Sarkozy farkında olmadan Türkiye'ye çalıştı

Katılım
18.05.2010
Mesajlar
1,268
Konum
Denizli

Sözde Ermeni soykırımını inkar yasası ile Türkiye ' yi hedef gösteren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ' nin inadı turizmde ters tepti. Tartışmaları gören Fransızlar Türkiye ' yi merak edince tur başvuruları patladı. Türkiye ' den Fransa ' ya giden turist sayısı yüzde 15 artarken, Fransa ' dan gelenlerdeki artış yüzde 50 ' yi buldu.

TURİST SAYISINDA ARTIŞ
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ' nin geçen yıl gündeme getirdiği sözde Ermeni soykırımını inkar yasa tasarısı, Türk turizm sektörüne yaradı. Tasarının konuşulmaya başlandığı Aralık 2011 ' den bu yana karşılıklı olarak hem Türk hem de Fransız turist sayısı arttı. Yılbaşı ve sömestr tatilinde Fransa ' ya giden Türk sayısı yüzde 15 artarken Fransızların yılın tümündeki tur başvurularında yaşanan artış yüzde 50 ' yi buldu. Fransa ' da meclis 22 Aralık 2011 ' de Ermeni soykırımını inkar edenlere 45 bin euro ile 1 yıl hapis cezasını öngören yasa tasarısını 36 milletvekili ile onaylamış, ardından tartışmalar alevlenmişti. Türkiye ile karşılıklı atışmalar hem Türk hem de Fransız medyasında geniş yankı bulmuştu. Önceki gün ise Fransa Anayasa Konseyi, söz konusu yasanın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu söyleyerek iptaline karar verdi.

HEDEF 1.5 MİLYON FRANSIZ
Tüm bu süreçte televizyonlarda ve mecliste çokça Türkiye ' den bahseden ve sözde soykırımın olduğunu iddia eden Sarkozy, farkında olmadan Fransa ' dan Türkiye ' ye gelen turist sayısını artırdı.

40 ülkede yaklaşık 150 şehre tur düzenleyen ve karşılıklı Fransa turları yapan Cafe Tur ' un Genel Müdür Yardımcısı Murad Yılmaz, 'Sarkozy iyi ya da kötü Türkiye ' yi gündemde tuttu. Reklamın iyisi kötüsü olmaz sözü gerçek oldu. Bu olaylardan sonra Türkiye ' yi merak edenler talebi yüzde 50 artırdı' dedi. Geçen yıl Cafe Tur ile Türkiye ' den yaklaşık 10 bin kişi Paris ' e, Fransa geneline ise toplamda 18 bin kişinin seyahat etmişti.

Yılmaz, geçen yıl Fransa ' dan Türkiye ' ye 15 bin Fransız getirdiklerini belirterek, 'Geçen yıl artış yüzde 30 ' u bulmuştu, bu yıl ise yüzde 50 artış bekliyoruz. 30 bine yakın Fransızı sadece biz getireceğiz' diye konuştu.

Fransa ' dan geçen yıl gelen turist sayısı tarihte ilk kez 1 milyon sınırını geçerek 1 milyon 140 bin kişiye ulaştı. Bir önceki yıla göre Türkiye ' ye gelen turist sayısındaki artış ise yüzde 22 ' yi buldu. Turizm sektörü temsilcileri bu yıl bu rakamın 1.5 milyona çıkmasını bekliyor.

Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin de bu yıl hemen hemen tüm Avrupa ' dan gelen turist sayısının artacağını vurguladı.

ARAP BAHARI DA YARADI
Hem Ortadoğu ' daki Arap Baharı ' nın hem de Yunanistan ' daki ekonomik krizin talebi Türkiye ' ye kaydırdığını anlatan Tekin şöyle konuştu: 'Fransızlar ' ın Türkiye ' ye karşı olumsuz bir tutumu yok. Bu tamamen siyasi bir konu. Halk bu tartışmalarla ilgilenmiyor. Bu tartışmalar bu yıl talebi yüzde 50 ' ye yakın artıracak.'

FRANSIZLAR ALIŞVERİŞE GELİYOR
Fransızların özellikle alışveriş için Türkiye ' ye gelmek istediklerini söyleyen Murad Yılmaz şöyle konuştu: 'Türkiye ' yi kültür ve mimari olarak özgürlükler ülkesi diye biliyorlar. Eskiden Türkler Fransa ' ya alışverişe giderdi. Şimdi Fransızlar İstanbul ' a gelmeye başladı. Bunu devam ettiriyoruz ve alışveriş turları yapıyoruz. Trendy İstanbul turumuz olacak.'

Paris ' in bir dünya müzes olduğunu anlatan Yılmaz, 'Politik sorunlar turizmi sanıldığı kadar etkilemiyor. Paris turlarımız da 249 euro ' dan başlıyor ve her perşembe-pazar kesin kalkışlı tur yapıyoruz. Paris ' ten her cumartesi Dalaman ' a uçak var' dedi.
http://www.ensonhaber.com/sarkozy-farkinda-olmadan-turkiyeye-calisti-2012-03-01.html
 
Katılım
23.12.2011
Mesajlar
1,332
Konum
Diyarbakır

Sarkzy farkinda olmadan turkiyeye yardim eti

Sarkzyden gelen hayir decaldan gelsin gerci sarkzy decal sayilirda neyse .
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt