Sizce hAngi pas ilaci Düet super mi ? Opera max mı?

Opera maxı 3 sene kullandım arpa ve buğdayda.arpaya 150 buğdaya 200 gr diyor.Mükemmel bir ilaç.Bence düetten çok daha iyi.Bu sene çok pahalandığı için atamadım.Agrobest broader kullandım.Sadece buğdaya ruhsatı var dekara 40 gr.Ben arpada kullandım arpa yaprak lekesi için.Fiyatına göre çok iyi bir ürün.Tabi opera maxın yerini tutmaz o ayrı..Opera max dışında ucuz ilaç istersen broaderi kullanabilirsin.Her daim iş görüyor hastalııkla baş ediyor.

Ben bu yıl sumi agronun yamato ilacını kullanıcam.Biraz pahalı ama tek ilaçta bütün mantari hastalıkları engelleyebiliyosunuz.

Yamato, şahsi fikrim denilen etkisi yok. Keşke bayer tercih edeydim. Kök boğazda kullandım ve pek fark göremedim. Pasa etsiki hiç olmadı. Yakın bir sürede pas başlangıxım oldu ce erkenden tekrar atmaz zorunda kaldım. Ucuz tercih etseymişim diye düşünmüyor değilim.

• Beğen
Tepkiler: ağayamüsade
Bu arpa tarlasında Şubat ayının ortalarında kara leke gördük. İlk fırsatta kök boğazı ile birlikte bu kara lekeye de iyi gelecek bir ilaç attık. Şimdiye kadar hep input attik bu yıl muhadil ne bulduysak denedik. Kok boğazı sorunu olmadi fakat kara lekeler azaldi fakat tamamen düzelmedi. Sonra 1 kere daha pas ilacı attık yine azaldı fakat lekeler bitmedi. 10 gün önce bu sefer duett attik 3. İlaçlamadan sonra hala yüzde 15 ile 20 lerde kara leke devam ediyor fakat üst yapraklarda yok. Başak için teklikeli gözükmüyor. Geçen yıl 1. İlaçlama input 2. İlaçlama duett 3. İlaçlama operamax şeklinde yaptik. Köyde yaprak ve kök hastalıklarına yakalanmayan nadir tarlalar bizde idi. IMG_20190323_111225.jpgIMG_20190505_123716.jpgIMG_20190331_153006.jpgIMG_20190505_124112.jpgIMG_20190505_124127.jpgIMG_20190505_124057.jpg

Bu arpa tarlasında Şubat ayının ortalarında kara leke gördük. İlk fırsatta kök boğazı ile birlikte bu kara lekeye de iyi gelecek bir ilaç attık. Şimdiye kadar hep input attik bu yıl muhadil ne bulduysak denedik. Kok boğazı sorunu olmadi fakat kara lekeler azaldi fakat tamamen düzelmedi. Sonra 1 kere daha pas ilacı attık yine azaldı fakat lekeler bitmedi. 10 gün önce bu sefer duett attik 3. İlaçlamadan sonra hala yüzde 15 ile 20 lerde kara leke devam ediyor fakat üst yapraklarda yok. Başak için teklikeli gözükmüyor. Geçen yıl 1. İlaçlama input 2. İlaçlama duett 3. İlaçlama operamax şeklinde yaptik. Köyde yaprak ve kök hastalıklarına yakalanmayan nadir tarlalar bizde idi. Ekli dosyayı görüntüle 37757Ekli dosyayı görüntüle 37758Ekli dosyayı görüntüle 37759Ekli dosyayı görüntüle 37760Ekli dosyayı görüntüle 37761Ekli dosyayı görüntüle 37762
Bu ilaçlar zaten olanı tedavi etmiyor.Bende input ve opara max kullanmıştım ama hastalıkta geriye dönük tedavi etmiyor.Sadece alt yapraklardan üst yapraklara bulaşmasını önlüyor.Çok pis hastalıktır bu..Arpanın en en önemli hastalığı.Genelde arpa üzerine arpa ekilen yerlerde çok olur.Saman artıklarından bulaşır.Onun için kıraç yerlere nadas yapılmıcaksa arpa buğday müvabe yapılması iyi oluyor.Hele birde sapa kalkmada bulaşık hızla ilerlerse bitki bodur kalıyor başak bile çıkaramıyor.Arpada bu hastalığı görür görmez pas ilacı atılması şart.Bu sene birde havalar yağmurlu gidiyor o kara lekeler komple yaprak üzerini sarıp kurutuyor.Şuan bir tarlama pas ilacı atmadım halbuki mısır yeriydi.Ama yine var bayrak yaprağa bile nokta nokta kahverengi lekeler sarmış. Yarın ilaç atıcam hayırlısı bakalım.

• Beğen
Tepkiler: kavas59 ve kirci02
Bu arpa tarlasında Şubat ayının ortalarında kara leke gördük. İlk fırsatta kök boğazı ile birlikte bu kara lekeye de iyi gelecek bir ilaç attık. Şimdiye kadar hep input attik bu yıl muhadil ne bulduysak denedik. Kok boğazı sorunu olmadi fakat kara lekeler azaldi fakat tamamen düzelmedi. Sonra 1 kere daha pas ilacı attık yine azaldı fakat lekeler bitmedi. 10 gün önce bu sefer duett attik 3. İlaçlamadan sonra hala yüzde 15 ile 20 lerde kara leke devam ediyor fakat üst yapraklarda yok. Başak için teklikeli gözükmüyor. Geçen yıl 1. İlaçlama input 2. İlaçlama duett 3. İlaçlama operamax şeklinde yaptik. Köyde yaprak ve kök hastalıklarına yakalanmayan nadir tarlalar bizde idi. Ekli dosyayı görüntüle 37757Ekli dosyayı görüntüle 37758Ekli dosyayı görüntüle 37759Ekli dosyayı görüntüle 37760Ekli dosyayı görüntüle 37761Ekli dosyayı görüntüle 37762

Yine Basf firmasini Capalo ilaci da var. Biz 2 senedir onu kullaniyoruz. Arpa da bu yaprak hastaligina cok iyi bir ilac. Denemenizi tavsiye ederim. 5 litreligi 33 dekar yer atiyor. Dekara 150 ml atiyorsunuz. Fiyati da opera max ile ayni seviye de idi.

• Beğen
Tepkiler: kirci02