu yeme ilaveten 6 kg daha yem verilmesi gerekir.
ismail bey, inek başına 18 kg çayır otu veriyor (aklımda yanlış kalmadıysa) ayrica, 5-6 kg süt yemi de ilave.
tabii, ileri sağım dönemlerinde, verilen yem miktarı ağırlığın %3 ü kadar olabilir. 2-4 kg süt yemi, 14-16 kg kaba yem.

Benim rasyonum 18-19 kg kurumaddeye göre ayarlı %65 kesif yem

• Beğen
Tepkiler: mazotcu

Benim rasyonum 18-19 kg kurumaddeye göre ayarlı %65 kesif yem

ineklerin ağırlığı ve pik süt verimi ne kadar?

asidoz, ayak hastalıkları/topallık, meme hastalıkları ile çok karşılaştınız mı?

kesif yem %45-50, kaba yem %50 ve üzeri. olsa, verilen yemi yemelerinde bir sıkıntı olur mu? süt verimi bu durumdan etkilenir mi (azalır mı)

ineklerin ağırlığı ve pik süt verimi ne kadar?

asidoz, ayak hastalıkları/topallık, meme hastalıkları ile çok karşılaştınız mı?

kesif yem %45-50, kaba yem %50 ve üzeri. olsa, verilen yemi yemelerinde bir sıkıntı olur mu? süt verimi bu durumdan etkilenir mi (azalır mı)

500-700kg arası değişiyor canlı ağırlık
Daha ayrıntı ise ilk Doğum
1. Laktasyonda 500kg-25 lt
2 ve üzeri 650-700 kg-30-40 kg

Asidoz şuana kadar görülmedi maya ve soda kullanıyorum
Ayak tırnak 100/1 ancak olur sebebi aşırı uzamadan dolayı oluyor işyoğunluğu ve ihmal den kaynaklı

Meme ile sadece ilk bahar aylarında Nisan ve mayıs başım belada bazen memede kayıp verebiliyorum sebebi bakteriyel (harekete geçtiği aylar olduğu için )

%50 kesif yemde 10 kg süte kadar düşüş yaşayabiliyorum
Sılaj
Yulaf
Fiğ
Mısır
21-2800
Ptk
Bonkalite
Razmol
Yonca
Maya-soda
Buğday sapı
Kullandığım ürünler

Ayak tırnak 100/1 ancak olur sebebi aşırı uzamadan dolayı oluyor işyoğunluğu ve ihmal den kaynaklı

Meme ile sadece ilk bahar aylarında Nisan ve mayıs başım belada bazen memede kayıp verebiliyorum sebebi bakteriyel (harekete geçtiği aylar olduğu için )

Sılaj
Yulaf
Fiğ
Mısır
21-2800
Ptk
Bonkalite
Razmol
Yonca
Maya-soda
Buğday sapı
Kullandığım ürünler

ertuğrul bey, bilgiyi paylaştığın için teşekkür ederim.

günlük, hayvan başına hesaplanan, buğday sapı, yonca,fiğ (kuru ot), ve yulaf (kuru ot) miktarı nedir?

Yaklaşık değerler
Yulaf 2
Fiğ 2
Sap 1
Yonca 1
M sılaj 10
Kesifyem 13- kg yakın

öneri:TERCİH SİZİN

3 ÖĞÜNDE VERİLİR.

YULAF OTU/sap/BUĞDAY SAMANI 6 kg.
pancar posası: 10 kg
mısır silAJI: 15 KG
YONCA/FİĞ: 4,5 KG
ATK: 1,0 KG
SOYA/ptk:0,5 KG
KESİF YEM/SÜTYEMİ: 10 KG/8 KG/6 KG/4KG/2 KG/0KG (SÜTYEMİ:MISIR/SOYA,DCP,MERMER,TUZ)

SÜTYEMİNDE KALSİYUM MİKTARI(MERMER), RASYONDAKİ KALSİYUM MİKTARINA GÖRE AYARLANMALI.

BİLGİ AMAÇLI VERİLDİ. SORUMLULUK KULLANANDA.

Sılaj
Yulaf
Fiğ
Mısır
21-2800
Ptk
Bonkalite
Razmol
Yonca
Maya-soda
Buğday sapı
Kullandığım ürünler
Maya soda sadece birini kullansak da olurmu

bir ineğe verilecek kabayemlerdeki NDF (nötral deterjanda erimeyen lif miktarı, lif=selüloz, lignin, hemiselüloz) miktarı, inek ağırlığının %1-%1,1 kadarı olmalı,

samanda ndf miktarı 810 gr/kg
mısır silajında 450-480 gr/3 kg silajda
yonada 450-550 gr/kg
buğdayotunda 600-650gr/kg
buğday silajında 600 gr/3 kg silajda

700 kg inege verilecek kabayemlerden gelen NDF miktarı 7,0-7,7 kg
650 kg ineğe verilecek kabayemlerden gelen NDF miktarı 6,5-7,2 kg
600 kg ineğe verilecek kabayemlerde gelen NDF miktarı 6,0-6,6 kg
550 kg ineğe erilecek kabayemlerden gelen NDF miktarı 5,5-6,0kg
500 kg ineğe verilecek kabayemlerden gelen NDF miktarı 5,0-5,5 kg
olmalı.

kuru yem olarak hesaplandığında
3,0 kg saman
3,5 kg yonca
5,0 kg mısır silajında ne kadar NDF var?

3 kg saman x 800 gr ndf/kg =2,400 kg NDF (3,3 kg samanda)
3,5 kg yonca x 500 gr ndf /kg= 1,750 kg NDF (3,850 kg yoncada)
5 kg silaj x 480 gr ndf/kg =2,400 kg NDF (15 kg m.silajında)
bu yemlerde yaklaşık:
2,4+1,75+2,4= 6,55 kg NDF var

600 kg inek sürüsüne verilecek kabayem miktarı (günde):

3,3 kg saman
3,85 kg yonca
15 kg mısır silajı
+10-12 kg sütyemi

bilgi amaçlı verildi...
sorumluluk kullananda

Son düzenleme: