Sonunda Çiftliğin İnşaatı Bitti Kaldı İnce İşler :)

Ynt: Sonunda Çiftliğin İnşaatı Bitti Kaldı İnce İşler :)

768 link=topic=28369.msg365933#msg365933 date=1300927063' Alıntı:
amerikadan 220 adet gebe düve getirtilerek yakınımıza geçen yıl bir çiftlik kuruldu.bunlar üç ortak ve ikisi veteriner.hayvanlara uygulanan bakım sistemi,en son teknoloji olan bilgisayarlı sürü yönetim sistemi.günlük süt üretimleri de 6500 lt. filan. buraya kadar herşey karşıdan iyi görünüyor gibi duruyor değilmi? son duyumlarımıza göre hayvanların pek çoğunda verem denen hastalık ve tabiki ölümler filan görülmeye başlanmış. kurucu ortaklardan bazılarının ayrılacağı ve hatta çiftliğin satılacağı yönünde de duyumlar alıyoruz. sizce buradan çıkan sonuç nedir? bana göre, milyarlarca yatırım yapılarak girilen bu büyük yatırımın büyük bir hayal kırıklığıyla sonuçlanmak üzere olmasıdır. bu işi yapan adamlar işten anlamayan adamlar zannatmeyin. onların bu konular üzerine gezmedikleri ne avrupa nede amerika kaldı.ama neticede canlı hayvan. burada görülen örnek tabiki türkiyede ilk ve tek değildir. bu işi yapmaya niyetli olan birileri bu tür örnekleri gördükten sonra tabiki iki kere düşünecektir.bana kalırsa en uygun olanı,biraz daha küçükten başlamak herhalde. hemen koşmaya kalkışmak okadar akıllıca birşey değil. ilk önce emeklemek,sonrasında yürümeyi öğrenmek ve başarabilirsen daha sonra da koşmaya kalkışmak gerekiyor.aksi takdirde tökezlenme ihtimalin çok yüksek.
Arkadaşın dediği gibi bizim Aksaraydada Amerikadan ithal hayvan getiren kişilerde n duyuyoruz büyük sıkıntı varmış hayvanlarda telefte çok olmuş hastalıktanda bıkmışlar adamlar kullandığımız serumların haddi hesabı yok diyor.Bende süt sığırcılığı yapan birisi olarak diyorum arkadaşlar çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz şu koşullarda kar etmek pek mümkün değil ben bütün kaba yemimi kendim üretiyorum o halde bile sıkıntılı kaldiki satın almak daha bir sıkıntılı
:) Ükemizde hayvancılık politikasını deneme tahtasına çevirdiler istikrarlı bir politika uygulamıyorlar avrupaya giden bir abimiz anlattı bire bir görmüş diyorki:Aile çiftlikleri var devlet kota uyguluyormuş mesela 30 başın üzerine çıkamıyormuş bende düşündüm kendimce gerçektende çok güzel birşey devlet şu anda hayvcılık yapan kişilere belirli bir kota uygulasa başka şahıslarında girmesini engellese ozaman işletmedeki hayvanların durumu çok iyi olur düşünün arkadaşlar öyle birşey olsa diyelimki bana 30 sağmal hayvan şartı koşuyor o zaman ırkı saflaştırıp daha kaliteli 1. sınıf hayvanlardan oluşan bir sürü oluştururum ve 30 üzerine çıkamayacağım için doğan buzağılardan kaliteli olanları sürüdeki kalitesiz,yaşlı,hastalıklı vs. hayvanlarla sürekli değiştiririm ve sonuç olarak sürekli sağlıklı genç ve verimli bir işletme sahibi olurum ülke genelindede kota uygulandığı için ürettiğimiz süt ve ette değerinde satılır o zaman işler nasıl güzel rayında gider .Ama bizler ne yapıyoruz 30 hayvanımız varsa bunu 50-60 yapayım diye uğraşıyoruz bu durum besiciler ve sığırcılar içinde geçerli ozaman üretim arttığı için fiatlar düşüyor 5 ay kar ediyoruz 5 ay zarar ediyoruz birileri sıfırdan başlıyor birileri bu işi bırakıyor birileri şuanda olduğu gibi zararınada olsa aykta durmaya çalışıyor bence bu kota düşüncesi ülkemizde besiciliktede sütcülüktede bir çözüm yolu olabilir.

hacimmet link=topic=28369.msg365991#msg365991 date=1300959971' Alıntı:
Arkadaşın dediği gibi bizim Aksaraydada Amerikadan ithal hayvan getiren kişilerde n duyuyoruz büyük sıkıntı varmış hayvanlarda telefte çok olmuş hastalıktanda bıkmışlar adamlar kullandığımız serumların haddi hesabı yok diyor.Bende süt sığırcılığı yapan birisi olarak diyorum arkadaşlar çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz şu koşullarda kar etmek pek mümkün değil ben bütün kaba yemimi kendim üretiyorum o halde bile sıkıntılı kaldiki satın almak daha bir sıkıntılı
:) Ükemizde hayvancılık politikasını deneme tahtasına çevirdiler istikrarlı bir politika uygulamıyorlar avrupaya giden bir abimiz anlattı bire bir görmüş diyorki:Aile çiftlikleri var devlet kota uyguluyormuş mesela 30 başın üzerine çıkamıyormuş bende düşündüm kendimce gerçektende çok güzel birşey devlet şu anda hayvcılık yapan kişilere belirli bir kota uygulasa başka şahıslarında girmesini engellese ozaman işletmedeki hayvanların durumu çok iyi olur düşünün arkadaşlar öyle birşey olsa diyelimki bana 30 sağmal hayvan şartı koşuyor o zaman ırkı saflaştırıp daha kaliteli 1. sınıf hayvanlardan oluşan bir sürü oluştururum ve 30 üzerine çıkamayacağım için doğan buzağılardan kaliteli olanları sürüdeki kalitesiz,yaşlı,hastalıklı vs. hayvanlarla sürekli değiştiririm ve sonuç olarak sürekli sağlıklı genç ve verimli bir işletme sahibi olurum ülke genelindede kota uygulandığı için ürettiğimiz süt ve ette değerinde satılır o zaman işler nasıl güzel rayında gider .Ama bizler ne yapıyoruz 30 hayvanımız varsa bunu 50-60 yapayım diye uğraşıyoruz bu durum besiciler ve sığırcılar içinde geçerli ozaman üretim arttığı için fiatlar düşüyor 5 ay kar ediyoruz 5 ay zarar ediyoruz birileri sıfırdan başlıyor birileri bu işi bırakıyor birileri şuanda olduğu gibi zararınada olsa aykta durmaya çalışıyor bence bu kota düşüncesi ülkemizde besiciliktede sütcülüktede bir çözüm yolu olabilir.

mehmet abı sen bu ısın ıcındesın bense sadece gundemı takıp eden bırıyım .. senın fıkrın cok hosuma gıttı ancak okurken aklıma ılk su gelıyor ; TÜRKİYE de zaten su an et sıkıntısı var , dısarıya bagımlı hale getırıldık .. ve uzun bır sure daha cozulemeyecek gıbı .. et sektorunu rayına oturttukları zaman senın yontemını uygulasalar harıka olur ... hem et hemde sut kalıtesı artar ... yanlıssam duzeltın :)

sunanksi link=topic=28369.msg365912#msg365912 date=1300922850' Alıntı:
ben de kendimce araştırma yapıp başkaları ile tartışmaya çalışıyorum...belki bu işin içinde büyüyen biri kadar bilgi sahibi değilim ama kendi çapımızda bişiler biliyoruz...benim derdim de bu zaten çapımı genişletmek...200 bin lirayı bu işe 0 dan başlıyacak hiç kimse mandıraya gömmez...bu saflık olur...ilk amaç direk üretime başlayabilmek olmalı.hayvanların barınma ihtiyacını minimum düzeyde karşılayabilecek bi yapı yeni başlayanlar için yeterlidir bence.kalan parayı daha fazla hayvan almak için ya da hayvanların masrafları için kullanmak daha akıllıca olur.ayrıca şunu da düşünmek lazım bu ülkede 500 bin lirayı tak die çıkarabilecek kaç çiftçi var?senin hesabına göre hayvancılığı sermaye birikimi olan kısıtlı bir zümre yapmalı sonucu çıkıyor.bana göre ise 40-50 milyara bi mandıra ve ufak bi çoban evi yapılabilirse ziraat bankasının 2 sene %0 faizli kredisinden de faydalanılabilirse ve bunlara ek olarak araziden de yem karşılanabilirse şu dönemde hayvancılığa başlanabilir.amacım kesinlikle atışma değil,karşılıklı fikir alışverişi ile karşılıklı fayda sağlamak.ama bu işe başlamak için senin söylediğin kadar abartı bir rakama ihtiyaç duyulacağına inanmıyorum.belki 4 4 lük bi mandıra olmaz ama iş için yeterli olur kanaatındayım...
Şimdi bu ahır işi öyle yap boz bir iş değildir.Bir kere yapabilirsiniz ahırı,ha sürekli yenisini yapacak kadar param var diyorsanız ayrı,sanırım yeteri kadar araştırma yapmamışsınız.Hayvancılık yem saman önüne dök şeklinde yapılan bir iş değil.Masa başında hesaplancak iş hiç değil.Bu işe yatırım yapabilmek için birşeylerinizin olması gerekiyor.Mesela tarlanız vardır,hayvanınız vardır ama verimi arttırmak için ahır şartlarını daha iyiye getirirsiniz,harcadığınız para da sizi batırmaz.Ahır denilen şey eskiden olduğu gibi 4 duvar değil artık,hayvanların yatacağı yerdeki 10cmlik bir hata bile yaptığınız tüm işlerin boşa gitmesini sağlar.Bizim ülkemizde maalesef şu düşünce var,yazın tatil için köye giden,belki çocukluğunda hayvan güttrülmüş büyüklerin yanında,veya bir iki domates salatalık toplamış herkes kendini çiftçiliği bilen ve yapabilecek insanlar sanıyor.Bu işler öyle değil.Ben 20 yaşımdayım,çocukluktan beridir bu işlerin içindeyim ancak o şekilde bilgi sahibi oldum.Ayrıca şehirde kalıyoruz,etrafımda çok insan var sütü ve eti kendi aldıkları fiyattan satıldığını sanan.Zaten genel olarak herkes bu işi küçük ve kolay gördüğündendir ki bu işleri yapan insanlar adam yerine konmaz,bir kuru ekmek bir ayrana talim etsin diye bakılır.Bu söylediklerim sizin için değil genel konular.Ancak size önerim bu işi çok fazla hafife almayın,yaşınızı bilmiyorum,belki benim yaşım size küçük gelebilir,bilgim konusunda şüphe duyabilirsiniz ama bu sitedeki kime sorsanız benim dediklerimi söyleyeceklerdir.Biz kimsenin hevesini kırmak,düşüncelerini eleştirmek amaçlı yorum yapmıyoruz.Sadece bu işe gireceklerin hem kendisi için hem de bizim gibi sektörde bulunanlar için tehlike yaratmamasını sağlamaya çalışıyoruz...

Davulun sesi uzaktan hoş geliyor bunu farkedemeyecek kadar örümcek kafalı arkadaşlar bunu onlara işe girmemelerini istediğimizi zannediyorlar.bana hayatını anlatıyor.

Çağrı link=topic=28369.msg366000#msg366000 date=1300962421' Alıntı:
Şimdi bu ahır işi öyle yap boz bir iş değildir.Bir kere yapabilirsiniz ahırı,ha sürekli yenisini yapacak kadar param var diyorsanız ayrı,sanırım yeteri kadar araştırma yapmamışsınız.Hayvancılık yem saman önüne dök şeklinde yapılan bir iş değil.Masa başında hesaplancak iş hiç değil.Bu işe yatırım yapabilmek için birşeylerinizin olması gerekiyor.Mesela tarlanız vardır,hayvanınız vardır ama verimi arttırmak için ahır şartlarını daha iyiye getirirsiniz,harcadığınız para da sizi batırmaz.Ahır denilen şey eskiden olduğu gibi 4 duvar değil artık,hayvanların yatacağı yerdeki 10cmlik bir hata bile yaptığınız tüm işlerin boşa gitmesini sağlar.Bizim ülkemizde maalesef şu düşünce var,yazın tatil için köye giden,belki çocukluğunda hayvan güttrülmüş büyüklerin yanında,veya bir iki domates salatalık toplamış herkes kendini çiftçiliği bilen ve yapabilecek insanlar sanıyor.Bu işler öyle değil.Ben 20 yaşımdayım,çocukluktan beridir bu işlerin içindeyim ancak o şekilde bilgi sahibi oldum.Ayrıca şehirde kalıyoruz,etrafımda çok insan var sütü ve eti kendi aldıkları fiyattan satıldığını sanan.Zaten genel olarak herkes bu işi küçük ve kolay gördüğündendir ki bu işleri yapan insanlar adam yerine konmaz,bir kuru ekmek bir ayrana talim etsin diye bakılır.Bu söylediklerim sizin için değil genel konular.Ancak size önerim bu işi çok fazla hafife almayın,yaşınızı bilmiyorum,belki benim yaşım size küçük gelebilir,bilgim konusunda şüphe duyabilirsiniz ama bu sitedeki kime sorsanız benim dediklerimi söyleyeceklerdir.Biz kimsenin hevesini kırmak,düşüncelerini eleştirmek amaçlı yorum yapmıyoruz.Sadece bu işe gireceklerin hem kendisi için hem de bizim gibi sektörde bulunanlar için tehlike yaratmamasını sağlamaya çalışıyoruz...
çağrı kardeşim mehmet haciimet abi ne güzel yorum yapmış gerçeği göstermiş bu insana bu bilgi yararlı olur .............. kendi elinden geleni yapmış sanırım birazda inşallah şansı yaver gider sizler bilen insanlarda destek verirseniz inşallah elin işinden kendi işiniş yapması hayırlı olur.....bu iş kesinlikle kolya bir iş değil kışın karı yağmuru rüzgarı yaşın tozu sıcağı güneşi var ..................Allah üretene yardım etsin